Umelú inteligenciu používame len krátko, no už teraz nás robí hlúpejšími. Situácia sa podľa výskumníkov bude ešte zhoršovať
Výskumníci varujú, že príliš časté používanie umelej inteligencie a spoliehanie sa na ňu, môže zhoršiť našu schopnosť kriticky myslieť.
Umelá inteligencia si už našla svoje miesto medzi užívateľmi. Vďaka AI modelom ako ChatGPT, Gemini alebo Bing máme takmer okamžitý prístup k akejkoľvek informácií, či už hovoríme o všeobecných vedomostiach, recepte na nedeľňajší obed alebo tipoch na výlet v okolí.
Umelej inteligencie sa môžeš opýtať čokoľvek a odpoveď dostaneš bez toho, aby si musel googliť a vyberať si z množstva odkazov, pričom nie každá stránka ponúkala relevantné a kvalitné informácie. Lenže je takýto prístup výhodou, alebo skôr problémom? IT odborníci z BGR veria, že už teraz nás môžu AI modely robiť hlúpejšími.
“Ešte pred príchodom ChatGPT sme s kolegami a priateľmi mali vtip, ktorého pointou bolo, že dnes nevieme, ako urobiť množstvo triviálnych vecí a príliš sa spoliehame na Google, kde tieto informácie nájdeme. Verím, že ak by na pár dní internet vypadol, mali by sme naozaj veľký problém. Dnes vidím, že rovnaký prípad platí aj pri AI modeloch, no situácia môže byť ešte horšia. Všímam si jeden problém, ktorý si uvedomí len málokto, kto používa umelú inteligenciu,” vyjadril sa Chris Smith z portálu BGR.
Nie je to technológiou, ale nami
Nové výskumy poukazujú na to, že používanie umelej inteligencie ako ChatGPT a iné môže ešte viac znížiť kritické myslenie u niektorých ľudí. Štúdia vysvetľuje, že AI modely nás neurobia priamo hlúpejšími, rovnako ako nás neohlúpol priamo ani Google. Problém je, ak sa začneme príliš spoliehať na informácie, ktoré nám umelá inteligencia poskytne. V takýchto prípadoch si môžeme zhoršiť našu schopnosť prijímať informácie kriticky.
Za novou štúdiou stoja výskumníci z Carnegie Mellon University, ktorí spolupracovali s Microsoftom. V rámci výskumu sa vedci opýtali 319 dobrovoľníkov, aby popísali, akým spôsobom využívajú umelú inteligenciu v práci. Dobrovoľníci pochádzali z odboru, v rámci ktorého narábajú s rôznymi typmi dát. Niektorí píšu e-mailové alebo marketingové články, iní zas vytvárajú obrázky, programujú alebo pripravujú prezentácie.
V rámci výskumu sledovali vedci aké typy úloh dobrovoľníci dostali a ako presne využili AI nástroje na to, aby sa dostali k výsledku. Ako ďalšie opisovali, či počas pracovania na svojich zadaniach, uplatňujú kritické myslenie alebo nie. Ako posledné dobrovoľníci prezradili, do akej miery veria odpovedi alebo výsledku umelej inteligencie.
Neprehliadni
“Dobrovoľníci v našom výskume pochádzali z odlišných oblastí a používali umelú inteligenciu na rôzne aktivity. Napriek tomu sme dokázali vidieť jasné vzorce používania AI v práci a jej dopad na kritické myslenie,” píšu autori štúdie.
Ak človek verí viac výsledkom umelej inteligencie alebo jej schopnosti vykonať určitú úlohu, tým viac sa spoliehajú na výsledok bez toho, aby použili kritické myslenie. Zároveň sa ale ukázalo, že čím jednoduchšiu úlohu umelej inteligencii človek dal, tým bolo pravdepodobnejšie, že nepoužije kritické myslenie pri kontrole výsledku.
V práci niekedy nie je priestor pre kritické myslenie
Jeden z dobrovoľníkov mal v práci úlohu, ktorá zahŕňala prepísanie textu tak, aby znel profesionálnejšie. Vedel, že takúto úlohu zvládne ChatGPT bez problémov, no a tak hodil text do AI modelu, počkal si, kým mu umelá inteligencia “vypľuje” výsledok a ten použil bez toho, aby text skontroloval a zamyslel sa nad tým, či netreba nejaké pasáže upraviť.
“Je to jednoduchá úloha a vedel som, že s tým AI nemá absolútne žiadny problém. Preto som sa nad tým nezamýšľal. Kritické myslenie mi v tomto smere neprišlo relevantné,” vyjadril sa dobrovoľník P275.
Niektorí pracovníci používajú umelú inteligenciu na urýchlenie svojej práce. V tomto prípade je AI model zárukou, že nebudú zaostávať a dokážu si povinnosti vyplniť načas. Generatívnu AI využívajú aj keď to znamená, že nebudú uplatňovať kritické myslenie.
“V práci musím vyplniť stanovené kvóty, inak riskujem, že o prácu prídem. Používam AI na ušetrenie času a nemám veľa priestoru na to, aby som sa nad výsledkom zamýšľal,” tvrdí dobrovoľník P295.
Výskumníci zistili aj to, že ak neveríme výsledku umelej inteligencie, je oveľa väčšia šanca, že kritické myslenie uplatníme. V tomto prípade hľadáme chyby alebo upravujeme odpoveď AI modelu. Ako používaš AI ty? Podeľ sa s nami o svoje skúsenosti v komentároch.
Komentáre