Tvoj počítač s Windows 10 čoskoro možno Microsoft odpíše na onen svet. Môže za to tento malý čip, bez ktorého ho už neaktualizuješ

Microsoft vysvetľuje, prečo je čip TPM 2.0 nevyhnutnou súčasťou Windows 11. Staršie počítače tak môžu prísť o podporu, aj keď sú výkonné a plne funkčné.

Windows 10 podpora
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď Microsoft predstavil Windows 11, mnohých používateľov zaskočila jedna zásadná hardvérová požiadavka. Po prvýkrát v histórii sa totiž vyžadovalo hardvérové šifrovanie pomocou čipu Trusted Platform Module (TPM) verzie 2.0. Táto podmienka spôsobila nemalý zmätok, keďže množstvo plne funkčných, ba dokonca výkonných počítačov, zrazu nespĺňalo podmienky pre aktualizáciu. Microsoft teraz zverejnil správu, v ktorej vysvetľuje, prečo je tento čip pre Windows 11 taký dôležitý – predovšetkým z hľadiska bezpečnosti.

TPM je špeciálny čip, ktorý ešte pred samotným spustením systému overuje integritu firmvéru a systému. Ak zistí akýkoľvek podozrivý zásah, zablokuje zavedenie systému a tým zabráni spusteniu škodlivého softvéru. Tento čip úzko spolupracuje s funkciami ako BitLocker (na šifrovanie disku) a Windows Hello (prihlasovanie cez odtlačok prsta alebo rozpoznanie tváre). TPM tak chráni počítač nielen pred digitálnymi útokmi, ale aj pred fyzickými zásahmi, pretože šifrovanie je viazané na konkrétny hardvér, najmä základnú dosku a procesor.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Microsoft v správe zdôrazňuje, že práve tieto bezpečnostné výhody sú dôvodom, prečo by používatelia mali prejsť na Windows 11. TPM 2.0 označuje ako nevyhnutnú súčasť modernej ochrany dát a ako pripravenosť systému na nové hrozby, ktoré môžu prísť v budúcnosti. Spoločnosť tvrdí, že TPM v kombinácii s funkciou Secure Boot zaručuje, že systém sa spustí iba s overeným softvérom, a zároveň dokáže odhaliť aj fyzickú manipuláciu so zariadením. Okrem toho má byť čip kľúčový pre fungovanie viacerých pokročilých funkcií Windowsu.

Windows 11
TPM čip

Nie všetci používatelia sú však o nevyhnutnosti TPM presvedčení. Mnohí tvrdia, že Windows 11 funguje spoľahlivo aj bez neho a považujú ho skôr za prekážku ako výhodu. Microsoft navyše tvrdí, že TPM zlepšuje aj používateľský zážitok, no aj tu sa názory rôznia. Pre viacerých ľudí je dôležitejšia stabilita a kompatibilita ako vizuálne zmeny spojené s novým systémom. Našťastie je dnes situácia o čosi jednoduchšia, tzv. softvérové TPM (sTPM) sú už integrované priamo v novších procesoroch od Intelu a AMD.

A čo staršie zariadenia?

Najväčší problém spočíva v tom, že TPM 2.0 sa začal vo väčšej miere objavovať až po roku 2016. Staršie počítače mohli síce obsahovať TPM čip, no často išlo o verziu 1.2, ktorá nie je s Windows 11 kompatibilná. Mnohí ani netušia, že niektoré základné dosky umožňovali výmenu TPM modulu, tie však neboli bežne dostupné a museli sa objednávať zo zahraničia. V prípade notebookov táto možnosť väčšinou vôbec neexistovala. A tak sa stalo, že množstvo starších, no stále výkonných strojov so zabezpečeným bootom a dostatkom pamäte nemá správny čip, a teda Windows 11 nepodporuje.

Windows 10 podpora
Zdroj: Anton Watman / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Microsoft síce ponúkol obchádzku v podobe úprav systémového registra, no tým sa deaktivujú kľúčové bezpečnostné funkcie, ako napríklad BitLocker. Ten sa síce v starších systémoch dal nastaviť aj bez TPM, napríklad tak, že na spustenie vyžadoval USB kľúč so šifrovacím kódom, no vo Windows 11 je to už komplikovanejšie.

Realita je taká, že ak tvoj počítač nemá TPM 2.0, po 14. októbri 2025, keď končí podpora Windows 10, ti pravdepodobne nezostane nič iné, než hľadať alternatívny operačný systém. Dobrou voľbou môže byť napríklad Linux. Ten ponúka širokú škálu distribúcií a TPM nevyžaduje, no pre mnohých používateľov to bude krok do neznáma. A najmä pocit krivdy, že ich plne funkčný počítač „už nestačí“ len kvôli jednej čipovej súčiastke, je úplne pochopiteľný. Windows 10 síce budeš môcť používať ďalej, a ktovie – možno Microsoft svoje pravidlá do budúcna ešte upraví. Alebo sa opäť pustíme do úprav registra.

Ak chceš zistiť, či je tvoj počítač kompatibilný s Windows 11, môžeš tak spraviť cez PC Health Check.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre