Umelá gravitácia by mohla byť nenahraditeľnou v prípade dlhodobých misií. Ako ju vieme získať?

Simulovať gravitáciu môžeme niekoľkými spôsobmi.

kozmonaut vo vesmire sovietsky zvaz
Zdroj: YouTube (Curious Droid)

V sci-fi sa často stretávame s technológiou umelej gravitácie, ktorá umožňuje posádke vesmírnej lode stáť na palube rovnako, ako keby sa nachádzali na Zemi. To je pochopiteľné, pretože simulovať stav beztiaže pre potreby filmu je nepraktické, a tak je jednoduchšie vymyslieť technológiu, ktorá tento problém obchádza.

Umelá gravitácia ale nie je úplným vedecko fantastickým výmyslom. Existujú spôsoby, ako ju môžeme vyrobiť a ak sa ľudstvo jedného dňa vydá do vesmíru na dlhé trasy, budeme potrebovať umelú gravitáciu. Na otázku prečo odpovedá aj YouTube kanál Insane Curiosity.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simulácia gravitácie

Určite sa už každý stretol so silou, ktorá by mohla byť kľúčová k vytvoreniu umelej gravitácie. Ak idete autom po diaľnici a dupnete na pedál, zrýchlenie auta vás vtlačí do sedadla. Akcelerácia by mohla byť jedným z možných riešení. Vo vesmíre by stačilo zrýchľovať konštantnou rýchlosťou, ktorá sa rovná tiažovému zrýchleniu na Zemi (pozn. redakcie: 9.81 m/s2). Tento spôsob je však problematický. Ak by vesmírna raketa neustále zrýchľovala hodnotou 9.81 m/s2, čoskoro by dosiahla rýchlosť svetla. Problém je, že ak by sme sa priblížili rýchlosti svetla, raketa by mala vysokú hmotnosť,  čo by jej nedovolilo ďalej akcelerovať.

Druhým spôsobom, ako vytvoriť umelú gravitáciu je pomocou rotujúcich rakiet, alebo vesmírnych staníc. Tie by sa skladali z rotujúcich prstencov, kde by mohli astronauti zažívať umelú gravitáciu. Tá by ich ťahala smerom k okraju prstenca. Prečo je ale umelá gravitácia dôležitá? Jeden z dôvodov je pohodlie, avšak umelá gravitácia má väčší význam pre naše zdravie. Počas dlhodobého pobytu v beztiažovom stave svaly na ľudskom tele slabnú a kosti strácajú hustotu. Ovplyvnený môže byť aj náš krvný obeh, alebo funkcia pľúc. Je preto vhodné, aby mala vesmírna raketa rotujúcu časť, kde by mohli astronauti žiť počas dlhých ciest vesmírom.

Umelej gravitácii sa venuje aj americká vesmírna agentúra, NASA a to už od 60. rokov minulého storočia. Záujem o vývoj umelej gravitácie však postupom času klesal. Príkladom môže byť aj opustený projekt vesmírnej rakety Nautilus-X.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre