Učili nás, že Zem má 7 kontinentov. Nová kontroverzná štúdia hovorí dačo iné. Budeme prepisovať učebnice?
Objavila sa štúdia, ktorá ponúka naozaj odvážnu hypotézu. Podľa nej má naša planéta o kontinent menej.
V škole nás učili, že Zem má sedem kontinentov a sú nimi Antarktída, Severná Amerika, Južná Amerika, Afrika, Austrália, Ázia a Európa. Výskumníci však v novej štúdii naznačujú, že to, čo sme sa učili celý život v škole, nemusí byť správne.
Vedúcim nového výskumu je doktor Jordan Phethean, ktorý prináša odvážne tvrdenia, že Zem má len šesť kontinentov, píše portál Earth. Netvrdí to ale len tak, ide o výsledky detailnej štúdie, ktorá sa pozrela na geologické procesy, ktoré viedli v minulosti k rozdeleniu európskeho a severoamerického kontinentu.
Nová štúdia zároveň dramaticky mení naše chápanie tektonických platní.
“Naše zistenia naznačujú, že eurázijská a severoamerická tektonická platňa sa ešte nerozdelili, ako sme predpokladali, že sa stalo pred 52-miliónmi rokov,” tvrdí Phethean.
Spojené kontinenty
Namiesto toho sa tieto platne stále rozťahujú a momentálne sa nachádzajú v procese lámania. Tento prebiehajúci proces mení to, ako vnímame formáciu a separáciu zemských kontinentov. Štúdia sa zároveň zamerala aj na Island, sopečný ostrov, ktorý sa nachádza medzi Grónskym morom a Severoatlantickým oceánom. Vedci tradične predpokladajú, že Island vznikol pred približne 60-miliónmi rokov.
Tektonická hranica, ktorú vytvorili severoamerická a eurázijská tektonická platňa podľa vedcov viedla k vzostupu horúceho plášťového chochola, ktorý nakoniec viedol ku vzniku Islandu. Nová štúdia ale túto teóriu napáda. Podľa nových dôkazov Island obsahuje geologické fragmenty ako európskej, tak aj severoamerickej tektonickej platne.
Neprehliadni
Ide o objav, ktorý naznačuje, že tieto regióny nie sú izolovanými pevninskými masami. Namiesto toho má ísť o prepojené komponenty väčšej kontinentálnej štruktúry. Autori novej štúdie prízvukujú, že jedinečná kompozícia tejto oblasti nám ukazuje, že sme nesprávne vnímali platňovú tektoniku a geologickú históriu severoatlantického regiónu.
Ak sa štúdia autorov ukáže ako správna, znamená to, že Európa a Severná Amerika sú stále prepojené a momentálne sa nachádzajú stále v procese rozdeľovania. Znamená to, že z vedeckého hľadiska by sme Severnú Ameriku a Európu mohli považovať za rovnaký kontinent, nie za dva odlišné kontinenty.
“Je kontroverzné navrhovať, že európska a severoamerická tektonická platňa sa ešte nerozdelili, no dôkazy, ktoré sme v rámci novej štúdie získali, podporujú túto hypotézu, nech je akokoľvek odvážna,” tvrdí Phethean.
Protokontinent Zeme
Táto štúdia stavia na predchádzajúcej práci doktora Phetheana, v rámci ktorej identifikoval nový protokontinent medzi Kanadou a Grónskom. Štúdia predpokladá, že tento minikontinent vznikol pred približne 60-miliónmi rokov. Phethean tvrdí, že protokontinent má veľkosť Anglicka.
Lepšie pochopenie týchto procesov výskumníkom ponúka viac informácií o tom, ako platňová tektonika funguje. To nám môže pomôcť lepšie odhadnúť, ako bude Zem vyzerať milióny rokov do budúcnosti.
Kontinenty Zeme sa stále menia
Nový výskum ponúka transformatívnu novú perspektívu ohľadom kontinentov Zeme. Odhalením prebiehajúcich tektonických posunov a objavovaním nových kontinentálnych fragmentov vedci dláždia cestu k novým vedeckým objavom. Nová štúdia vyzdvihuje dynamickú povahu našej planéty a jej konštantnú evolúciu.
Štúdie ako táto nám ukazujú, že nielen minulosť, ale aj budúcnosť Zeme stále ukrývajú množstvo tajomstiev, ktoré čakajú len na to, aby sme ich objavili.
Aj dnes sú kontinenty Zeme v pohybe, no ako tieto zmeny budú vyzerať uvidíme až o stovky miliónov rokov. Výskumníci upozorňujú, že v ďalekej budúcnosti by sa mohli všetky kontinenty planéty opäť spojiť do jedného superkontinentu, tak ako sa to odohralo niekoľkokrát v minulosti.
Za približne 250-miliónov rokov podľa vedcov vznikne superkontinent Pangea Ultima, ktorý ale môže znamenať koniec pre všetkých cicavcov, vrátane človeka. Pangea Ultima sa bude vyznačovať teplotami, ktoré sa z dlhodobého hľadiska nedajú prežiť. Ak sa chceš o hypotetickom novom superkontinente dozvedieť viac, do pozornosti dávame tento článok.
Komentáre