SpravodajstvoTechnológie

Uber sa vzdal svojho sna o lietajúcich taxíkoch. Joby Aviation preberá divíziu Uber Elevate

Spoločnosť Joby Aviation získala práva k spoločnosti Uber Elevate, ktorá vyvíjala od roku 2016 lietajúce taxíky

Spoločnosť Uber je pre mnohých z nás ikonou v oblasti taxi služieb. Na Slovensku je mimochodom táto služba prítomnou od roku 2015. Vráťme sa však k téme, ktorou sú lietajúce taxíky. V posledných rokoch sme mohli čítať o viacerých spoločnostiach, ktoré vyvíjajú tento typ dopravného prostriedku. Naposledy sme písali napríklad o prototype CityHawk, či o lietajúcom automobile s prívlastkom „Taxík“ z dielne Alakai.

Na vývoji svojho vlastného lietajúce taxíka však pracovala aj spoločnosť Uber, ktorá do tohto projektu investovala milióny dolárov. „Pracovala“ píšeme úmyselne, dôvodom je, že spoločnosť  Joby Aviation prostredníctvom  svojich oficiálnych stránok oznámila akvizíciu divízie spoločnosti Uber, ktorá sa venovala vývoju lietajúcich taxíkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Uber Elevate, spoločnosť vyvíjajúca lietajúce taxíky, prechádza pod Joby Aviation

Joby na svojich stránkach píše, že na základe transakcie, ktorej podmienky nie sú známe, získala práva k spoločnosti Uber Elevate, ktorá vznikla ešte v roku 2016 a  zároveň zohrala významnú úlohu pri vytváraní základov pre trh s leteckými vozidlami. A to nie len v oblasti vývoja samotnej technológie, ale aj smerom k regulačným úradom.

„Boli sme hrdí na to, že sme minulý rok uzavreli partnerstvo so spoločnosťou Uber Elevate, a ešte viac hrdými sme, že ich dnes môžeme privítať v tíme Joby a zároveň prehĺbiť našu spoluprácu so spoločnosťou Uber. Tím spoločnosti Uber Elevate nehral v našom priemysle iba dôležitú úlohu, vyvinul tiež pozoruhodný súbor softvérových nástrojov, ktoré stavajú na viac ako desaťročnej skúsenosti umožňujúcej mobilitu na požiadanie. Tieto nástroje a noví členovia tímu budú pre nás neoceniteľní, keď budeme urýchľovať naše plány komerčného spustenia.“

Spoločnosť Joby má v pláne prevádzkovať cenovo dostupnú, tichú a čistú dopravnú službu s využitím revolučného celoelektrického vertikálneho vzletu a pristátia lietadla, ktorého vývojom strávila posledné desaťročie. Vozidlo by malo disponovať  dojazdom až ~280 kilometrov a malo by byť schopné dosiahnuť maximálnou rýchlosťou 200 km / h.

Okrem iného spoločnosť oznámila rozšírenie spolupráce s Uberom, ktorá súhlasila s ďalšou investíciou vo výške 75 miliónov dolárov do spoločnosti Joby, ktorá nadväzuje na investíciu z úvodu roku vo výške 50 miliónov dolárov. Čo je presne predmetom tejto investície a dohody však nie je aktuálne známe. Spoločnosti sa zároveň dohodli, že budú svoje služby navzájom propagovať vo svojich aplikáciách, čo by malo umožniť integráciu pozemnej a leteckej dopravou pre budúcich zákazníkov.

Za spomenutie určite stojí povedať, že Joby má v pláne už v roku 2023 spustiť komerčnú prevádzku lietajúcich taxíkov. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close