Týchto 10 smartfónov od Xiaomi prichádza o developerské aktualizácie: Čo to znamená?

Hneď 10 smartfónov od Xiaomi už nebude získavať ďalšie developerské aktualizácie. Pozrite sa, čo to bude znamenať.

MIUI 13_aktualizacia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Čínske Xiaomi počas jedného roka predstaví približne 30 smartfónov, ak teda berieme do úvahy aj čínske verzie, ktoré sa ku nám do Európy nedostanú. Ide o skutočne veľký počet smartfónov, na ktorý by sa konkurenčné spoločnosti len ťažko doťahovali. Aj napriek tomu si však čínsky gigant snaží udržať štandard v starostlivosti o tieto zariadenia, pričom vsádza aj na kvalitné a pomerne pravidelné aktualizácie. Aby sa ale tieto aktualizácie mohli dostať k novším zariadeniam, musia staršie modely o svoju podporu prísť. Rovnako je to aj v prípade týchto desiatich modelov, na ktoré nás upozorňuje portál mundoxiaomi.com. Tieto zariadenia teraz prichádzajú o developerské aktualizácie. Čo to v konečnom dôsledku znamená si teraz prezradíme spoločne.

Xiaomi ukončuje developerské aktualizácie pre niekoľko modelov

V prípade aktualizácií sa stretávame s viacerými pojmami, pričom bežný používateľ smartfónu má skúsenosť prevažne s bezpečnostnými a stabilnými aktualizáciami. Tieto aktualizácie nám prinášajú buď väčšie zmeny v systéme či bezpečnostné záplaty pred najnovšími hrozbami. K dispozícii je však oveľa viac typov aktualizácií, medzi ktorými nájdeme aj developerské aktualizácie. Od verzie Android 13 sa aj v rámci Xiaomi vývojári sústreďujú na dve hlavné verzie systému, teda oficiálnu a developerskú verziu. A práve developerská aktualizácia pre niektoré modely končí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MIUI 13_aktualizacia_1 Xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk

Pre bežného používateľa nebude mať teda ukončenie developerského programu pre tieto modely žiadny väčší dopad. V rámci smartfónov od Xiaomi to však bude znamenať, že sa spoločnosť už nebude príliš sústreďovať na príchod nových funkcií do týchto modelov. Namiesto toho namieri svoju pozornosť pre iné modely, ktoré boli predstavené neskôr. V rámci spoločnosti platí pravidlo, že aby sa telefón mohol stať súčasťou tohto programu, musí byť menej ako rok starý. A to už ani jeden z týchto smartfónov nespĺňajú.

Ide o tieto zariadenia

Dňa 4. augusta Xiaomi ukončí developerské aktualizácie hneď pre desať smartfónov, no bežný používateľ sa nemusí báť. Neznamená to, že ich zariadenie nakoniec nezíska aktualizáciu pre Android 14 či MIUI 15. Aktualizácia príde aj do ich zariadení, no pre výrobcu už tieto modely nebudú prioritou. Na zozname nájdeme ako smartfóny aj z vyšších tried, tak aj niekoľko tabletov. Nižšie sa môžete pozrieť na kompletný zoznam.

  • Xiaomi MIX Fold
  • Xiaomi MIX 4
  • Xiaomi Pad 5, Pad 5 Pro a Pad 5 Pro 5G
  • Xiaomi CIVI a CIVI 1S
  • Redmi Note 11 Pro a Note 11 Pro+
  • Xiaomi 12X

Ako môžete vidieť, tieto zariadenia vôbec nepatria medzi najstaršie. Aj napriek tomu však už developerské aktualizácie nebudú získavať, teda od začiatku augusta. Zariadenia ale môžete aj ďalej bez problémov využívať a o zníženú bezpečnosť sa báť nemusíte. Bezpečnostné záplaty a veľké aktualizácie budete získavať aj naďalej.

Našli ste na zozname aj svoje zariadenie? Alebo vlastníte iný model? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre