Týchto 5 funkcií si zmeň v internetovom prehliadači, aby si surfoval na internete v bezpečí. Bez nich si neustále v ohrození!
Prehliadač je základom práce na internete a ak sa chceš čo najviac chrániť, tieto funkcie ti poskytnú dodatočnú ochranu.
Internetové prehliadače sú základom digitálneho života. Cez ne môžeme skontrolovať e-mail, pozrieť čo je nové na sociálnych sieťach alebo si kúpiť nové oblečenie.
Všetko, čo robíme na internete môžeme robiť vďaka prehliadačom ako Chrome, Firefox, Edge a ďaľším. Zároveň ale musíme mať neustále na pamäti, že v online priestore neustále pracujeme s citlivými údajmi, preto je dôležité čo najlepšie chrániť svoje súkromie. Nižšie ti spolu s webom makeuseof.com ukážeme 5 bezpečnostných funkcií prehliadača, ktoré by si mal poznať a používať.
Tieto bezpečnostné funkcie prehliadača by si mal používať
Vypni automatické dopĺňanie prihlasovacích údajov
Bežný užívateľ má desiatky rôznych účtov a ak dodržiavaš odporúčané bezpečnostné praktiky, potom by si mal mať desiatky silných, no úprimne ťažko zapamätateľných hesiel. Prehliadače ponúkajú funkciu automatického dopĺňania prihlasovacích údajov, čo ale môže predstavovať bezpečnostné riziko.
Ak sa niekomu podarí dostať sa k tvojmu zariadeniu, s automatickým dopĺňaním im nebude robiť problém prihlásiť sa na tvoj Facebook účet, iné sociálne siete alebo ďalšie citlivé portály. Preto by si mal mať túto funkciu vypnutú.
- Otvor si nastavenia a nájdi Správcu hesiel Google.
- Vstúp do Nastavení.
- Vypni možnosť Ponúkať ukladanie hesiel a prístupových kľúčov.
Namiesto vstavané správcu hesiel používaj externého a zapni si funkciu, napríklad overenie tvojej identity cez sken tváre či prsta, aby až následne došlo k vyplneniu heslo.
Neprehliadni
Zapni funkciu Nesledovať
Počas surfovania na webe tvoj prehliadač zbiera rôzne informácie o tom, čo na internete robíš. Tieto informácie následne ponúka inzerentom. Tí ti na základe týchto dát dokážu ponúknuť cielenú reklamu podľa toho, čo ťa najviac zaujíma a aké stránky navštevuješ. Zároveň však zvyšuješ riziko, že budeš ovplyvnený únikom dát. Funkcia Nesledovať zabraňuje webstránkam aby monitorovali tvoju aktivitu za účelom poskytnutia dát pre personalizované reklamy.
- Otvor Nastavenia.
- Vyber Ochrana súkromia a zabezpečenie.
- Vojdi do možnosti Súbory cookie tretích strán.
- Zapni možnosť Posielať pri prehliadaní webov požiadavku Do Not Track.
Blokovač vyskakovacích okien
Viacero stránok stále používa vyskakovacie okná. Na ne sa spoliehajú častokrát aj hackeri, pretože ide o šikovný spôsob, ako užívateľov presvedčiť, aby klikli na phishingový odkaz. Prehliadače preto ponúkajú možnosť zablokovania vyskakovacích okien, ktorá poskytuje aspoň nejakú mieru ochrany.
- V nastaveniach súkromia vyber možnosť Nastavenia webov.
- Zvoľ možnosť Vyskakovacie okná a presmerovania.
- Vyber možnosť Nepovoliť webom odosielať vyskakovacie okná alebo používať presmerovania.
Pokročilá ochrana
Prehliadače po novom ponúkajú funkciu bezpečného prehliadania. Ide o funkciu, ktorá zablokuje stránky s pochybnou povesťou. Pri nastavovaní bezpečného prehliadania máš na výber štandardnú alebo pokročilú ochranu. Zatiaľ čo štandardná ochrana funguje dobre, pokročilá ochrana ťa dokáže ochrániť pred ešte väčším množstvom internetových hrozieb. Ak je teda pre teba online ochrana dôležitá, mal by si si zapnúť túto funkciu.
- Otvor v nastaveniach možnosť Ochrana súkromia a zabezpečenie.
- Vyber možnosť Bezpečnosť.
- Zvoľ možnosť Rozšírená ochrana.
Bezpečné pripojenia
Prehliadače už roky používajú ikonu zámku, ktorá ti povie, či stránka používa bezpečné https pripojenie. To znamená, že informácie, ktoré sa vymieňajú medzi tvojim zariadením a serverom stránky, majú šifrovanie a teda hacker ich nemôže zachytiť a prečítať ich. Zapnutím tejto funkcie nastavíš, aby ťa prehliadač jasne varoval zakaždým, keď sa pokúsiš vstúpiť na stránku, ktorá používa nezabezpečený protokol http.
- Naľavo od URL poľa klikni na ikonu ladičky.
- Skontroluj, či je ikona zámku uzamknutá.
Poznáš aj ty iné funkcie prehliadača, ktoré sa oplatí používať, aby si zostal v online priestore chránený? Daj nám o nich vedieť nižšie alebo na sociálnych sieťach.
Komentáre