Úlomok starej ruskej rakety zasiahol čínsky satelit: Obežná dráha Zeme sa stáva čoraz plnšou!
Odborníci varujú, že sa blížime do doby, kedy budú kolízie na obežnej dráhe bežným javom.
V marci tohto roku došlo k rozpadu čínskeho armádneho satelitu, Yunhai 1-02. Nahlásili to vesmírne sily Spojených štátov, píše portál Space.
Otázkou v tomto prípade bolo, či satelit zaznamenal poruchu, napríklad explóziu v palivovom systéme, alebo sa zrazil s niečím na obežnej dráhe Zeme. Dnes už vieme, že príčinou rozpadu satelitu bola kolízia na obežnej dráhe.
Prišiel na to astrofyzik, Jonathan McDowell, ktorý sa venuje sledovaniu satelitov. McDowell si všimol v programe ktorý sleduje objekty na obežnej dráhe, že sa objekt 48078 s niečím zrazil. Tento objekt sa radí medzi vesmírny odpad a predpokladá sa, že by mohol byť od 10 do 50 cm široký. Tento kus odpadu sú úlomky rakety Zenit-2, ktorá na obežnú dráhu vyniesla špionážny satelit Tselina-2, v roku 1996.
Osem častí rakety bolo monitorovaných celé roky, no jeden kus – objekt 48078, bol pozorovaný len už v marci.
„Predpokladám, že ho pozorovali len po zrážke s iným objektom, čo vysvetľuje, že máme k dispozícii len jednu sadu orbitálnych dát. Otázka znie, s čím sa objekt zrazil?“ vyjadril sa McDowell.
Astrofyzik tvrdí, že armádny satelit Yunhai 1-02 je najvhodnejším kandidátom. Neskôr sa jeho predpoklady potvrdili, pretože dáta jasne poukázali na to, že časť ruskej rakety zasiahla čínsky satelit.
Neprehliadni
Kolízia vytvorila 37 úlomkov, ktoré zaplavili obežnú dráhu a ďalšie podľa všetkého ostávajú nesledované. Zrážka sa odohrala vo výške 780 km nad povrchom a satelit prežil, no nie je známe, či bude schopný aj naďalej plniť svoju úlohu.
Zrážka satelitu Yunhai 1-02 s úlomkom ruskej rakety je prvým výrazným incidentom od roku 2009, kedy sa zrazila vyradená ruská raketa Kosmos-2251 s komunikačným satelitom Iridium 33. Táto zrážka vytvorila na obežnej dráhe takmer 2-tisíc úlomkov.
Problém s vesmírnym odpadom
Odborníci varujú, že sa blížime do éry, kedy budú kolízie na obežnej dráhe Zeme bežné. Hovoria o podobných zrážkach, ako bol prípad satelitu Yunhai, kemalé úlomky trafili satelit, no nezničili ho úplne. Problém je, že ľudstvo neustále vysiela do vesmíru viac satelitov.
„Ak máte na obežnej dráhe 10-krát viac satelitov, riziko kolízie vzrastie stonásobne. Vesmírne kolízie sa už čoskoro stanú veľkým problémom,“ varuje McDowell.
Momentálne na tom nie sme až tak zle, ale marcový prípad môže byť varovaním. Existuje totiž ešte jedna, horšia, možnosť. Ak bol úlomok ruskej rakety po zrážke odklonený na iný kurz, kolízia so satelitom Yunhai môže byť len začiatkom. Objekty na obežnej dráhe cestujú rýchlosťou, dosahujúcou závratných 27-tisíc km/h. To znamená, že aj malý úlomok môže napáchať veľké škody.
Komentáre