Umelá inteligencia dokáže odhaliť aj tajomstvá z Antiky. Nástroj Ithaca otvára historikom nové možnosti

Datovanie a obnova historických textov na artefaktoch je mimoriadne náročnou úlohou. Proces však môže výrazne zefektívniť práve AI.

umela inteligencia deepmind ithaca
Zdroj: DeepMind, Pixabay (@Geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Britská spoločnosť DeepMind sa vývoju umelej inteligencie a neurónových sietí venuje už viac ako desaťročie. Jedna z najpokročilejších spoločností vo svojom odvetví prešla v roku 2014 pod krídla giganta Google, čím sa jej ešte viac otvorili dvere do stále rozširujúceho sa sveta umelej inteligencie. Roky vývoja najrôznejších nástrojov sa v posledných rokoch preklenuli do veľkých úspechov, pričom za najnovší úspech pripísaný tejto spoločnosti možno považovať nástroj Ithaca. Nástroj nadväzuje na svojho predchodcu „Pythia“ a aj on výrazne pomáha historikom pri skúmaní historických nápisov a textov. Pre spoznávanie minulosti tak ide o kľúčový nástroj, ktorý všetky procesy nie len zrýchli ale zároveň významne spresní. Najnovší nástroj bol verejnosti predstavený len nedávno vo vedeckom časopise Nature.

Identifikácia historických nápisov a textov je náročnou úlohou

Zrod ľudského písma je pre pochopenie minulých civilizácií a dejín mimoriadne kľúčovou udalosťou. Zaznamenávanie najrôznejších textov na kamenné dosky, keramiku, kovy či neskôr na papyrusy ponúkalo vtedajším civilizáciám dostatočný prehľad o zaznamenávaných udalostiach, zmluvách, zákonoch, či kalendároch. Z pohľadu dneška sú však tieto zachované texty historickým zdrojom, ktorého identifikácia je mimoriadne náročná. Vo veľkej väčšine prípadov ide o zničené neúplné artefakty. Častým problémom pre historikov je aj presúvanie objektov z ich pôvodného miesta vzniku/umiestnenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Silný nástroj v rukách historikov

Interpretácia textov a dorábanie textov v pôvodnom význame je naozaj náročnou úlohou, či už z technického alebo časového hľadiska. Stále ide o veľkú výzvu pre historikov, ktorí majú už dnes viacero technických nástrojov. Umelá inteligencia však posúva možnosti historikov ešte ďalej. Najnovší nástroj Ithaca by mal podľa doposiaľ zozbieraných údajov poskytovať výrazne lepšie výsledky, ako samotní historici. Pochopiteľne však nejde o náhradu historikov a ich znalostí ale skôr o nástroj, ktorý im má dopomôcť pri ich výskume.

deepmind umela inteligencia ithaca identifikacia historickych textov
Zdroj: DeepMind

 

„Ithaca predstavuje prvú hlbokú neurónovú sieť, ktorá dokáže obnoviť chýbajúci text poškodených nápisov, identifikovať ich pôvodné umiestnenie a pomôcť určiť dátum ich vytvorenia,“ uvádza spoločnosť vo svojej správe.

Podľa spoločnosť DeepMind dosahuje nástroj Ithaca mimoriadne dobré výsledky, keďže nie len prekračuje svojho predchodcu (ktorý disponoval výrazne zredukovanými schopnosťami) ale zároveň zo štatistického pohľadu predbieha odborníkov v tejto oblasti. Podľa doterajších výsledkov sa systém pýši až 62% presnosťou pri obnove poškodených textov. Ešte viac kľúčovou je až 71% presnosť pri identifikácii ich pôvodného umiestnenia a ich datovanie v rozsahu 30 rokov od ich skutočného dátumu vytvorenia.

Bezplatný open-source nástroj

Ako informuje spoločnosť vo svojej správe, nástroj už bol v praxi otestovaný pri prehodnocovaní významných období gréckych dejín a artefaktov z tohto obdobia. Spoločnosť však dáva nástroj do rúk všetkým, ktorí oň majú záujem. Otestovať si ho tak môžu historici zo všetkých kútov sveta. Nástroj Ithaca je tak dostupný ako bezplatný interaktívny nástroj. Skvelou správou je, že zdrojový kód nástroja je úplne open-source. Vývojári tak dávajú priestor pre ďalší vývoj podobných nástrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre