Úkaz, ktorý sa objaví raz za 10-tisíc rokov: Astronómovia zachytili najjasnejší gama záblesk za celú históriu civilizácie

Americká NASA informuje o mimoriadne jasnom záblesku gama žiarenia, ktorý ku nám cestoval takmer 2-miliardy rokov.

zablesk gama ziarenie
Zdroj: Marc Ward / Shutterstock.com

9. októbra 2022 observatóriá zaznamenali gama záblesk, ktorý sa objaví raz za 10-tisíc rokov. Vedci ho prezývajú BOAT – Brightest of All Time, alebo v preklade najjasnejší zo všetkých, informuje NASA.

Mimoriadne jasný záblesk sa prehnal Slnečnou sústavou a spustil detektory na niekoľkých vesmírnych observatóriách. Toto varovanie umožnilo observatóriám na Zemi celú udalosť sledovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Záblesk GRB221009A je s najväčšou pravdepodobnosťou najjasnejším zábleskom röntgenovej a gama energie, aký sa objavil za celú históriu ľudskej civilizácie,“ vysvetľuje Eric Burns, ktorý viedol analýzu viac ako 7-tisíc gama zábleskov.

Väčšinu z pozorovaných gama zábleskov zachytila Americká vesmírna agentúra NASA. Analýza gama zábleskov umožnila vedcom odhadnúť, ako často sa môžeme so zábleskami podobnej jasnosti stretnúť. Odpoveď znie, že takto jasné záblesky sa objavia len raz za 10-tisíc rokov.

Aby ste mali lepšiu predstavu, pozorovaný záblesk bol tak jasný, že oslepil väčšinu vesmírnych inštrumentov na sledovanie gama žiarenia. To znamená, že vesmírne observatóriá nedokázali priamo túto udalosť sledovať. Vedci ale dokázali na základe dostupných dát udalosť rekonštruovať. Výsledky ich práce hovoria, že záblesk BOAT bol 70-krát silnejší, než akýkoľvek pozorovaný záblesk.

Vedci vysvetľujú, že záblesk gama žiarenia ku nám cestoval takmer 2-miliardy rokov a je jedným z najbližších dlhých zábleskov, aké sme mali možnosť pozorovať. Dlhé záblesky trvajú viac ako dve sekundy.

Najsilnejší zo všetkých

Signál BOAT a jemu podobné signály podľa astronómov reprezentujú „plač“ novonarodenej čiernej diery. Objavujú sa v prípadoch, kedy sa masívna hviezda zrúti pod svojou gravitáciou a vzniká tak čierna diera. V tomto bode pohlcuje obrovské množstvo hmoty a zároveň vylučuje obrovské prúdy častíc. Tie sa pohybujú blízko rýchlosti svetla.

Tieto prúdy prerazia hmotu, ktorá ostala po masívnej hviezde a šíria sa ďalej do vesmíru. Pritom vylučujú röntgenové a gama žiarenie. Keď sa astronómovia stretávajú s dlhými zábleskami gama žiarenia, očakávajú že do niekoľkých dní uvidia rozjasňujúcu sa supernovu. Zatiaľ sa im však tento úkaz pozorovať nepodarilo.

Gama záblesk GOAT prichádzal z uhla len kúsok nad rovinou našej galaxie. Vedcom teda vo výhľade bráni plyn a prach Mliečnej dráhy.

„Nemôžeme s istotou potvrdiť, že existuje supernova, hoci je to prekvapujúce, vzhľadom na intenzitu záblesku. Ak existuje, potom je veľmi tmavá. V pátraní však pokračujeme aj naďalej,“ tvrdí Andrew Levan, jeden z autorov výskumu.

Možno čierna diera pohltila hviezdu kompletne a tá neexplodovala do supernovy. Gama záblesk GOAT bol jedným z najbližších, čo vedcom umožnilo študovať emisiu, ktorá príde po samotnom gama záblesku. Ide o emisiu, ktorú možno zaznamenať vo všetkých vlnových dĺžkach. Objav pomôže vylepšiť existujúce modely, ktoré síce už 20 rokov fungujú celkom dobre, no nedokázali vysvetliť pozorovaný záblesk úplne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre