Ukradol ti hacker Facebook či Netflix účet alebo údaje z platobnej karty? Pozri sa, za koľko ich predá ďalej

Hackeri vo veľkom kradnú účty na streamovacích službách sociálnych sieťach, platobných aplikáciách a iných. Koľko stoja na dark webe?

pozor peniaze podvod
Zdroj: Vosveteit.sk, OpenClipart-Vectors z Pixabay

Nie je žiadnym tajomstvom, že hackeri idú po našich účtoch, či už na sociálnych sieťach alebo na streamovacích službách a podobne. Keď takéto účty ukradnú, následne ich predávajú na dark webe. 

Zamýšľal si sa ale niekedy nad tým, koľko môže stáť tvoj účet na nejakom hackerskom fóre? Odpoveď na túto otázku prináša portál ExpressVPN a poriadne ťa prekvapí. Ako prvé si musíme vysvetliť, že sa cena môže výrazne líšiť. Všetko závisí od toho, či kyberzločinec predáva ukradnuté účty po jednom alebo v balíku s desiatkami, až stovkami ďalších.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň závisí aj od typu účtu, či ide o sociálnu sieť, Netflix alebo niečo iné a aký kvalitný účet to je, teda v prípade sociálnych sietí sa počíta či ide o obyčajný alebo biznis účet a koľko má sledovateľov. Cena sa môže pohybovať od pár dolárov až po niekoľko stoviek.  

Čo stojí ukradnutý účet na dark webe?

Najpopulárnejšie sú samozrejme účty s kryptomenami, prihlasovacie údaje do bankových účtov alebo účty na PayPal alebo inej platobnej službe. Ukradnuté účty na sociálnych sieťach sa ale podľa expertov stávajú čoraz populárnejšie a hneď za nimi sa držia aj účty streamovacích služieb.

Ako sme už spomenuli, cena sa môže výrazne líšiť na základe typu účtu a aj na základe toho, aké podvody sú momentálne v kurze a aké sociálne siete kyberzločinci najčastejšie vyhľadávajú. Poďme sa pozrieť na to, koľko môže stáť na dark webe napríklad aj tvoj účet.  

Sociálne siete 

Ceny za ukradnutý účet sa pohybujú od 25 do 45 amerických dolárov, ako informuje portál Privacy Sharks. Najlacnejšie sú momentálne Twitter (X) účty s cenou 25 dolárov za účet. Nasleduje Instagram účet s cenovkou 40 dolárov a najdrahšie sú Facebook účty, za ne hacker dostane až 45 dolárov za účet.  

Okrem toho si vieš na dark webe kúpiť aj lajky, zdieľania alebo sledovateľov. Ak chceš získať viac followerov, zaplatíš od 1 až po 4 doláre. Najdrahšie sú sledovania na Instagrame. Najdrahšie sú prezdielania na bývalom Twitteri, stoja až 20 dolárov.  

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Streamovacie platformy 

Hacker ti môže ukradnúť prístup aj k Netflixu, Hulu alebo inej streamovacej platforme. V závislosti od typu účtu si za Netflix hackeri vypýtajú od 4 až do 25 dolárov. Za ostatné streamovacie platformy si pýtajú v rozmedzí 5-7 dolárov.  

porovnanie cien netflix skyshowtime max voyo disney
Zdroj: Vosveteit.sk

Krypto účty 

Tu už sa dostávame k zaujímavejším číslam. Nie je tajomstvom, že kyberzločinci idú hlavne po peniazoch a účty s kryptomenami peniaze rozhodne ukrývajú. Tu už sa ceny za ich predaj pohybujú v stovkách dolárov.  

Najlacnejšie účty sú na platforme Blockchain.com, stoja “len” 90 dolárov. Cena stúpa za Coinbase účet na 120 dolárov a drží sa rovnako aj pri účtoch na Coinfield a LocalBitcoins. 170 dolárov si už zapýtajú hackeri za Cex.io účet a 250 dolárov za Crypto.com a Kraken účty.

Rusko a kryptomeny
Zdroj: citypng.com, vosveteit.sk (koláž)

 Bankové účty

Ak by ťa zaujímala napríklad taká cena ba bankové údaje, tak napríklad za údaje z platobnej karty hackeri pýtajú v priemere od 20 do 30 dolárov.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

PayPal  

PayPal je ďalšou najobľúbenejšou platformou, s ktorej účtami sa na dark webe obchoduje. Tu závisí hlavne od toho, koľko peňazí má obeť uložených na svojom PayPal účte.  

Čisto len za prihlasovacie údaje si hacker vypýta 15 dolárov, pričom cena ide dole, ak na účte máš menej ako sto dolárov. Vtedy dostane hacker za tvoj účet len 10 dolárov. Ak máš ale na účte až do tisícky, hacker si môže pýtať o polovicu viac, teda 20 dolárov.  

Iné platformy sú na tom rozhodne zaujímavejšie. Taký Cashapp účet predá hacker za 800 dolárov a TransferGo účet zas za 510.  

Prihlasovacie údaje do e-mailových služieb

V prípade e-mailov je cena za prihlasovacie údaje pomerne vysokou. Je to ale spôsobené asi tým, že cez ne sa môže útočník dostať do ďalších služieb cez funkciu obnovenia hesla. Preto vyššia investícia, sa môže rýchlo vrátiť. Napríklad také údaje od Gmail účtu sa predávajú okolo 65 dolárov, do Outlooku za 55 dolárov, potom je tu Yahoo Mail za 50 a iCloud Mail „len“ za 40 dolárov.

Ak by ťa zaujímalo, čo je na dark webe vôbec najdrahšou položkou zo všetkých, je to možno neprekvapivo malvér. Ak sa hackerovi podarí vyvinúť softvér, ktorý má vysokú úspešnosť, môže si zaň vypýtať 1 800 dolárov, pravdepodobne aj viac. Závisí to na tom, čo konkrétny malvér dokáže. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre