SpravodajstvoVeda a výskum

Umelá inteligencia opäť raz dokazuje svoju schopnosť prekonať aj tých najšikovnejších z nás

Umelá inteligencia opäť raz dokazuje svoju vyspelosť. Vďaka neurónovým sieťam a adaptívnym algoritmom porazila 5 profesionálnych hráčov v pokri.

Portál Scinexx.de upozorňuje na to, že umelá inteligencia pod názvom Pluribus po prvýkrát vyhrala v pokri proti piatim profesionálnych hráčov na svetovej úrovni. Tento systém umelej inteligencie bol vyvinutý Noamom Brownom a Tuomasom Sandholmom z Univerzity v Pittsburghu.

Vďaka neurónovým sieťam a adaptívnym algoritmom sú umelé inteligencie schopné zvládať komplexné strategické hry. V  pokrovej verzii No-Limit Texas Hold’em sa Pluribus naučil riešiť úlohu tak, že opakovane hral proti kópiám seba samého a tým sa zlepšoval. Z týchto skúseností bol schopný vyvíjať druh strategického plánu a s týmto vopred určeným spôsobom hrania začať svoju pokrovú hru proti ďalším piatim hráčom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 „Pluribus počas hry optimalizuje svoju stratégiu tým, že hľadá v reálnom čase lepšie riešenie situácie,“ uvádza Brown a Sandholm.

Systém umelej inteligencie dosiahol jednoznačné víťazstvo

Výskumníci testovali Pluribus v dvoch turnajoch proti profesionálnym hráčom na svetovej úrovni. V prvom turnaji hral systém umelej inteligencie viac ako dvanásť dní 10 000 kôl proti piatim ľudským hráčom. V druhom turnaji jeden profesionálny hráč súťažil s piatimi kópiami Pluribusu. Vedci dospeli k  záveru, že Pluribus zvíťazil podstatne častejšie ako jeho ľudskí súperi a nakoniec získal výrazne viac peňazí.

Za najväčšiu výhodu tohto systému výskumníci považujú schopnosť umelej inteligencie kombinovať rôzne stratégie a to aj také, ktoré sú všeobecne považované za menej optimálne a aj napriek tomu dosiahol víťazstvo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close