Tvoj router pravidelne prezrádza Big Tech spoločnostiam, kde bývaš: Takto funguje WPS sledovanie a takto sa z neho môžeš odhlásiť

WPS služby umožňujú rýchlejšiu navigáciu, no prezrádzajú približnú polohu tvojho Wi-Fi routera.

Tvoj router pravidelne prezrádza tvoju približnú polohu veľkým spoločnostiam
Zdroj: Pixabay (GDJ, DigitalLove, Ticklenutts), Úprava: Vosveteit.sk

Málokto o tom vie, no zakaždým, keď niekto so smartfónom prejde popri tvojom Wi-Fi routery, sa jeho približná poloha pošle na servery Applu, Googlu a ďalších veľkých technologických spoločností, informuje portál Kaspersky.  

Toto je kľúčová funkcia Wi-Fi polohového systému WPS. Informácie o približnej polohe tvojho routera sa nahrávajú do Big Tech spoločností, aj ak nevlastníš smartfón priamo ty. Stačí, aby ho mal sused alebo náhodný okoloidúci.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sledovanie cez WPS

WPS systém ti dovoľuje vidieť svoju polohu prakticky okamžite po otvorení navigačnej aplikácie. Ak by sa mal smartfón spoliehať len na GPS dáta, aplikácie by tvoju polohu získali za niekoľko minút. Aby ťa ale navigácia vedela viesť rýchlejšie a spoľahlivejšie, kontroluje aké Wi-Fi prístupové body sa nachádzajú nablízku. Následne buď vypočíta súradnice, ak ide o systémy Google alebo číta z databázy súradníc, ak ide o systémy Apple.  

Wi-Fi signal
Zdroj: mongione / Shutterstock.com

K Wi-Fi prístupovým bodom však môžu pristupovať aj zariadenia bez GPS systémov, napríklad laptopy a iné. Spoločnosť Apple má minimálne obmedzenia v tom, aké zariadenia môžu požiadať o prístup k Wi-Fi prístupovým bodom.  

Lenže čo z toho vyplýva? Ak by si niekto dal tú námahu, môže vytvoriť celosvetovú mapu Wi-Fi routerov a v niektorých prípadoch dokonca vie sledovať aj individuálnych ľudí. V praxi ale málokedy môžu takéto dáta predstavovať priame bezpečnostné riziko. Routery poskytujú približnú informáciu o vašej polohe, ktorá ale napríklad pre tvojich susedov nie je obzvlášť užitočná, pretože jednoducho vidia, že v paneláku alebo na sídlisku bývaš s nimi.  

Napriek tomu sú prípady, kedy radšej tieto informácie svetu neposkytovať. Povedzme, že si napríklad obchodník a veľa času tráviš na služobných cestách. Aby si mal k dispozícii internet, vytvoríš si z mobilu hotspot a pripojíš sa naň cez laptop. V takomto prípade môže niekto cez hotspot sledovať kde sa nachádzaš, kam približne cestuješ a ako dlho sa bežne zdržiavaš na jednom mieste. Všetky tieto informácie môžu poslúžiť zločincovi na naplánovanie svojho útoku.  

Ďalší prípad je, ak sa presťahuješ. Vo väčšine situácií je aj takáto informácia neškodná, no ak si sa presťahoval kvôli obťažovaniu, útokom alebo len preto, aby si sa odstrihol od zlého prostredia, nechceš, aby ťa niekto našiel. V prípade sťahovania platí, že si router berieme so sebou a v tom prípade má k tvojej novej približnej polohe prístup každý, kto sa na tvoju Wi-Fi v minulosti pripájal.  

Nie je dôvod na paniku 

Znie to síce znepokojivo, no aj experti poukazujú na to, že ak ťa niekto chce sledovať, existujú oveľa efektívnejšie metódy, ako sledovanie cez WPS. Zároveň sa vyžaduje nejaký čas, kým je nový router alebo hotspot pridaný do databázy. Pri nových routeroch trvá približne sedem dní, kým sa objaví vo WPS databázach. Zároveň ho musí označiť niekoľko smartfónov.  

Znamená to, že ak necestuješ stále na rovnaké miesta, s najväčšou pravdepodobnosťou ťa nikto nebude môcť takto sledovať.  

Domáce routery zároveň majú BSSID technológiu, ktorá umožňuje randomizovať tento signál. To v praxi po určitej dobe mení identifikačný WPS signál a komplikuje identifikovanie tvojho routera.  

Ako sa z WPS vyradiť  

Apple a Google majú málo známy spôsob, ako si môžeš nechať router vyradiť z WPS databázy. Stačí, aby si za názov svojej siete pridal príkaz “_nomap” (Bez úvodzoviek). Ak máš teda doma Wi-Fi, ktorá sa volá “DomacaSiet”, po novom by sa mala volať “DomacaSiet_nomap”.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre