Umelá inteligencia navrhla MagNex, magnet novej generácie: Prináša viacero benefitov v porovnaní so súčasnou technológiou

Umelá inteligencia spoločnosti Materials Nexus navrhla a vytvorila MagNex, magnet novej generácie, ktorý je zelenšou alternatívou.

Výskumníci predstavili MagNex, magnet novej generácie
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Deep-tech spoločnosť Materials Nexus využíva umelú inteligenciu na navrhovanie nových materiálov, z ktorých by sa mohli skladať technológie s nulovými emisiami. Spoločnosť pred pár dňami informovala o vývoji magnetu MagNex, pokročilého permanentného magnetu.  

Historicky sa objavovanie nových materiálov považovalo za pomalý proces, ktorý bol navyše náročný na zdroje. V podstate výskumníci vytvárali nové materiály systémom pokus-omyl, preto tento odbor zaostával za inými inováciami naprieč rôznymi priemyslami. S použitím umelej inteligencie ale spoločnosť Materials Nexus posúva materiálové vedy míľovými krokmi dopredu.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Magnet novej generácie

Umelá inteligencia pri dizajnovaní nového magnetu analyzovala viac ako 100-miliónov rôznych zložení, pričom do úvahy brala aj problémy, ktorým priemysel s permanentnými magnetmi typicky čelí. Medzi najväčšie problémy patrí spoľahlivé zásobovanie, cena, výkon a dopad na životné prostredie.  

Výskumníci predstavili MagNex, magnet novej generácie
Zdroj: Pixabay (satheeshsankaran)

Ako vysvetľuje spoločnosť Materials Nexus, permanentné magnety používané dnes sa objavovali celé desaťročia a ešte dlhšie trvalo, kým sa dostali do podoby, v akých ich používame dnes. Umelá inteligencia dokázala za 3 mesiace navrhnúť, vytvoriť a otestovať magnet MagNex. Výsledný produkt je o 20% lacnejší a vytvorí o 70% menej emisií oxidu uhličitého v porovnaní s magnetmi na trhu.  

Permanentný magnet je typ magnetu, ktorý nepotrebuje na vytváranie magnetického poľa vonkajšie vplyvy. Zatiaľ najsilnejším typom permanentného magnetu je neodýmový magnet. Používajú sa bežne pri výrobe elektromobilov, dronov, robotov alebo veterných turbín. Na ich výrobu sa typicky používajú kovy vzácnych zemín a predpokladá sa, že v nasledujúcich rokoch dopyt po týchto prvkoch prekoná ich ponuku. Magnet MagNex sa z týchto prvkov neskladá, preto nie je ohrozený problémami s ponukou, ktorým čelia tradičné magnety.  

Zelenšia budúcnosť s umelou inteligenciou

Predpokladá sa, že dopyt po permanentných magnetoch porastie len v elektromobilovom priemysle o desaťnásobok do roku 2030. V tomto prípade by mohla spoločnosť Materials Nexus dodávať magnety MagNex do rôznych priemyslov.  

“Teší ma zdieľať správu o výraznom míľniku, ktorý sme v našej spoločnosti dosiahli. MagNex je revolučný v tom, že sme použili umelú inteligenciu na návrh materiálov budúcnosti, ktoré sú lacnejšie, udržateľnejšie a majú lepší výkon ako existujúce alternatívy,” vyjadril sa doktor Jonathan Bean, CEO spoločnosti Materials Nexus.  

Umelá inteligencia môže výrazne posunúť dopredu nielen odbor magnetov, ale aj celú materiálovú vedu. Výskumníci objavili škálovateľnú metódu navrhovania nových materiálov, ktorá sa dá prispôsobiť rôznym potrebám priemyslu. Momentálne spoločnosť skúma aj nové materiály vo sfére polovodičov, katalyzátorov a náterov. Odborníci naprieč rôznymi sférami veria, že umelá inteligencia nám môže pomôcť nájsť cestu k novým materiálom, vďaka ktorým by sme mohli znížiť produkciu emisií skleníkových plynov a tým pádom sa vyhnúť najhorším scenárom globálneho otepľovania.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre