Spravodajstvo

Twitterom sa opäť šíri chaos: „Overený“ účet šíril hoaxy o teroristickom útoku!

Problém s modrými fajkami pretrváva aj naďalej. Najnovší prípad ukázal riziká tohto systému.

Twitter je stále jednou z populárnych sociálnych sietí, hoci v poslednej dobe si prešiel niekoľkými dramatickými situáciami. Najväčší rozruch ale vyvolal nový systém overovania účtov, za ktorí si mnohí museli zaplatiť.

Dnes vieme, že to zrejme nebol krok správnym smerom, pretože chaos spojený s touto sociálnou sieťou neutícha. Aj prostredníctvom Twitteru sa dezinformácie šíria ďalej a nedávno sme mohli byť svedkami prípadu, ktorý dokonale demonštroval riziko šírenia falošných správ. Overený účet zdieľal obrazy zachytávajúce explózie blízko významných svetových lokalít, napríklad hneď vedľa Pentagonu. Zábery sa začali šíriť bleskovým tempom aj napriek tomu, že ich vytvorila umelá inteligencia. Na samotných obrazoch vidno niekoľko výrazných chýb, upozorňujú malwebytes.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prípad demonštruje systém šírenia informácií. Niekedy chvalabohu, niekedy však žiaľbohu, žijeme v informačnej dobe a keď sa niečo stane, šíri sa to aj cez sociálne siete. Doteraz to fungovalo tak, že správu prebrali overené účty, ktoré o nej informovali a nakoniec sa to dostalo aj k iným účtom. Dnes sa ale politika Twitteru zmenila a overený môže byť hocikto, kto má vo vrecku osem amerických dolárov mesačne.

Keďže si každý môže zaplatiť značku overeného účtu, neexistuje záruka toho, že overený účet je naozaj ten, za ktorého sa vydáva. Dokonale to demonštroval príklad „falošného Nintenda“. Krátko po zavedení spoplatneného overenia sa objavil falošný účet videohernej spoločnosti Nintendo, ktorý pridával príspevky s ofenzívnym obsahom, napríklad Mária so vztýčeným prostredníkom.

Šírenie rizikových hoaxov

Čo sa nového prípadu týka, niekoľko overených účtov zdieľalo obrazy s explóziou neďaleko amerického pentagonu a „informovali“ o udalosti, ktorá sa ale nikdy nestala. Vyšetrovatelia rýchlo celý prípad vyvrátili a poukázali na zjavné chyby umelej inteligencie.

Na jednu z chýb poukázal aj Nick Waters. Vyššie sa môžete pozrieť na údajné fotografie. Waters registroval, že plot v pozadí sa „vlieva“ do bariér na kontrolu davu. Ďalšou červenou vlajkou je to, že okrem údajných autentických záberov nenájdete žiadne iné fotografie alebo videá z údajnej explózie neďaleko Pentagonu.

Ľudia si však tieto chyby nevšimli a začali zábery šíriť bleskovým tempom. Stačila len zmienka o potenciálnom teroristickom útoku na jednu z mimoriadne dôležitých inštitúcií v Spojených štátoch. Ďalším problémom je to, že veľa oficiálnych úradov, polícia či záchranárske účty modrú fajku nemajú. Odmietajú totiž platiť za túto funkciu.

Problém sa ale aspoň sčasti rieši takzvanou „šedou fajočkou“, vďaka ktorej aspoň jedna hasičská stanica mohla potvrdiť, že k žiadnej explózii v skutočnosti nedošlo. Neoverené účty sa totiž mnohým na sociálnej sieti nezobrazili.

Panika okolo údajnej explózie dokazuje, že aj technicky zlá fotomontáž alebo v tomto prípade AI generovaný obraz, stačia na to aby ľudia uverili prakticky hocičomu a začali to šíriť ďalej. Problém je však oveľa komplikovanejší. Mnohí užívatelia vytvárajú účty ktoré nechcú nikomu ublížiť, len „trollia“ užívateľov Twitteru. V internetovej reči to znamená, že si zakúpili overený účet len preto, aby si mohli robiť srandu nielen z iných užívateľov, ale aj zo systému nového „overovania“ účtov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close