Týmto trikom môžete ušetriť kvantum úložného priestoru v smartfóne. Využíva ho ale len hŕstka ľudí!

Zbavte sa zbytočných aplikácií vo vašom smartfóne a ušetrite tak priestor na úložisku. Nemusíte sa pri tom ale obmedzovať.

Velkost uloziska smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, unsplash.com (Mark Harpur)

Priestor na internom úložisku v smartfóne má svoju fixnú kapacitu a mali by sme nad ňou premýšľať už vo chvíli, keď si kupujeme nový telefón. A ak nám v dnešnej dobe stačí 64 GB interného úložiska k využívaniu a plánujeme svoj telefón nemeniť niekoľko rokov, tak by sme mali siahnuť po vyššej pamäťovej konfigurácii napríklad s kapacitou 128 GB alebo až 256 GB. Len máloktoré telefóny dnes už totiž ponúkajú možnosť rozšírenia kapacity o SD kartu a ak narazíte na limit svojho úložiska, tak musíte siahnuť po novom smartfóne s väčšou kapacitou, zaplatiť si cloudové úložisko alebo zo svojho telefónu niečo odstrániť. Ako ale môžete šetriť priestor vo svojom smartfóne a neobmedzovať sa tak? Na to sa pozrieme v našom návode k tomu, ako sa môžete zbaviť nepotrebných aplikácií.

Zbavte sa zbytočných aplikácií v telefóne vďaka webovým aplikáciám

Webové aplikácie so sebou prinášajú množstvo výhod, no pritom ich používatelia v takej miere nevyužívajú. Keď si totiž chceme nainštalovať aplikácie do nášho telefónu, väčšinou siahame po alternatíve z Obchodu Play či iného obchodu s aplikáciami. Častým problémom bežných aplikácií je, že tie následne ukladajú kvantum dát do zariadenia a vo výsledku nezaberajú len pár desiatok megabajtov, ale kľudne ja stovky a v extrémnych prípadoch, to môže byť aj gigabajt či viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Môžeme pritom vsadiť na možnosti webových aplikácií, ktoré zaberajú minimum priestoru v úložisku a automaticky nesťahujú do telefónu ďalšie súbory. Dôvodom je práve to, že všetky svoje informácie ukladajú na internete a nie v našom úložisku. Takýmto spôsobom vieme ušetriť až niekoľko desiatok či dokonca stoviek megabajtov.

Ako ale môžete tieto webové aplikácie do svojho telefónu nainštalovať? Využiť k tomu môžete jednoduchý postup, ku ktorému vám stačí váš internetový prehliadač. Webových aplikácií je na internete skutočne veľa, no nie každá služba túto možnosť ponúka. Väčšina bežných webových služieb, ako sú napríklad sociálne siete či chatovacie aplikácie, to ponúkajú túto možnosť. My sme pri demonštrácii tejto funkcie siahli po webovej aplikácii pre Twitter, pričom sme použili internetový prehliadač Google Chrome.

  • Navštívte webovú stránku služby, ktorú si chcete nainštalovať
  • Zvoľte možnosti prehliadača (tri bodky) v pravom hornom rohu
  • Klepnite na možnosť Inštalovať aplikáciu
  • Zvoľte možnosť Inštalovať

Aplikácia bude pritom vyzerať veľmi podobne ako tá, ktorú si nainštalujete priamo z Obchodu Play.

Možnosťou je aj Lite verzia aplikácie

Viaceré aplikácie ponúkajú aj svoju odľahčenú verziu určenú pre smartfóny so slabšími parametrami. Ak dnes teda využívate starší smartfón s menej výkonnou výbavou a menším priestorom na úložisku, tak sa odporúča, aby ste siahli po Lite verzii aplikácie. Vďaka využitiu týchto odľahčených verzií aplikácií ale nemusíte len šetriť priestor v lacnejších a menej výkonných smartfónoch. Využiť ich môžete aj pri výkonnejších zariadeniach za účelom šetriť priestor na úložisku.

Aplikácie 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

Lite verzie aplikácií ponúkajú všetky známejšie služby. Či už ide o aplikácie od Googlu, ktoré používajú prívlastok Go (vyhľadávač Google Go, aplikácie Google Maps Go a ďalšie) alebo napríklad aplikácia Facebook Lite či Messenger Lite, vždy môžete využiť tieto ľahšie alternatívy. Ušetriť tak môžete množstvo miesta na vašom úložisku a neobmedzovať sa tak odstraňovaním fotografií alebo videí z vášho telefónu.

Poznali ste tieto triky pre šetrenie priestoru vo vašom smartfóne? A akú veľkú kapacitu má úložisko vo vašom telefóne? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre