Týchto 6 vecí nikdy nerob na pracovnom počítači, môže sa ti to neskôr nepekne vypomstiť

Dostal si v práci pracovný počítač, ktorý môžeš používať aj na súkromné účely? Toto sú veci, ktoré by si na ňom nikdy nemal robiť.

pracovny pocitac stop
Zdroj: Dai KE on Unsplash, úprava Vosveteit.sk

Mnohí ľudia sa dnes venujú práci s počítačom, pričom vo väčšine prípadov dostávajú pracovné laptopy alebo pracujú na firemných PC priamo v kancelárii.  

Ak je to aj tvoj prípad, potom si isto zažil aj dni, kedy sa čas doslova vliekol a tých osem hodín nie a nie prejsť. V takých prípadoch môžeme mať nutkanie “čeknúť” si rýchlo sociálne siete alebo aspoň posurfovať trošku na webe.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Nie sme stroje, makať celých osem hodín na 100% nie je zakaždým realistické, preto je úplne normálne, že naša pozornosť z času na čas odbehne niekam inam. V tomto prípade je dobré mať na pamäti to, že pracovný počítač nie je tvoje zariadenie. Hoci šéfovi nemusia vadiť občasné úlety pozornosti, tvoje súkromie môže byť predsa len v ohrození. Tomuto by si sa mal radšej vyhnúť, ak pracuješ na firemnom počítači.

Čo by si nemal nikdy robiť na pracovnom počítači?

Prihlasovanie sa do osobných sociálnych sietí 

Ako sme už spomenuli na začiatku, skontrolovať si Instagram alebo Facebook je úplne normálne, no musíme to robiť s mierou. Sociálne siete sú navrhnuté tak, aby upútali našu pozornosť čo najdlhšie. Z minútky sa veľmi jednoducho môže stať aj hodina sledovania obsahu, kontroly upozornení alebo četovania s priateľmi.  

Keďže používame firemný počítač a sme pravdepodobne pripojení na firemnú sieť, administrátor dokáže veľmi jednoducho zistiť, koľko času si reálne strávil v práci na sociálnych sieťach. Pri bežnom surfovaní vidí, aké stránky si navštívil. Pre čo najlepšiu atmosféru je vždy lepšie držať svoje súkromie na svojich zariadeniach, napríklad na smartfóne.  

socialna siet facebook
Zdroj: unsplash.com (Brett Jordan)

Nevyhľadávaj nevhodný obsah

Navštevovanie webových stránok s obsahom pre dospelých, hazardnými hrami alebo iných pochybných stránok na pracovnom počítači ti môže narobiť problémy v robote. Okrem toho, že zamestnávateľ vidí, čo robíš, tak do zariadenia si môžeš poľahky stiahnuť aj škodlivý vírus.

Ukladanie hesiel do prehliadača 

Hlavne ak robíme na rovnakom mieste a s rovnakým zariadením už roky, môžeme nadobudnúť pocit, že ide o “náš počítač”. Hoci to môže byť za normálnych okolností pravda, stále ide o firemné zariadenie, ktoré sa môže počas tvojej neprítomnosti používať rôzne.  

Ak ukladáš heslá do prehliadača na firemnom počítači, potom je len otázkou času, než niekto pôjde okolo, sadne k počítaču a otvorí Facebook. Uložené heslo mu dovolí bezproblémový prístup do tvojho osobného účtu. Navyše treba podotknúť, že hlavne väčšie spoločnosti sa skôr môžu stať terčom kyberzločincov.  

Ukladanie osobných súborov do firemného počítača 

Rovnako ako v predchádzajúcom bode, najlepšou politikou je udržať osobný a pracovný život oddelený. Ak sme sa vrátili z dovolenky, mali sme svadbu, narodilo sa nám dieťa, alebo sme prešli inou významnou udalosťou, môžeme mať väčšie nutkanie roztriediť si napríklad fotografie priamo v práci.  

Stále treba mať na pamäti, že pracovný počítač vlastní zamestnávateľ, ktorý môže so všetkými súbormi v zariadení robiť čo chce. Môže ich pozrieť, zálohovať alebo bez varovania vymazať. Opäť hrozí aj útok kyberzločincov, ktorí by takto získali prístup k tvojmu súkromiu. 

citlive udaje a citlive data
Zdroj: alexskopje / shutterstock.com

Hľadanie nového zamestnania 

Nie je krajší pocit, ako hľadať si novú prácu na firemnom počítači firmy, z ktorej chceš vypadnúť už pár mesiacov. Tento pocit zadosťučinenia za to ale nestojí, pretože ti môže poriadne skomplikovať situáciu. Ako prvé, môže sa stať, že kartu s pracovnými ponukami necháš náhodou otvorenú a šéf uvidí, čo máš skutočne za lubom.  

Druhý prípad je, keď zamestnávateľ monitoruje internetovú premávku. Môže teda vidieť, aké stránky si navštívil a kedy. Tak, či onak, v oboch prípadoch môžeš možno neúmyselne vyvolať v práci dusnú atmosféru. Zároveň si skomplikuješ posledné týždne alebo mesiace v starom zamestnaní. Na druhú stranu sa môže stať, že si šéf vstúpi do svedomia a zdvihne ti plat tak, ako to sľuboval minulý rok. Lepšie je ale opäť držať osobný život a prácu oddelene.  

Zdieľanie osobných názorov o práci či kolegoch

V neposlednom rade by si nemal nikde na internete písať komentáre o tvojej práci z pracovného počítača či názory na kolegov. Obzvlášť, ak sú negatívne. Ako sme už vyššie písali, tak zamestnávateľ vidí, čo robíš na zariadení a môžeš si takto narobiť nemalo problémom.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre