Veda a výskum

Tyrannosaurus bol veľký, no bol najväčším dinosuarom na Zemi? Toto sú skutoční obri!

Najväčšie dinosaury, aké kedy kráčali po tejto planéte, sa objavovali až v období kriedy. Ich rozmery zarazia.

Keď si predstavíme dinosaurov, medzi prvými sa nám určite objaví obrovský Tyrannosaurus Rex. Tieto tvory sa považujú za jedny z najväčších, aké na Zemi žili, no ktorý druh sa skutočne môže pýšiť titulom „najväčší dinosaurus na svete?“ na túto otázku odpovedá portál Natural History Museum.

Dinosaury sa po prvýkrát objavili počas obdobia trias, no najväčších rozmerov dosiahli až v období kriedy. Za najväčších dinosaurov sa považuje rod titanosaurov, ktorý bol zároveň posledným prežívajúcim rodom po dopade asteroidu pred 66-miliónmi rokov. Nie všetky titanosaury boli gigantickými monštrami, napríklad taký magyarosaurus dosahoval dĺžku len piatich metrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Patagotitan

Najväčším titanosaurom a tým pádom aj najväčším žijúcim tvorom na svete, bol bezkonkurenčne Patagotitan. Dosahoval dĺžku až 37,5 metra a vážil neuveriteľných 57 ton. Predpokladá sa, že išlo aj o najdlhšieho dinosaura na svete. Najťažším dnešným žijúcim tvorom je Africký slon, no patagotitan bol až deväťkrát ťažší. Na výšku dorastal do ôsmich metrov. Fosílie tohto tvora sa našli v Argentíne a ide o najkompletnejšie fosílie titanosaura, aké paleontológovia doteraz objavili.

Argentinosaurus

Druhým najväčším dinosaurom je argentinosaurus. V tomto prípade je ale jeho titul diskutabilný, pretože sa našli len úlomky fosílií. Keďže vedci nemajú jasnú predstavu o tom, ako mohol tento dinosaurus vyzerať, zistiť jeho presnú výšku, dĺžku a váhu je problematické. Odhaduje sa však, že vážil 70 ton a na dĺžku mal približne 35 metrov. Zároveň sa predpokladá, že žil pred 90-miliónmi rokov.

Puertasaurus

Nie vždy sa vedcom podarí nájsť kompletnú fosíliu dinosaura. Niekedy vieme o druhu len z zo štyroch stavcov, čo je prípad ďalšieho giganta menom puertasaurus. Už z týchto štyroch stavcov však vyplynulo, že išlo o jedného z najväčších dinosaurov na planéte. Puertasaury žili pred 70 až 76-miliónmi rokov počas neskorej kriedy. Vážili okolo 50 ton a na dĺžku mali 30 metrov.

Dreadnoughtus

V tomto prípade si môžeme všimnúť kontroverzný prípad. Dreadnoughtus sa považuje za naozaj masívneho dinosaura s váhou až 59 ton, no dĺžkou tela len 26 metrov. Vedci sa však nedokážu zhodnúť na tom, či tento prípad skutočne sedí. Dreadnoughtus bol približne rovnako veľký ako Diplodocus, no tento dinosaurus vážil len 15 ton.

Obrovskú váh mu priradili prvotné odhady, ktoré sa zakladali na objeme tela, nie na priemere stehennej kosti tak, ako to býva zvykom. Ďalšie odhady tvrdia, že dinosaurus vážil len 22 ton. Množstvo vedeckých prác však hmotnosť priraďuje niekde medzi tieto dva údaje.

Tyrannosaurus

Tyrannosaurus je najznámejším veľkým mäsožravcom na svete. Išlo síce o veľkého tvora, no oproti vyššie spomínaným gigantom mal na dĺžku len 13 metrov a váha sa pohybovala okolo 7 ton. Napriek tomu bol najväčším dinosaurom svojho rodu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close