TUSR upozorňuje, že sme o krok bližšie k zdražovaniu mobilných služieb. Deregulácia trhu nie je cestou, ktorou by sme sa mali vybrať
Európska únie má zámer deregulovať telekomunikačný trh. Ak sa tak stane, hrozí nám zdražovanie, hovorí TUSR. Telekomunikačná únia upozorňuje na list BEUC a ECTA, ktorý hovorí prakticky to isté.
TUSR (Telekomunikačná únia Slovenskej republiky) nedávno upozornila na to, že za určitých okolností, by mohlo dôjsť v oblasti telekomunikácií na úrovni Európskej únie k zníženiu konkurencieschopnosti trhu. Samozrejme, dopady by sme pocítili aj my a to na našom trhu. Ak by takýto scenár nastal, tak s veľkou pravdepodobnosťou, by sme platili za mobilné služby v priebehu času viac peňazí, ako to je v prípade dobre fungujúcej trhovej ekonomiky, kedy sa konkurencia musí navzájom predbiehať s kvalitou služieb a dostupnými cenami.
Telekomunikačná únia ešte koncom októbra upozornila, že nám hrozí deregulácia trhu, čo nie je správna cesta, ktorou by sme sa mali vydať. Dôvodom je, že na viacerých trhoch, majú niektorí operátori tak silné postavenie, že by mohlo dôjsť k potlačeniu konkurencieschopnosti.
Dobrým príkladom, čo chce únia deregulovať, je napríklad právny rámec správy frekvenčného spektra, ktorú podľa Thierryho Bretona (pozn. redakcie: Eurokomisár pre vnútorný trh) niektoré vlády príliš dlho využívali ako dojné kravy, a odoberali finančné prostriedky, ktoré majú smerovať do inovácií. Jedným z cieľov je napríklad uľahčiť cezhraničné operácie, ktoré umožnia vytvoriť celoeurópskych prevádzkovateľov infraštruktúry. A hoci cieľ je ušľachtilý, urobiť s Európy globálneho lídra v tejto oblasti, tak nezodpovedanou otázkou je, či takýto giganti, ak by vznikli, nebudú sťažovať vstup ďalších hráčov na trh.
TUSR dáva do pozornosti list BEUC a ECTA
TUSR spolu s ďalšími členskými organizáciami Európskej asociácie pre súťaž v telekomunikáciách (ECTA) dáva širokej verejnosti do pozornosti vyhlásenie Európskej spotrebiteľskej organizácie (BEUC) a ECTA o budúcnosti (de)regulácie EÚ v oblasti elektronických komunikácií.
„BEUC a ECTA v spoločnom vyhlásení vyjadrili svoje obavy a postrehy k súčasným diskusiám o budúcom regulačnom rámci upravujúcom telekomunikačný sektor EÚ. Znepokojujú ich vyhlásenia predsedníctva Rady Európskej únie a Európskej komisie po neformálnom zasadnutí Rady pre telekomunikácie. Tieto vyhlásenia spolu s výzvami bývalých monopolných telekomunikačných spoločností na zníženie konkurencie a návrhmi na vytvorenie niekoľkých takzvaných „európskych šampiónov“ sú varovným signálom pre telekomunikačný trh EÚ.“, uvádza TUSR v správe pre média.
V otvorenom liste BEUC a ECTA hovoria, že konkurencieschopné trhy v kombinácii s účinnými regulačnými opatreniami, sú hnacím motorom investícií vrátane inovácií, z ktorých na konci dňa ťažia spotrebitelia. Existujúci právny rámec pomohol vytvoriť nielen vytvoriť voľný trh naprieč viacerými regiónmi únie, ale rovnako pomohol prekonať aj vnútroštátne monopoly.
Neprehliadnite
Pripomeňme si nedávnu situáciu z nášho trhu. Len nedávno 4ka, najmladší slovenský operátor, upozornil na to, že u nás hrozí, že frekvenčné pásma, ktoré majú byť predmetom verejnej aukcie, ak získa konkurencia, tak môže dôjsť k zdražovaniu mobilných služieb. Dôvodom je, že nedostanú šancu, aby si dobudovali vlastnú a hlavne plnohodnotnú mobilnú sieť. Veľkí hráči totiž budú mať záujem, aby vytlačili menších hráčov a potenciálnu konkurenciu z trhu. Niečo podobné nám teraz hrozí na úrovni Európskej únie.
Regulácie slúžia práve na to, aby mala potenciálna konkurencia ochranu pred monopolným správaním a kapitálom veľkých nadnárodných firiem, ktorým sa miestne spoločnosti nedokážu rovnať. Inými slovami, aby menšie firmy mali šancu vybudovať kvalitatívne podobnú sieť a tú ponúkať ako alternatívu k existujúcim možnostiam.
Podľa BEUC a ECTA avizované ciele „zákona o digitálnych sieťach“ umožnia vytvorenie „niekoľkých šťastných európskych šampiónov“, čo je v rozpore s úspešnou cestou budovania konkurenčného prostredia naprieč Úniou.
„Deregulácia trhu a oslabenie hospodárskej súťaže neúmerne zvýši trhovú silu etablovaných telekomunikačných operátorov oproti iným hráčom na trhu na úkor týchto spoločností a spotrebiteľov.“, zdôrazňujú iniciátori listu.
Organizácie tieto obavy vyjadrili v kontexte návrhu Európskej komisie „Odporúčanie o regulačnej podpore Gigabit konektivity“. Obavy zdieľal aj Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC).
Komentáre