Týmto verziám Windowsu zvoní umieračik, Microsoft pre ne ukončuje podporu. Zostáva už len pár dní!

Microsoft varuje, že už čoskoro stratia podporu staršie verzie Windows 11. O tieto verzie ide a toľkoto času ti ešte ostáva.

Windows problem
Zdroj: Roman Samborskyi / shutterstock.com a Hamara / shutterstock.com

Spoločnosť Microsoft informuje všetkých svojich užívateľov, že už čoskoro sa končí podpora pre niektoré staršie verzie Windows 11.  

Presnejšie Microsoft ukončuje podporu verzií 21H2 a 22H2, ktoré sa objavili 4. októbra 2021. Pre Home, Pro, Pro Education a Pro for Workstation verzie Windowsu sa už podpora 21H2 skončila a podpora 22H2 sa skončí 8. októbra tohto roku. Enerprise, Education, IoT Enterprise a Enterprise multi-session ukončia podporu verzie 21H2 8. októbra 2024 a 22H2 14. Októbra 2025.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každý softvér má svoju životnosť, teda dobu, počas ktorej sa vývojár o svoj produkt stará a pravidelne ho aktualizuje. Rovnako sú na tom nielen operačné systémy, ale aj ich jednotlivé verzie. Verzia Windows 11 21H2 bola prvou verziou tohto operačného systému a nasledovala verzia 22H2.  

Ak patríte medzi bežných užívateľov, Microsoft informuje, že na konci životnosti verzie vám služba Windows Update automaticky aktualizuje zariadenie na novú verziu. Ak ale chcete aktualizáciu urobiť skôr, môžete si ju cez Windows Update stiahnuť kedykoľvek.  

Iný prípad platí pre zariadenia, ktoré sú súčasťou IT sietí. Tam sa aktualizácia automaticky nevykonáva a je na IT správcoch, aby nezabudli zariadenia včas aktualizovať.  

Prečo by ste nemali aktualizácie podceňovať?  

Mnohí považujú aktualizácie za otravu, no ide o mimoriadne dôležitú súčasť kybernetickej bezpečnosti. Hardvér a softvér sa neustále vylepšujú a hackeri majú v rukách čoraz silnejšie nástroje, pomocou ktorých sa môže dostať do tvojho zariadenia. Vývojári sa softvér snažia zabezpečovať, no ak si najnovšiu aktualizáciu nestiahneš, potom nemáš v zariadení novú ochranu proti kyberútokom.  

Každý softvér má však svoju životnosť, aj Windows a jeho verzie. Znamená to, že Microsoft sa o staršie verzie Windowsu bude starať len určitú dobu, z niekoľkých dôvodov. Prvým je praktický dôvod. Windows je dnes jedným z najpoužívanejších OS na trhu a Microsoft musí vynakladať nemalé prostriedky na to, aby túto platformu udržiaval aktualizovanú. Keď väčšina užívateľov prejde na novšie platformy, prestáva mať cenu udržiavať staré verzie Windowsu aktuálne na úkor nových.   

Druhým a hlavným dôvodom je, že sa nedá prinášať nové bezpečnostné aktualizácie na staré systémy donekonečna. V určitom bode každý vývojár narazí na bod, kedy by musel prekopať celý starý operačný systém od základov, len aby mohol doňho priniesť nové funkcie. Keď tento bod nastane, väčšina vývojárov už je naňho pripravená s novou verziou svojho produktu.   

Windows aktualizacia systemu
Zdroj: unsplash.com (Clint Patterson)

Čo sa stane, keď budeš používať nepodporovanú verziu?  

Nemusíš sa báť toho, že ti s dátumom ukončenia podpory operačný systém vypne a už ho nikdy nezapneš. Svoju starú verziu Windows 11 budeš môcť používať tak, ako doteraz, no najnovšie aktualizácie nebudú pre teba. Keď teda hacker nájde slabinu vo verzii 21H2, ktorú už Microsoft prestal podporovať, už nedostaneš opravu, ktorá by slabinu zaplátala. Nepodporovanú verziu Windowsu teda používaš na vlastné riziko.  

Keďže Windows Update vždy ku koncu životnosti verzie systém automaticky aktualizuje na najnovšiu verziu, potom ako bežný užívateľ nemusíš mať starosti. Väčšie riziko predstavuje zastaraný softvér pre spoločnosti, ktoré majú IT štruktúru. Tam je to na technikoch, aby systém aktualizovali.  

Kumulatívne aktualizácie 

Každý druhý utorok v mesiaci Microsoft vydáva mesačné aktualizácie. Ide o kumulatívny update, čo znamená, že sa ti do počítača stiahnu všetky predtým vydané aktualizácie. To ti pomáha udržiavať zariadenie vždy aktualizované a chránené. Ak chceš rýchlo zistiť, akú verziu Windowsu máš, klikni si pravým tlačidlom na Tento počítač a následne klikni na vlastnosti.  

Prečo nepoužívať nepodporovanú verziu windowsu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Momentálne najnovšou verziou Windows 11 je 23H2. Tejto verzií podpora Microsoftu končí 11. 11. 2025.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre