Učenie sa „mimozemštiny“ je len prvým krokom: Ako odpovedať na správu od mimozemskej civilizácie?

Vedci z University of St. Andrews zakladajú projekt, ktorý vytvorí základné protokoly pre prvý kontakt s mimozemskou civilizáciou

K zvláštnemu signálu, zachytenému pred niekoľkými dňami, sa vyjadrujú ďalší odborníci
Zdroj: Flickr (Glen Bowman), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Existuje množstvo programov, ktoré sa pokúšajú objaviť život mimo Zeme, no jedna vec je nájsť mikróby na Marse a niečo úplne iné je objavenie známok inteligentnej civilizácie vo vzdialenom kúte galaxie. Ak by sa nám jedného dňa podarilo bez najmenších pochýb potvrdiť existenciu inteligentného života vo vesmíre, čo potom?

Vedci z University of St. Andrews spolu s Centrom pre exoplanetárne vedy, sa pokúšajú vytvoriť tím s expertízou naprieč rôznymi vednými odbormi. Ich cieľom je vytvoriť protokol, postupy, zmluvy a vyhodnotiť dopad tohto objavu na celú civilizáciu. Na základe všetkých týchto faktorov nakoniec vytvoria vhodnú odpoveď na tento objav.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak zachytíme signál od mimozemskej civilizácie, najväčšou bariérou bude nepochybne jazyk. Autori štúdie tvrdia, že prvý krok v skúmaní signálu predstavuje hľadanie vzorcov, ktoré nesú známky reči. Následne týmto „slovám“ musíme prideliť nejaký význam. Lenže ako rozlúštime mimozemskú reč, ktorá nemá základy v ničom, s čím sme sa doteraz stretli?

„Nepochybne pôjde o mimoriadne zdĺhavý projekt, ktorý otestuje hranice nášho rozumu,“ tvrdia autori štúdie.

Čo robiť v prípade objavu inej civilizácie?

Tí zároveň vysvetľujú, že Organizácia spojených národov má vytvorené postupy a úrady, ktoré sa venujú hrozbe asteroidov, no neexistuje žiadna štruktúra či postup v prípade, ak by sa nám podarilo zachytiť rádiový signál od mimozemskej civilizácie. Neznamená to, že neexistujú žiadne protokoly. Jediným dokumentom je protokol, ktorý navrhla komunita SETI ešte v roku 1989 a poslednýkrát tieto pravidlá niekto upravil v roku 2010.

Ide však o protokol, ktorý nám veľmi nepomôže, keď už dôjde na lámanie chleba. Venuje sa totiž len tomu, ako by mali vedci postupovať, no ďalej sa problematike nevenuje. Autori štúdie vysvetľujú, že musíme vedieť ako po potenciálnych mimozemských signáloch pátrať, ako narábať s dôkazmi, potvrdzovať sľubné nálezy a tie následne analyzovať a interpretovať. V poslednom kroku sa môžeme na správu rozhodnúť aj odpovedať.

Vedci z unverzity St. Andrews spolu s ďalšími partnermi zakladajú SETI Post-Detection Hub. Ide o projekt, ktorý sa pokúsi vytvoriť úplný a zrozumiteľný návod, ako postupovať pri pátraní a prekladaní mimozemských signálov. Experti z mnohých odborov však nebudú svoj čas tráviť len prekladaním „mimozemštiny“. Pozrú sa aj na sociálne problémy, ktoré by mohli s potvrdením inteligentného života mimo Zeme vzniknúť.

Je ťažké povedať či vo vesmíre existuje okrem nás mimozemský život. Ešte ťažšie je pokúšať sa odhadnúť kedy a či vôbec sa nám podarí zachytiť od neho správu. Ak však tento moment príde, ľudstvo musí byť pripravené nielen vedecky, ale aj sociálne a politicky. Otázka, či sme vo vesmíre sami sa považuje za jednu z najväčších vedeckých otázok, aké sme si kládli už odnepamäti. Autori štúdie vysvetľujú, že odpoveď by kľudne mohla prísť aj zajtra, alebo by nemusela prísť nikdy. Tak, či onak, musíme byť pripravení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre