Umelú inteligenciu musíme držať od jadrových zbraní čo najďalej, hovorí šéf OSN

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres varoval svet, že sa musíme za každú cenu vyhnúť tomu, aby AI mala kontrolu nad jadrovými zbraňami.

jadrova bomba vybuch titulka
Zdroj: rfphoto / depositphotos.com

Dnes vieme, že aj lokálny jadrový konflikt, by mal katastrofické následky pre celý svet. Výbuch samotnej jadrovej bomby, ale nie je to najhoršie, čo by sa nám ako ľudstvu mohlo stať, hoci to znie nelogicky. To, čo by nasledovala potom, je ale oveľa horšie. Hovoríme konkrétne o jadrovej zime. Ide o stav, kedy po výbuchu jadrových hlavíc, sa dostane do ovzdušia tak veľké množstvo nečistôt, že by dochádzalo k odrážaniu slnečného svetla, čo by viedlo k celosvetovému ochladeniu a narušeniu ekosystémov.

Spolu s rozmachom umelej inteligencie sa čoraz častejšie spomína jej kontrola na jadrovým arzenálom. Nebol by to ale dobrý nápad, ak by sa tak stalo. Nedávny experiment ukázal, že ak by mala AI kontrolu nad týmto typom zbraní, mohlo by to skončiť pre nás katastrofálne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tajomník OSN varuje pred AI a jej kontrolou nad jadrovými zbraňami

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres varoval svet, že sa musíme za každú cenu vyhnúť tomu, aby AI mala kontrolu nad jadrovými zbraňami. Hovorí, že „ľudstvo má nôž pod krkom“, pričom riziko použitia jadrových zbraní je vo „výškach, aké sme nevideli od studenej vojny“, upozorňuje portál iflscience.com.

„Štáty sú zapojené do kvalitatívnych pretekov v zbrojení,“ povedal Guterres vo svojom prejave. „Technológie ako umelá inteligencia znásobujú nebezpečenstvo, znovu sa objavilo jadrové vydieranie s nejakou bezohľadne hroziacou jadrovou katastrofou, zatiaľ čo režim, ktorý má zabrániť použitiu, testovaniu a šíreniu jadrových zbraní, slabne. Vážení priatelia, teraz potrebujeme odzbrojenie.“, doplnil.

Guterres si potenciálne riziko konfliktu uvedomuje, a preto vyzval krajiny, ktoré vlastnia jadrové zbrane, aby si sadli za stôl a viedli dialóg o nových pravidlách a odzbrojovaní.

Rovnako prízvukoval, aby sme nedali kontrolu nad týmto typom zbraní umelej inteligencii či algoritmom.

„Vyzývam tiež Spojené štáty a Ruskú federáciu, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu, plne implementovali novú zmluvu START a dohodli sa na jej nástupcovi,“ pokračoval. „Kým tieto zbrane nebudú odstránené, všetky krajiny musia súhlasiť s tým, že akékoľvek rozhodnutie o použití jadra robia ľudia, nie stroje alebo algoritmy.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre