Tvoja šifrovaná komunikácia už nemusí byť súkromná. EÚ má plán, ako sa k nej dostať
Európska komisia predkladá plán ProtectEU, ktorý má viesť k vytvoreniu "zadných dvierok" do šifrovaných aplikácií.
Európska komisia predniesla prvého apríla svoju novú kyberbezpečnostnú stratégiu ProtectEU. Tá má pomôcť úniu ochrániť pred kyberzločineckými skupinami, no zároveň má aj niekoľko bodov, ktoré by mali byť pre verejnosť alarmujúce.
Podľa portálu Európskej komisie je ProtectEU stratégia, ktorá ponúka ambicióznu víziu, ktorej cieľom je zlepšiť bezpečnosť obývateľov Európskej únie.
“Žijeme v dobe, kedy sa kyberbezpečnosť rapídne mení a vyvíjajú sa aj geopolitické vzťahy. Veľa hackerských skupín je momentálne dotovaných nepriateľskými krajinami a tieto zločinecké skupiny rastú a vytvárajú mimoriadne mocné organizované zločinecké ciele. Práve v tomto období Európa potrebuje prehodnotiť svoj plán v oblasti internej bezpečnosti,” hovorí prezidentka Európskej komisie, Ursula von der Leyen.
Koniec šifrovanej komunikácie?
Medzi najzávažnejšie hrozby patrí podľa Európskej komisie terorizmus, organizovaný zločin, kyberzločin a útoky na kritickú infraštruktúru. Ako informuje portál Techspot, ProtectEU je programom, ktorý navrhuje novú formu bezpečnosti na internete. V rámci tohto programu chce Európska komisia expandovať aj úlohu Europolu a pretvoriť ho v podstate na európsky ekvivalent americkej FBI.
ProtectEU má naozaj dobrý cieľ v tom, že chce bojovať proti hrozbám terorizmu, kyberzločinu a ďalším. Jeden obzvlášť znepokojivý aspekt tejto kybernetickej reformy je to, ako sa Európska únia postaví k čoraz náročnejšiemu vyšetrovaniu v oblasti digitálnych informácií. Európska únia chce získať prístup k nielen užívateľským dátam, navyše tým, ktoré sú šifrované.
Viaceré aplikácie a platformy ponúkajú užívateľom end-to-end šifrovanú komunikáciu. To znamená, že len odosielateľ a prijímateľ správy môžu vidieť, čo si medzi sebou píšu. ProtectEU však naznačuje, že by v budúcnosti mohla mať Európska únia “zadné dvierka” do všetkých šifrovaných komunikačných platforiem. Rozšifrovať šifrované správy je pre policajné zložky extrémne náročné. Implementovanie zadných dvierok by im ale dovolilo v prípade podozrenia, napríklad z teroristického útoku, nahliadnuť do správ podozrivých osôb.
Neprehliadni
Bezpečnostní analytici už v minulosti hovorili, že implementácia týchto zadných dvierok je zlý nápad. Odhliadnime teraz od toho, že Európska únia bude mať možnosť vidieť správy kohokoľvek zo svojich obyvateľov, čo sa môže, no rovnako nemusí v budúcnosti zneužiť. Už len to, že takéto zadné dvierka existujú, ale predstavuje príležitosť pre hackerov. Ide totiž o bezpečnostnú slabinu, ktorú skôr, či neskôr, kyberzločinci zneužijú.
Ochrana obyvateľov únie
ProtectEU má slúžiť primárne na ochranu obyvateľov, no v konečnom dôsledku by im mohla uškodiť. Ako ale Európska komisia informuje, teroristické hrozby v Európe sa držia na veľmi vysokej úrovni. EÚ preto musí byť dobre vybavená na predvídanie hrozieb, zabráneniu radikalizácie, či pohotovo reagovať na útoky.
Popri tom však ProtectEU bude bojovať aj s organizovaným zločinom. Na to potrebuje Európska únia prísnejšie pravidlá aj v oblasti kybernetického priestoru. Komisia dodáva, že policajné zložky musia mať schopnosť zasiahnuť peňaženky organizovaného zločinu, ak majú byť efektívne. Prísnejšie pravidlá sa dotýkajú aj vyšetrovania, či sledovania, ako sa v organizovanom zločine hýbu peniaze a sledovania ich toku.
Budúcnosť občanov EÚ
Celkovo je ProtectEU ambicióznym plánom. Vzniká v dobe, kedy kyberzločinecké skupiny častokrát operujú vo veľkom a neboja sa zasiahnuť ani mimoriadne dôležité ciele. Zároveň aj na území Európskej únie vyčíňajú kyberzločineckí aktéri, ktorí sú napríklad sponzorovaní Ruskou Federáciou.
Prísnejšie pravidlá dajú Europolu a ďalším policajným zložkám do rúk viac možností, ako v takýchto prípadoch postupovať. Zároveň ale musíme ako obyvatelia Európskej únie strážiť aj naše vlastné súkromie.
Platformy poskytujúce end-to-end šifrovanie sú zárukou, že naše konverzácie na internete ostávajú súkromné. Ak by ProtectEU plán prešiel a únia by mala právomoc implementovať do týchto platforiem svoje zadné vrátka, znamenalo by to, že naše právo na súkromnú konverzáciu je napadnuté, nielen zo strany únie, ale aj rôznych kyberzločincov, ktorí na 100% jedného dňa dokážu tieto hypotetické zadné vrátka prelomiť.
Komentáre