Týmito zlozvykmi pri nabíjaní smartfónu škodíme batérii. Pravdepodobne ich robíte aj vy!

O používaní batérie v smartfóne sa šíria rôzne fakty ale aj mýty. Pozrite sa, ako udržíte zdravie vašej batérie na čo najvyššej úrovni.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Výdrž zariadenia na jedno nabitie je jeden z najdôležitejších faktorov nielen pri kúpe smartfónu. To, ako dlho vydrží telefón na jedno nabitie závisí od kapacity batérie. Tá sa dá ovplyvniť rôznymi spôsobmi. Za tie roky, čo smartfóny používame sa ale o ovplyvňovaní kapacity batérie rozšírili rôzne tvrdenia, niektoré pravdivé, iné zas nie. Na informáciu upozornil web mundoxiaomi.com.

Zlozvyky pri používaní

Najprv sa pozrime na pár faktov o ktorých je známe, že rapídne znižujú kapacitu batérie. Prvým je používanie neoriginálnych nabíjačiek. Nie je problém, ak si smartfón nabijete nabíjačkou od iného výrobcu, no určite by ste ho nemali nabíjať lacnými, prípadne poškodenými nabíjačkami. Okrem poškodenia batérie a nabíjacích výstupov totiž riskujete aj skrat, prípadne výbuch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vystavovanie zariadenia zbytočne vysokým teplotám vie taktiež znížiť kapacitu batérie rýchlejšie, než pri bežných teplotách. V týchto letných mesiacoch to vie byť problém, preto svoje zariadenie určite nezabúdajte a nenechávajte ho na priamom slnku. Vyššie teploty totiž vplývajú na chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie, čo vedie k jej rýchlejšej degradácii.

S tvorbou vysokej teploty sa spája aj prostredie, kde svoj smartfón nabíjate. Ten by pri nabíjaní mal byť schopný odvádzať prebytočné teplo, preto smartfón nenabíjajte pod vankúšom či dekou. Zvýšená teplota vzniká aj pri prehnane dlhom nabíjaní. Preto ak svoj smartfón nabíjate pomocou USB kábla z počítača, tak by ste určite mali zvážiť skôr nabíjanie pomocou klasického adaptéra.

Nabíjanie cez noc. Mnohí z nás to robíme, no pre smartfón to nie je tak prospešné. Okrem toho, že sa zbytočne nabíja na 100 percent, tak sa proces nabíjania opakovane vypína a zapína. Má to súvis s stým, že ako sa nabije na 100%, tak plynúcim časom stratí 1% nabitia, a zase sa tento proces opakuje kým neodpojíte zariadenie od zdroja energie. A to určite nie je prospešné pre batériu.

Mýty o batérii

To, že typov batérií bolo za tie roky mnoho vytvorilo akési tvrdenia, ktoré už pri tých dnešných neplatia. Prvým a zrejme najznámejším je potrebná kalibrácia batérie pri prvotnom zapnutí. Staršie typy batérií to mali za potrebu, no pri tých dnešných si tým vôbec nemusíte lámať hlavu.

Nabíjanie batérie na 100 percent pre jej lepšie zdravie je taktiež mýtus. Práve naopak, batéria sa tak opotrebováva rýchlejšie. Dnešné batérie zaznamenávajú najnižšie opotrebenie v okne od 20 do 80 percent. Preto svoj smartfón radšej nabíjajte pravidelnejšie a v kratších časových úsekoch. Okrem iného tým zabránite aj prehrievaniu zariadenia.

Redmi KPro vs OnePlus 7_nabijanie
Zdroj: YouTube (Beebom)

Používanie zariadenia počas nabíjania má svojich odporcov ale aj podporovateľov. Okrem trochu zvýšenej teploty zariadenia sa ale nič vážnejšie nestane, preto môžete smartfón využívať aj počas jeho nabíjania. Neodporúča sa ale hrať náročné hry, čo môže viesť k neprimeranému prehrievaniu batérie.

Bezdrôtové nabíjanie

Nabíjanie bez káblu je čoraz populárnejšie, no prináša so sebou aj pár mýtov. Tento typ nabíjania je totiž ešte stále mladý a ani zďaleka nie tak optimalizovaný, ako nabíjanie pomocou kábla. Svedčí o tom aj oveľa horšie využitie energie. Ak vám teda bude niekto tvrdiť, že bezdrôtové nabíjanie spotrebuje menej energie tak viete, že ide o mýtus. Na nabitie na rovnaké percento totiž bezdrôtové nabíjanie spotrebuje oveľa viac energie.

xiaomi mi 9 bezdrotove nabijanie_opt
Zdroj: Xiaomi

Mýtom je taktiež tvrdenie, že bezdrôtové nabíjanie je oveľa viac šetrnejšie, než to klasické. Opak je pravdou. No tým, že smartfón sa nabíja oveľa dlhšie sa vytvára zbytočné teplo, ktoré zdraviu batérie škodí.

Veríme, že sme vám objasnili tie najznámejšie fakty a mýty o používaní a nabíjanie batérie vo vašom smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre