Úkaz, ktorý predtým nikto nikdy nevidel: Čo objavil rover Perseverance vo vnútri marťanskej skaly?

Rover americkej NASA sa s nami podelil o ďalší nečakaný objav.

Rover Perseverance našiel na Marse nezvyčajnú vzorku_vrt
Zdroj: NASA

Planéta Mars má dve tváre. Ta jedna nám ukazuje exotickú, vzdialenú krásu inej planéty, zatiaľ čo tá druhá ukazuje desivý aspekt úplne opusteného sveta. Momentálne sa na povrchu Marsu nachádza niekoľko vedeckých misií, z toho americká NASA má dve – rover Curiosity a rover Perseverance.

Minule sme vám priniesli pohľad na marťanský cintorín, ktorý zachytila práve misia Curiosity. Nedávno sa ale objavila ďalšia vizuálna nádielka, tentokrát od druhej misie americkej vesmírnej agentúry, píše portál CNET. Rover Perseverance skúmal zaujímavú skalnú vrstvu v kráteri Jezero. Keď odstránil vrchné vrstvy skaly a pozrel sa, čo sa ukrýva v jej strede, vedcom sa naskytol naozaj nečakaný pohľad.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Rover Perseverance našiel na Marse nezvyčajnú vzorku
Zdroj: NASA

„Vnútro skaly odhalilo niečo, čo nikto doteraz nevidel,“ píše sa na Twitteri roveru Perseverance.

Ak sa povie „niečo, čo nikto doteraz nevidel,“ vedci riadiaci misiu naozaj nezveličujú situáciu. Americká NASA totiž posielala sondy a rovery na Mars už od 70. rokov a zakaždým sa im podarilo objaviť nejaký nový poznatok o tejto planéte. Najnovší objav nie je výnimkou. Perseverance pátra na povrchu červenej planéty po stopách života a vody, no popri tom nám prináša pohľad na miesto, ktoré doteraz ľudské oko nevidelo.

Nejde však len o pôsobivý vzor vnútri skaly. Fanúšikovia, sledujúci progres roveru si všimli ešte niečo, čo upútalo ich pozornosť. Je to malé biele zrnko, ktoré má tvar trojuholníka. V skale sa nachádzajú aj iné biele zrnká, čiže je pravdepodobné, že trojuholníkový tvar je len náhodný kus skaly.

Rover Perseverance našiel na Marse nezvyčajnú vzorku_fotografia_2
Zdroj: NASA, detailný pohľad

Pátranie po živote

Zbieranie vzoriek je kľúčovou časťou vedeckej misie roveru Perseverance. Po jej ukončení bude rover čakať na ďalšiu misiu, ktorá s pokúsi vzorky zobrať a následne dostať na Zem. Keď budú vzorky v rukách vedcov, tí sa budú snažiť zistiť, či sa v nich ukrývajú stopy života.

Podľa teórií bol totiž Mars v minulosti úplne inou planétou, akou je dnes. Namiesto púští na povrchu existovali rieky, jazerá a možno aj oceán. S tým sa spájajú teórie, predpokladajúce existenciu mikróbov na teraz už pustej planéte. Ak sú teórie vedcov správne, vo vzorkách by mohli vedci objaviť stopy tohto mikrobiálneho života.

Vzorky, ktoré zbiera rover Perseverance vznikajú najčastejšie za prítomnosti vody. Ich analýza môže vedcom ponúknuť cenné informácie o minulosti Marsu, hlavne ako planéta vyzerala pred niekoľkými miliardami rokov. Rover má miesto len na 43 vzoriek, preto je NASA veľmi opatrná. S každou objavenou skalou musí prísť strategické rozhodnutie, či danú vzorku zobrať, alebo nie.

Aby sa mohli vedci ľahšie rozhodnúť, používajú vedecké nástroje na to, aby nahliadli pod vrchné vrstvy potenciálne zaujímavej skaly. Potom môžu usúdiť, či má Perseverance danú vzorku zobrať.

Oba rovery americkej NASA, Curiosity a Perseverance nám neustále prinášajú nové pohľady na červenú planétu. Ak vás láka objaviť krásy Marsu, pozrite si aj zábery nižšie. 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre