„Tu je kriminálka Bratislava…“ Pozor na novú vlnu podvodných telefonátov, takto sa ti môžu pokúsiť vybieliť bankový účet
Podvodníci sa vydávajú za policajtov a bankárov, volajú z falošných čísel a naliehajú, aby si okamžite previedol peniaze. Takto vyzerá najnovší telefonický podvod, ktorý už zasiahol aj naše okolie.
Stretnúť sa dnes s podvodom v kybernetickom priestore je oveľa jednoduchšie než v minulosti. Útočníci nám nielen posielajú podvodné správy či e-maily, ale čoraz častejšie aj telefonujú, vydávajúc sa za rôzne finančné alebo iné inštitúcie. Najnovšie na nový telefonický podvod upozorňuje server svetandroida.cz, pričom sa rozmáha aj v našom širšom okolí.
Pozor na falošné hovory od polície. Nikto si na tvoje meno nezobral pôžičku
Ako server uvádza, podvod začína telefonátom od falošného policajta. „Dobrý deň, tu kriminálna polícia, oddelenie Bratislava. Hovorím s pánom Foltýnkom? Poznáte meno Jaroslav Novák?“ začína hovor.
Samotný podvod spočíva v tom, že falošný policajt sa ti bude snažiť nahovoriť, že si niekto cudzí, zväčša hľadaná osoba, zobral alebo chce práve zobrať na tvoje meno pôžičku. Polícia ťa vraj kontaktovala preto, aby ťa ochránila pred podvodom.
Aby celý príbeh pôsobil dôveryhodne, útočník navrhne, že ti pošle fotografiu svojho policajného preukazu, čo aj skutočne urobí. Niekedy ti dokonca pošle e-mailom či SMS aj falošnú predvolanku alebo dokumenty s hlavičkou polície, ktoré na prvý pohľad vyzerajú oficiálne.
Volal mi vykuk, prý Radek Kraus z kriminálky Beroun a že si nějaký J. Novák bral s mou plnou mocí úvěr, ale že mě ochrání.
A jakou banku používám a kde bydlím, ať mi může poslat předvolání. Tak říkám, mám datovku, pošlete to tam.
„Tak s tím jdi do píči!“ a položil. pic.twitter.com/YhVisIKVTw
— Jakub (@Jakubprazskej) June 3, 2025
Neprehliadni
Zarážajúce je aj to, že ti na mobile môže svietiť, že ti volá polícia alebo banka. Podvodníci totiž využívajú technológiu zvanú „spoofing“, vďaka ktorej sa zobrazí dôveryhodné číslo, dokonca aj so správnym menom inštitúcie. To v kombinácii s presvedčivým hlasom na druhej strane telefónu vyvoláva dojem, že hovor je skutočný.
V ďalšom kroku sa útočník pýta na podrobnosti, údajne na overenie tvojej identity. Napríklad, v akej banke máš uložené peniaze, aký je tvoj dátum narodenia, adresa alebo výška príjmu. Tvrdí, že tieto informácie potrebuje do zápisnice alebo na vypracovanie predvolania. Aby pôsobil ešte vierohodnejšie, môže použiť tvoje skutočné údaje, ktoré získal z únikov databáz. Tým si rýchlo získa tvoju dôveru.
Scenár, ktorý nasleduje potom, sa môže líšiť. Telefonický podvodník ťa začne navádzať buď na to, aby si peniaze uložil na „bezpečný účet“, zväčša vedený v kryptomenách a vytvorený s jeho pomocou, alebo aby si ich osobne odovzdal „policajtovi“, ktorý ťa má ochrániť.
Výsledok je však v oboch prípadoch rovnaký, prídeš o peniaze.
Do podvody je zapojený aj falošný bankár, ak by si nespolupracoval
Podvodníci ale rátajú aj s tým, že im nebudeš dôverovať. Preto ťa kontaktuje aj „pracovník banky“, ktorý sa ťa bude snažiť presvedčiť, že si niekto na tvoje meno žiada pôžičku. Bude operovať s informáciami, ktoré si predtým poskytol falošnému policajtovi, a opäť ťa bude navigovať, aby si peniaze „uložil do bezpečia“. Prípadne navrhne, aby si ich previedol na iný účet, čím údajne znížiš svoj kredit v banke a podvodník nebude môcť získať pôžičku. Niekedy ti zašle aj odkaz na webstránku, ktorá vyzerá ako oficiálna stránka tvojej banky, a požiada ťa o prihlásenie. Stránka je však falošná a po zadaní údajov si otvoril útočníkovi cestu k svojim financiám.
Tých scenárov, ako ťa oklamať, je oveľa viac.
Maj preto na pamäti, že skutoční policajti týmto spôsobom nekomunikujú. Určite na teba nebudú počas telefonátu naliehať, aby si niekam previedol peniaze. Polícia komunikuje výlučne oficiálnymi cestami, najčastejšie listom. To isté platí aj pre banky, nikdy ťa nebudú žiadať o prevod peňazí na iný účet, aby ti niečo „ochránili“.
Ak ti teda zavolá „policajt“ s príbehom ako ten vyššie, vedz, že si sa stal cieľom podvodníkov.
Komentáre