Týchto 6 vecí nikdy na sociálnych sieťach nerob. Tisíce ľudí sa už popálilo, ty nemusíš byť ďalší

Sociálne siete nám ponúkajú veľa možností, ako sa zabaviť a zdieľať náš život s blízkymi. Tomuto správaniu by si sa ale mal vyvarovať.

tieto veci nezdielajte na socialnych sietach sukromie
Zdroj: SB Arts Media / shutterstock.com

Sociálne siete sa stali súčasťou nášho každodenného života a cez deň vieme na nich zabiť naozaj veľa času. Zároveň tieto platformy predstavujú riziko pre naše súkromie, ak ich nepoužívame správne.  

Facebook alebo Instagram, či iné sociálne siete nám ponúkajú jedinečnú príležitosť zdieľať kúsok svojho života s priateľmi online. Ak to robíme s mierou, všetko je v absolútnom poriadku. No ak aj ty patríš k ľuďom, ktorí radi navštevujú sociálne siete, prinášame ti niekoľko tipov, ako si lepšie ochrániť svoje súkromie. Na tému upozornil web makeuseof.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto na sociálnych sieťach nerob 

Pozor na náhodné žiadosti o priateľstvo 

Žiadosť o priateľstvo alebo o sledovanie v nás môže vyvolať rôzne pocity. Sociálne siete nám ponúkli možnosť spojiť sa s celým svetom a zoznámiť sa s niekým na druhom konci sveta môže byť fascinujúce.  

Napriek tomu by si mal dávať veľký pozor na to, komu prijmeš žiadosť o priateľstvo. Zo záhadného pekného cudzinca sa razom môže vykľuť “bot”. Ten ťa začne označovať v pochybných príspevkoch a posielať ti odkazy s malvérom. V opačnom prípade môže ísť o podvodníka, ktorý ťa šikovnou manipuláciou presvedčí, aby si mu odovzdal osobné údaje. Tento podvodník môže zároveň sledovať tvoje príspevky a zbierať o tebe informácie, ktoré môže ďalej zneužiť.

facebook sukromie
Zdroj: geralt z Pixabay.com, koláž Vosvetiet.sk

Nezdieľaj polohu alebo informácie v reálnom čase 

Si na pláži na Havaji, máš fajné pitie v ruke a život je skvelý. V takýchto situáciách máme nutkanie odfotiť si nádherné vlny osvetlené zapadajúcim slnkom a podeliť sa so všetkými o to, ako nám je teraz dobre. Dávaj si ale pozor na to, kedy, čo a s kým na internete zdieľaš. 

Pre tvojich blízkych môže síce ísť o krásny záber z dovolenky. Pre zlodeja ide o jasnú správu, že momentálne nie si doma a pravdepodobne pár dní ani nebudeš. Už v minulosti sa objavili správy o tom, ako vykrádači bytov používajú sociálne siete na to, aby vyhliadli, kto momentálne nie je doma. Možno na dovolenke alebo len tak, s partiou v meste.  

Hlavne ak máš medzi priateľmi/sledovateľmi veľa neznámych ľudí, nikdy nevieš, kto môže mať postranné úmysly. Najlepšie je preto počkať, kým prídeme z dovolenky domov a až potom sa podeliť o momentky, ak máme také nutkanie.  

Neklikaj na podozrivé odkazy 

Ako sme už spomenuli na začiatku, sociálnymi sieťami sa môžu šíriť aj podvodné správy. V nich ťa kyberzločinec presviedča na kliknutie na škodlivý odkaz. Môže ísť o niekoho, koho máš v priateľoch už roky ale aj o človeka, ktorého možno poznáš osobne. Hocikedy sa môže stať, že sa hacker nabúra do účtu tvojho najlepšieho kamaráta a cez tento účet ti pošle podvodnú správu.  

Odrazu ti cinkne správa od známeho človeka a ty ju automaticky otvoríš a zo zvedavosti rovno klikneš na odkaz, ktorý ti poslal. Aj v prípade ľudí, ktorých dobre poznáš, vždy zbystri pozornosť, ak ti z ničoho nič pošlú odkaz na nejakú neznámu stránku. Ak nevieš, kam odkaz vedie, napíš mu ešte pred kliknutím správu a opýtaj sa ho, čo ti poslal.  

phishing podvodny email
Zdroj: Tang Yan Song / Shutterstock.com

Pozor na kvízy a výzvy 

Hlavne na Facebooku môžeš natrafiť na rôzne kvízy, predpovede, či výzvy, no dajú sa nájsť aj na iných sociálnych sieťach. Niekto ťa môže vyzvať, aby si napríklad uverejnil nejaký bláznivý záber z tvojho detstva. Na prvý pohľad to znie ako zábava.  

Ďalšie populárne kvízy sú na štýl “Aká Disneyho postavička by si bol?” Stačí sa prihlásiť svojim profilom a hneď vieš výsledok. Podobné “srandy” sú však v skutočnosti nástroje na získanie prakticky všetkých osobných dát, ku ktorým sa daná zábavná aplikácia dokáže dostať. Tieto dáta následne využíva na reklamné účely.  

Pozor na skvelo znejúce reklamy

Taktiež by si sa mal vyhýbať klikaniu na reklamy, ktoré sú neodolateľnými. Nedávno sme poukázali na to, že Mete podvodné reklamy nerobia vrásky na čele. Veselo ich púšťa ďalej. Preto bez reklamy s rezervou a slepo im never.

podvodne reklamy na facebooku_3
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodných kampaní

S nikým nezdieľaj citlivé údaje

Na sociálnych sieťach sa môžeš stretnúť aj s tým, že ti napíše neznáma osoba, prípadne tvoj starý známy, a bude od teba pýtať citlivé údaje. Ak ide o osobu, ktorú poznáš, tak je možné, že jej hackli účet. Pri týchto správach často osoba na druhej strane, podvodník, pýta pod rôznou zámienkou napríklad číselné kódy a podobne, ktoré ti prídu. Zväčša ide o heslo, ktoré slúži na obnovenie tvojho účtu. Prípadne ťa môže poslať na web, kde je potrebné sa prihlásiť a vyzerá na prvý pohľad ako známa stránka. Ide o častú techniku, cez ktorú kradnú podvodníci prihlasovacie údaje ľudí.

Poznáš aj ty ďalšie pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať, aby si sa vyhol na sociálnych sieťach nepríjemnostiam? Daj nám o nich nižšie vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre