Údajne sme na prahu nových vesmírnych pretekov, myslí si Bill Nelson z NASA. Kto by vyhral tieto preteky?

Stiahnutie sa Ruska z projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice môže odštartovať nové vesmírne preteky.

vesmirne preteky_cina_usa_rusko
Zdroj: YouTube (Tech Vision)

Rusko a USA boli síce niekedy obrovskými vesmírnymi súpermi, no už niekoľko desaťročí ťažia zo vzájomnej spolupráce, píše portál CNN.

Vzťah medzi Spojenými štátmi a Ruskom so sebou nesie aj veľkú symboliku. Práve spolupráca týchto dvoch veľmocí bola akýmsi symbolom spolupráce východu a západu, najmä krátko po skončení Studenej vojny.  V minulosti sme mohli byť svedkami pretekov, kde v mnohých oblastiach víťazil Sovietsky zväz. Na druhej strane, Američanom sa podarilo ako prvej krajine na svete pristáť na Mesiaci s ľudskou posádkou. Dnes táto spolupráca, ktorá existuje medzi Američanmi a Rusmi, visí na vlásku, keďže Rusko vyjadrilo svoje plány opustiť projekt Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Rusko pracovalo so Spojenými štátmi dve desaťročia, no existuje šanca, že do roku 2024 projekt opustia, aby pracovali na svojej vlastnej, nezávislej, vesmírnej stanici. Administrátor americkej vesmírnej agentúry, NASA, Bill Nelson má z rozhodnutia Ruska obavy.

„Ak sa Rusko stiahne, nebude to dobré,“ vyjadril sa Nelson.

V hre však nie sú len krehké vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Znepokojivé je tiež rozhodnutie Ruska úzko spolupracovať s Čínou v budúcich vesmírnych misiách. Tieto dve krajiny nedávno podpísali aj memorandum o porozumení, ktoré popisuje ich spoluprácu pri výstavbe vesmírnej stanice na obežnej dráhe Mesiaca.

Medzi Spojenými štátmi, Ruskom a Čínou existuje veľké napätie. Vo vzduchu visia obvinenia zo zneužívania ľudských práv, kyberútoky a obrovské množstvo ďalších problémov. Americká NASA zároveň nemôže začať jednania s Čínou na základe zákona z roku 2011, ktorý zakazuje americkej vesmírnej agentúre v začatí diskusií, dokým nemajú špecifické potvrdenie od Kongresu, alebo FBI.

Druhé vesmírne preteky

Americká NASA sa preto obáva, že ak by sa Rusko začalo vo vesmírnom programe spoliehať na Čínu, mohli by sa odštartovať nové vesmírne preteky, ktoré by tentoraz pre USA nevyzerali dobre.

„Začali by sa nové vesmírne preteky na Mesiac, no tentokrát by Spojené štáty čelili Rusku a Číne zároveň,“ tvrdí Nelson.

Nelson dodáva, že si všíma napätie, ktoré je medzi Ruskom a Spojenými štátmi, no podľa jeho názoru ide o napätie, ktoré sa drží v politickej rovine. Ak by mali možnosť prehovoriť ľudia, pracujúci vo vesmírnom priemysle, tí by povedali, že chcú s Amerikou spolupracovať. Rovnako by to platilo aj naopak. Bill Nelson mal nedávno telefonát s šéfom ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos, Dmitrijom Rogozinom, ktorého témou bola diskusia budúcnosti oboch agentúr. Rogozin však nepovedal, ako dlho mieni ostať s americkou NASA v partnerstve.

Dobré vzťahy Spojených štátov a Ruska budú v budúcnosti kľúčové k udržaniu vesmíru, ako neutrálneho územia. Zatiaľ však nikto nepredpokladá konflikt. Bill Nelson tvrdí, že na Zemi môžu existovať vyhrotené vzťahy, zatiaľ čo vo vesmíre môžu všetky krajiny spolupracovať v mieri.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre