NávodyZariadenia

Týchto 5 faktorov by ste si mali všímať pri kúpe nového smartfónu: Vyberiete si tak ten správny model pre vás!

Vyberte si ten správny model na základe tých správnych špecifikácií. Kúpu svojho nového smartfónu tak nakoniec neoľutujete.

Pri výbere a kúpe nového smartfónu si každý z nás všíma niečo iné. Napriek tomu, že niekomu vyhovuje výber kompaktného smartfónu a iný si potrpí na väčšom displeji, všetci by sme si mali všímať najmä základné vlastnosti telefónov. Tieto vlastnosti sú potrebné k tomu, aby náš telefón fungoval podľa vašich predstáv a následne ste jeho kúpu neoľutovali. Čo si však všetko treba dnes všímať, aby sme na takýto model narazili? Podstatné špecifikácie sa neustále menia a aktuálne informácie nám priniesol portál sportskeeda.com. A ak si aj vy vyberáte nový smartfón alebo si ho budete v blízkej dobe vyberať, môžete sa inšpirovať tým, na čo by ste sa mali zamerať.

Prvým faktorom má byť operačný systém a jeho podpora

Pri výbere nového smartfónu by sme v prvom rade mali pozerať na jeho operačný systém. Aktuálne najnovšou verziou systému je Android 13, pričom väčšina nových telefónov je dnes v predaji s aspoň Androidom 12. Kúpu smartfónov so staršími verziami Androidu by sme mali dôkladne zvážiť. Nasleduje aj otázka nadstavby, keďže takmer každý výrobca prináša na trh smartfóny s inými nadstavbami. Také Xiaomi využíva MIUI, Samsung zasa OneUI a taký Honor Magic UI. Každá nadstavba má svoje výhody a najskôr by ste sa teda mali zamyslieť, aký systém preferujete. Podľa toho si môžete následne vybrať aj model svojich snov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Redmi note 11_smartfony
Zdroj: Teknopedia (YouTube)

Keď už si zvolíte svoj operačný systém, dokážete sa zamerať na konkrétnu značku smartfónov. Aj tu by ste však mali spozornieť, pretože dôležitým faktorom je aj softvérová podpora. Niektoré spoločnosti ako napríklad taký Samsung dokážu priniesť svojím smartfónom až 4 či 5 rokov pravidelných bezpečnostných aktualizácií. No na trhu nájdeme aj takých výrobcov, ktorí aktualizáciami „šetria“. Štandardom ale bývajú 2-3 roky aktualizácií Androidu a 3-4 roky aktualizácií nadstavby.

Vyberte si ten správny model na základe hardvéru

Po tom, čo zvážime softvér, mali by sme sa pozrieť aj na hardvér pre daný model. V prvom rade by sme sa mali pozrieť na čipset, ktorý by mal byť od spoločnosti Qualcomm (Snapdragon) alebo MediaTek v prípade Androidov, prípadne Exynos u Samsungov. Aj medzi týmito čipsetmi sa ale nájdu niektoré čierne ovce s nižším výkonom alebo problémami. Práve pre toto by sme sa mali pozrieť aj na recenzie zariadení či výkonnostné testy ešte predtým, než si daný model kúpime. Ďalej je dôležité pozrieť sa na typ úložiska, ktorý by mal byť aspoň UFS 2.1, hoci v dnešnej dobe by sme už skôr siahli po UFS 3.0. Pre tých, ktorí nevedia, tak UFS sú prakticky hodnoty, ktoré hovoria o rýchlosti práce sa dátami v telefóne. Napríklad pri novších pamätiach, rýchlejšie načítanie veľké videá a podobne.

Smartfon model
Zdroj: YouTube (Urban Tecno)

Následne sa zamerajme aj na batériu telefónu. V tomto prípade je to ale mierne komplikované. Lacnejšie telefóny zvyčajne ponúkajú menej kvalitné batérie s kapacitou 5000mAh. Častokrát sa ale rýchlo opotrebujú, preto do úvahy prichádza aj model s menšou kapacitou batérie. V konečnom dôsledku by sme teda mali zvoliť smartfón, ktorý ponúka batériu medzi 4000 a 5000mAh. S batériou sa navyše spája aj rýchlosť nabíjania, ktorá sa dnes aj v lacnejších telefónoch vie nájsť s technológiou 67W či 120W nabíjania.

Nezabudnite na konštrukciu

Ako sme už spomenuli, dôležité pre vás môže byť aj to či si kupujete kompaktný model alebo naopak väčšie zariadenie. Rovnako ale záleží aj na kvalite konštrukcie, ktorá by mala byť z kvalitnejších materiálov. Samozrejme že telefón so sklenenou konštrukciou bude mať kvalitnejšie a lepšie spracovanie ako model z plastu. Rovnako ale netreba zabudnúť na displej, ktorý by mal byť skôr typu AMOLED ako starší IPS LCD panel. Sledujte aj úroveň obnovovacej frekvencie, pričom vyššia obnovovacia frekvencia znamená plynulejšie zobrazovanie obrazu.

Samsung Galaxy S22_recenzia_predna stena_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Dôležitou súčasťou je v neposlednom rade aj kamera. Dnešné smartfóny sa vedia takmer vyrovnať kompaktným fotoaparátom. A možno vám nepríde lepšia kamera až tak dôležitou súčasťou. Siahnuť by sme mali aspoň po smartfóne s priemernou kamerou. V tomto prípade sa ale nepozerajte len po megapixeloch, ale aj po ostatných parametroch. Dôležitým parametrom je napríklad veľkosť snímača, ktorá hovorí o tom, koľko svetla môže dopadnúť na čočku.

Plánujete si kúpiť nový smartfón v najbližšej dobe? A ktorá súčasť je pre vás najpodstatnejšou? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close