Ukrajina má novú autonómnu zbraň KRAMPUS, ktorá vzbudzuje strach medzi Rusmi. Nezachránia sa ani tí, čo sa skrývajú

Ukrajina predstavila autonómne pozemné vozidlo KRAMPUS, ktoré je vybavené ničivými termobarickými zbraňami.

Ukrajina predstavila KRAMPUS drona
Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny

Ukrajinské Ministerstvo obrany predstavilo nový mobilný útočný systém KRAMPUS. Ten je vybavený reaktívnymi termobarickými odpaľovačmi. Celkovo je systém navrhnutý na ofenzívne a defenzívne operácie.  

Termobarická zbraň, známa aj ako vákuová bomba, aerosólová bomba alebo palivo-vzdušná výbušnina (FAE – Fuel-Air Explosive), je typ explozívneho zbraňového systému, ktorý využíva kyslík z okolitého vzduchu na vytvorenie vysokoteplotnej explózie. Vďaka tomuto mechanizmu sa líši od konvenčných výbušnín, ktoré si dodávajú vlastné okysličovadlo. Výsledkom je dlhšie trvajúca a ničivejšia tlaková vlna s extrémnymi teplotami. 

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Čo dokáže KRAMPUS?

Princíp fungovania termobarickej zbrane je zvyčajne dvojfázový. V prvej fáze malá počiatočná nálož rozptýli do okolia oblak horľavého materiálu – môže ísť o jemný prášok, kvapalný aerosól alebo plyn. Tento oblak sa zmieša so vzdušným kyslíkom a vytvorí tak rozsiahlu explozívnu zmes. Krátko nato, v druhej fáze, druhá nálož zapáli tento rozptýlený oblak. 

Následná explózia má niekoľko charakteristických účinkov. Dochádza k prudkému nárastu teploty a tlaku, pričom tlaková vlna má dlhšie trvanie ako u klasických výbušnín. Tento pretlak spôsobuje rozsiahle poškodenie budov, techniky a živých organizmov. Po prvotnej explózii a tlakovej vlne nasleduje rýchle ochladenie a spotrebovanie kyslíka v zasiahnutej oblasti, čo vedie k vytvoreniu čiastočného vákua. Tento podtlak môže spôsobiť ďalšie deštrukčné účinky a je obzvlášť nebezpečný pre pľúca a vnútorné orgány.

Systém KRAMPUS je kompaktný nielen veľkosťou, ale aj hmotnosťou. Dokáže sa zmestiť na korbu pickupu alebo do minibusu. Vybavený je dvoma tichými elektrickými motormi a dokáže sa pohybovať aj naprieč rôznym terénom, napríklad v hustom lese, v piesku, v močariskách alebo na strmých kopcoch. KRAMPUS sa zároveň nezľakne žiadneho počasia, vrátane extrémnych zím, tepla, dažďa, či snehu. Batéria dokáže poháňať systém KRAMPUS po dobu niekoľkých hodín.  

Hlavnou výzbrojou robotického systému KRAMPUS sú pechotné termobarické (tiež označované ako raketové plameňomety) systémy RPV-16. Tieto zbrane sú vysoko účinné proti živej sile, a to aj v úkrytoch, ako aj proti ľahko obrneným cieľom. Pri zásahu hlavica RPV-16 rozptýli aerosólový oblak s priemerom približne 7-8 metrov, ktorý následne exploduje, vytvárajúc ohnivú guľu s teplotou až 2500 °C a významný pretlak. Efektívny dostrel týchto zbraní je až 600 metrov, s maximálnym dosahom do 1 kilometra. 

“Od začiatku invázie na Ukrajinu Ministerstvo obrany kodifikovalo a autorizovalo viac ako 80 pozemných robotických systémov. Väčšina z nich je vyrábaná priamo na Ukrajine. Ministerstvo obrany kodifikovalo takmer 10 doma vyrobených robotov v roku 2023, viac ako 50 v roku 2024 a viac ako 20 od začiatku roka 2025,” píše Ministerstvo obrany.

Spoľahlivý kompaktný bojový systém

Pozemné robotické zariadenia dokážu vykonať množstvo rozličných úloh, vrátane prieskumu. KRAMPUS dokáže pokladať míny niekoľkými spôsobmi a rovnako dokáže aj odmínovať. Popri tom môže plniť logistické úlohy alebo pomôcť pri evakuácii či strážení. V prípade potreby môžu systém KRAMPUS vybaviť zbraňami na útočné alebo obranné misie. Ukrajina vytvorila aj kamikaze verziu tohto pozemného robotického systému.  

bomba raketa
Zdroj: 3DSculptor / depositphotos.com

KRAMPUS sa ovláda na diaľku prostredníctvom komunikačných kanálov odolných voči rušeniu, čo zaisťuje spoľahlivé velenie aj v prostredí s elektronickým bojom. Pre prieskum a zameriavanie cieľov je vybavený videokamerami. Navrhli ho tak, aby fungoval spoľahlivo v rôznych poveternostných podmienkach, vrátane extrémneho tepla, mrazu, snehu či dažďa. Okrem palebnej podpory zvláda aj prieskumné misie. 

Nasadenie robotického systému KRAMPUS predstavuje súčasť širšieho trendu integrácie bezpilotných pozemných systémov do výzbroje ukrajinských ozbrojených síl. Tieto systémy umožňujú vykonávať nebezpečné misie s menším rizikom pre vojakov a poskytujú nové taktické možnosti na bojisku. Ministerstvo obrany Ukrajiny tento systém oficiálne kodifikovalo a schválilo na operačné použitie.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre