HuaweiSpravodajstvo

Trumpova administratíva zvažuje nové represívne opatrenia voči Huawei

Trumpova administratíva podľa najnovších informácií zvažuje nové represívne opatrenia, ktoré by mali sťažiť spoločnosti Huawei fungovanie.

Konflikt medzi spoločnosťou Huawei a  americkou vládou je na svete už viac ako pol roka. Americká vláda ešte v máji zariadila Huawei na takzvaný „Entity list“, teda zoznam spoločností, ktoré majú obmedzené možnosti obchodovania s americkými spoločnosťami. Americká vláda však v pravidelných intervaloch predlžuje licencie pre domáce spoločnosti, ktoré umožňujú aj naďalej v obmedzenom režime obchodovať  s čínskym technologickým gigantom (napr. Huawei môže využívať technológie Google len na existujúcich zariadeniach. Inými slovami, v prípade novo predstavených smartfónov nemôžu používať služby Google,…).

Reuters prišiel s  informáciami, ktoré naznačujú rozšírenie týchto sankcií. Dôvodom má byť frustrácia americkej vlády, že spoločnosti Huawei sa aj naďalej darí získavať potrebné technológie a služby rôznymi okľukami. Huawei totiž našiel mnoho alternatív na viaceré technológie, ktoré doteraz odoberali priamo z Ameriky. Inými slovami, sankcie zo strany Američanov nie sú tak účinnými, ako si zástupcovia vlády predstavovali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V  súčasnosti väčšina dodávateľského reťazca spoločnosti Huawei je mimo dosahu amerických úradov, a preto Trumpova administratíva uvažuje o nových represívnych opatreniach. Konkrétne uvažuje o rozšírení zoznamu produktov, s ktorými nemôžu americké spoločnosti s Huawei  obchodovať. A zároveň uvažujú o rozšírení pravidiel distribúcie takzvaných „priamych produktov“ (Direct Product Rule), ktoré sú síce vyrobené v zahraničí, ale na základe amerických technológií.

Momentálne nie je jasné, nakoľko je administratíva blízko k rozhodnutiu o zmenách, ani či by sa zaviedli postupne alebo náhle.

Viacero spoločností si robilo právne analýzy, čo môžu a nemôžu predávať

Nie tak dávno spoločnosť ARM vydala stanovisko, v ktorom píše, že bude aj naďalej pokračovať v dodávke vybraných čipov pre spoločnosť Huawei. Odôvodňuje to tým, že čipy, ktoré chce spoločnosť dodávať, tak nie sú pôvodom z USA. S podobnými vyhláseniami prišli aj viaceré ďalšie spoločnosti (napr. Micron Technology Inc.,Xilinx Inc,..). V  konečnom dôsledku, zámer sankcií zo strany USA nie je až tak silným, ako Trumpova administratíva očakávala. Len pre zaujímavosť, aj napriek sankciám, spoločnosť Huawei aj naďalej zvyšuje objem predaja svojich zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close