SpravodajstvoVeda a výskum

„Ukradnú“ Američania Rusom „ich planétu“? NASA plánuje dve misie k Venuši

Administrátor americkej vesmírnej agentúry potvrdil dve misie, zamerané na prieskum Venuše.

2.6. oznámila americká vesmírna agentúra, NASA, svoje plány vyslať dve vedecké misie k Venuši, ktoré by mali odštartovať ku koncu tohto desaťročia, píše portál Science Alert.

Cieľom americkej NASA je dozvedieť sa, ako sa z planéty, ktorá mohla byť jedného času podobná Zemi, stala nehostinná planéta, akú poznáme dnes. Potvrdil to aj administrátor NASA, Bill Nelson.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dve sesterské misie nám ponúknu šancu preskúmať svet, na ktorom sme neboli viac ako 30 rokov,“ tvrdí Nelson.

Misie k Venuši

Jednou z misii je DAVINCI+ (pozn. redakcie: Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging.) Táto misia sa bližšie pozrie na zloženie atmosféry Venuše, ktorá sa skladá prevažne z oxidu uhličitého. Skúmať bude to, ako vznikla, ale aj ako sa postupom času vyvíjala. Ďalším cieľom tejto vedeckej misie je zistiť, či sa mohol na planéte, niekedy v minulosti, nachádzať oceán.

Pod hustú atmosféru sa dostane guľová sonda, ktorá zistí hodnoty vzácnych plynov a iných prvkov, ktoré by vedcom bližšie povedali, čo spustilo skleníkový efekt, ktorý môžu na Venuši pozorovať dnes. Zároveň by vedci mohli získať prvé zábery s vysokým rozlíšením, ktoré zachytávajú geologické úkazy, podobné našim kontinentom. Tento objav by mohol potvrdiť existenciu tektonických platní na Venuši.

Ďalšou misiou je VERITAS (pozn. redakcie: Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy.). Úlohou tejto misie je zmapovať povrch Venuše z obežnej dráhy a zistiť jej geologickú históriu. Využije na to špeciálny, trojdimenzionálny, radar, ktorý dokáže zmapovať prevýšenia a potvrdiť, či sa na planéte nachádzajú sopky, alebo či prebiehajú zemetrasenia.

Táto misia sa zároveň pozrie na planétu v infračervenom spektre. To jej umožní zistiť, aký druh skál sa na planéte nachádza a či na Venuši existujú sopky, vypúšťajúce do atmosféry vodnú paru. Misia je pod vedením americkej NASA, no pripája sa aj Nemecké kozmické centrum, ktoré poskytne infračervený mapovač a Talianska vesmírna agentúra, ktorá spolu s Francúzskom prispeje radarovými technológiami.

Ruská planéta?

Je zaujímavé, že sa americká NASA rozhodla zamerať sa na Venušu. V septembri minulého roku sa Dimitrij Rogozin, šéf ruskej agentúry Roscosmos vyjadril, že Venuša je ich planéta. Vyjadrenie Rogozina nasledovalo krátko po tom, čo bol v atmosfére planéty objavený podpis života. Rusko je totiž jedinou krajinou, ktorej sa podarilo úspešne pristáť na Venuši.

„Veríme, že Venuša je ruskou planétou,“ vyjadril sa Rogozin.

Planéty
Fotografia povrchu Venuše, zachytená ruskou sondou Venera 13. Zdroj: Reddit/reporter_at_large

Ruské misie Venera 9 a 10 boli prvými misiami, ktoré nielenže zostúpili cez hustú atmosféru Venuše, ale poslali aj prvé zábery z jej povrchu. Najúspešnejšími misiami však boli misie Venera 13 a 14, ktoré dokázali prežiť na povrchu viac ako hodinu. Týmto dvom misiám sa zároveň podarilo poslať prvé farebné fotografie z povrchu.

Rusko, rovnako ako NASA, pripravuje svoju vlastnú misiu k Venuši. Tá by mala odštartovať okolo roku 2029, čo je rovnaký čas, ako uviedla NASA. Dve misie americkej vesmírnej agentúry by mali odštartovať v rozmedzí rokov 2028-2030.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close