Tvoj Android ťa asi klame. Tvári sa, že je aktuálny, no pravda môže byť úplne iná. Toto si skontroluj v mobile ešte dnes

OS Android ti môže tvrdiť, že je aktuálny, no v skutočnosti mu chýbajú dôležité aktualizácie. Ukážeme ti, kde ich hľadať a ako aktualizovať mobil.

titulka-aktualizacie
Zdroj: Unsplash (Tetiana SHYSHKINA), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Smartfóny s operačným systémom Android sa často tvária, že sú v najlepšej kondícii, no v skutočnosti môžu skrývať zásadné aktualizácie, o ktorých používatelia nemajú ani len tušenie. Aj po kontrole aktualizácií systému, keď sa na obrazovke objaví upokojujúce „Váš systém je aktuálny“, môže v pozadí čakať skrytá, no o to dôležitejšia aktualizácia v rámci systému Google Play. Táto situácia vyvoláva otázky o transparentnosti a efektívnosti aktualizačného procesu, ktorý ovplyvňuje používateľov zariadení od Pixelu cez Xiaomi až po Galaxy. Na tému upozornil server AndroidAuthority.

Pred rokom 2019 bola distribúcia aktualizácií Androidu často zdĺhavá a závislá od výrobcov zariadení, ako Samsung či Xiaomi. Spoločnosť Google sa snažila zlepšiť tento proces prostredníctvom služby Google Play Services, ktorá umožňovala distribúciu niektorých funkcií nezávisle od veľkých softvérových aktualizácií. Tento prístup však mal svoje limity.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Používateľ musí kontrolovať dve sekcie

Zlom nastal so spustením projektu Mainline v roku 2019. Táto iniciatíva modularizovala kľúčové komponenty systému Android a umožnila ich nezávislé aktualizovanie prostredníctvom Obchodu Play. Týmto spôsobom Google dokáže zavádzať nové funkcie, zlepšovať ochranu súkromia a zabezpečenie bez nutnosti rozsiahlych softvérových aktualizácií. Napríklad funkcie ako panel ochrany osobných údajov v Androide 12 či núdzové SOS boli doručené práve cez tento systém.

aktualizacie androidu_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Projekt Mainline tak umožňuje Googlu aktualizovať vybrané komponenty operačného systému podobne ako aplikácie a to prostredníctvom Obchodu Play. Tieto komponenty sú distribuované vo formáte APK alebo APEX, pričom APEX sa načítava už počas bootovania zariadenia. Vďaka tomu môžu byť bezpečnostné záplaty a optimalizácie doručené rýchlejšie a efektívnejšie než cez tradičné OTA (Over-the-Air) aktualizácie. Od uvedenia Androidu 10 sa počet modulov Mainline rozšíril z pôvodných 12 na viac ako 30 v Androide. Medzi nimi sú napríklad moduly na správu siete, multimédiá či ochranu súkromia. Tento systém prináša výhody nielen pre používateľov, ale aj pre vývojárov, ktorí majú istotu konzistentnosti medzi rôznymi zariadeniami.

Logicky by používateľ očakával, že všetky systémové aktualizácie nájde v sekcii Nastavenia > Systém > Aktualizácie softvéru. No v prípade systému Google Play to neplatí. Na telefónoch Pixel sa tieto aktualizácie nachádzajú pod Nastavenia > Zabezpečenie a súkromie > Systém a aktualizácie.

aktualizacie systemu android_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Tu môžeš manuálne skontrolovať dostupnosť nových verzií. Ak si svoj telefón dlhšie nereštartoval či nevyhľadal aktualizáciu, dátum poslednej aktualizácie systému Play môže byť pritom prekvapivo starý.

Google musí systém ešte vyladiť a zjednodušiť

Je paradoxné, že spoločnosť Google, ktorá investovala obrovské úsilie do zrýchlenia distribúcie aktualizácií prostredníctvom modularizácie Androidu, neupozorňuje používateľov na dostupnosť týchto kľúčových vylepšení. Aktualizácie Play služieb často čakajú na reštart telefónu, ktorý môže nastať o hodiny či dokonca mesiace. V mnohých prípadoch používatelia svoj mobil nereštartujú do momentu, kým funguje ako má. To môžu byť kľudne aj týždne.

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Tento prístup je nielen mätúci, ale aj neefektívny. Jednoduché upozornenie o dostupnej aktualizácii by vyriešilo problém s oneskoreným zavádzaním nových funkcií. Namiesto toho Google spolieha na to, že používatelia sami objavia túto možnosť alebo pravidelne reštartujú svoje zariadenia.

Tvorca systému by teda mohol zlepšiť informovanie používateľov tým, že by zaviedol automatické upozornenia na dostupné aktualizácie Google Play služieb priamo v sekcii Nastavenia. Navyše by bolo vhodné presunúť túto funkciu do intuitívnejšej časti rozhrania. Používateľom sa odporúča pravidelne kontrolovať sekciu Zabezpečenie a súkromie vo svojom telefóne a aspoň raz týždenne reštartovať zariadenie. Týmto spôsobom môžu zabezpečiť aktuálnosť svojho systému a využívať najnovšie funkcie.

Projekt Mainline je bezpochyby jedným z najambicióznejších krokov Googlu smerom k zrýchleniu distribúcie aktualizácií. Hoci priniesol množstvo výhod vrátane rýchlejšej distribúcie bezpečnostných záplat či konzistencie medzi zariadeniami, jeho implementácia stále zaostáva v oblasti transparentnosti voči používateľom. Ostáva už len, aby technologický gigant dotiahol tento proces do dokonalosti pre lepší Android ekosystém.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre