Umelá inteligencia môže zobrať prácu aj tebe. Tieto profesie sú najviac ohrozené a pracuje v nich veľká časť Slovákov

Generatívna AI môže výrazne zmeniť trh práce. Podľa najnovšej štúdie ILO sú najviac ohrozené administratívne profesie, pričom na Slovensku môže byť GenAI ovplyvnených až 24,5 % pracovných miest.

robot a robotizacia slovensko_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Generatívna umelá inteligencia výrazne ovplyvňuje spôsob, akým ľudia pracujú. Dnes nie je ničím výnimočným, keď v práci používame AI za rôznym účelom. Napríklad na analýzu dokumentov, návrh riešení nejakého problému a podobne.

Nová medzinárodná štúdia Medzinárodnej organizácie práce (ILO) s názvom „Generative AI and Jobs: A Refined Global Index of Occupational Exposure“ predstavila doposiaľ najpodrobnejšie globálne hodnotenie vplyvu generatívnej umelej inteligencie na trh práce. Pre lepšie pochopenie, GenAI je typ umelej inteligencie, ktorá je schopná vytvárať nový a originálny obsah na základe naučených vzorov z existujúcich dát. Z práce vyplynulo, okrem iného, ktoré pracovné pozície sú najviac ohrozené.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Tieto pracovné miesta sú najviac ohrozené, že ich nahradí AI

Jedným zo záverov štúdie je, že najzraniteľnejšie sú administratívne povolania. Ide o prácu, pre ktorú je typická rutinná kancelárska činnosť. Napríklad sekretárky a asistenti, administratívni pracovníci v zákazníckom servise, úradníci, zapisovatelia, pracovníci podateľní či fakturanti. Tieto profesie sa spoliehajú na úlohy, ktoré sú dobre predvídateľné, čo je presne ten typ práce, ktorý GenAI zvláda čoraz lepšie.

GenAI už dnes dokáže spoľahlivo vykonávať množstvo rutinných úloh, ako je zadávanie údajov, spracovanie dokumentov či tvorba textov. Práve preto práce, pre ktoré je typická rutina, sú najviac ohrozené.

Podľa údajov z takmer 30-tisíc pracovných úloh odborníci vyhodnotili, že až štvrtina zamestnancov na svete pracuje v pozícii, ktorá má istý stupeň vystavenia technológiám GenAI. Samozrejme, nie všetky sú automaticky ohrozené a môžu byť okamžite nahradené.

Najvyššiu úroveň rizika (tzv. Gradient 4), teda takmer úplnú nahraditeľnosť, má 3,3 % zamestnancov. V krajinách s vysokými príjmami je toto číslo ešte vyššie, až 9,6 % žien a 3,5 % mužov pracuje v pozíciách, ktoré môžu byť takmer kompletne automatizované a nahradené umelou inteligenciou.

Ak by sme sa pozreli do vyspelejších krajín, tak celkovo ide o 34 % pracovných pozícií, ktoré majú nejaký stupeň vystavenia GenAI. Pre porovnanie, v chudobnejších štátoch je to len 11 %. GenAI ohrozuje nielen administratívu, ale aj niektoré kognitívne profesie, ako napríklad v oblasti médií, vývoja softvéru či financií, kde sa čoraz častejšie uplatňuje automatizácia zložitých analytických úloh.

Hlavný autor štúdie, Pawel Gmyrek, uviedol, že nejde o masívnu vlnu nezamestnanosti, ale skôr o hlbokú transformáciu povolaní.

Zaujímavosťou je, že medzi zamestnancami, ktorí používajú GenAI každý deň, sa častejšie objavovali odhady vyššieho ohrozenia pracovných úloh. Tí, ktorí považujú dopad GenAI na svoje odvetvie za transformačný, prideľovali úlohám v priemere vyššie skóre automatizovateľnosti.

Štúdia tiež odhalila výraznú rodovú nerovnováhu. Ženy sa častejšie vyskytujú v povolaniach, ktoré sú viac ohrozené automatizáciou, čo môže do budúcna zhoršiť ich postavenie na trhu práce.

humanoidny robot_titulka_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Výskumníci zároveň hovoria, že dopady GenAI budú nerovnomerné. To znamená, že okrem technických limitov bude hrať významnú rolu aj infraštruktúra a úroveň digitálnych zručností pracovníkov. Krajiny s nižšou pripravenosťou môžu zaostávať, čím sa prehĺbi globálna nerovnosť.

Sú ohrozené pracovné miesta aj na Slovensku?

Zaujímavý pohľad ponúkajú aj dáta o Slovensku. Podľa analýzy OECD je 13,3 % slovenských pracovníkov v kategórii s vysokým rizikom automatizácie. Ide teda o povolania, pri ktorých by viac než štvrtina úloh mohla byť plne nahradená technológiami. Ak sa však zameriame špecificky na generatívnu umelú inteligenciu, odhady hovoria, že až 24,5 % pracovných miest na Slovensku je výrazne ovplyvniteľných nástupom GenAI.

Najväčšiu koncentráciu takýchto pozícií má Bratislavský kraj, kde je vystavených až 37,8 % pracovníkov. Naopak, v ostatných častiach západného Slovenska sa tento podiel pohybuje medzi 20 až 21 %.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre