Trh so smartfónmi sa radikálne zmení. Nové pravidlá Európskej únie ho postavia na hlavu. Začnú platiť už v júni!

Od júna 2025 budú musieť smartfóny a tablety v Európskej Únii spĺňať nové ekologické normy, vyššiu odolnosť, dlhšiu podporu a opraviteľnosť.

eu mobile telefony nove pravidla jun 2025
Zdroj: Bru-nO a iriusman z Pixabay.com

Od 20. júna 2025 sa v Európskej únii menia pravidlá pre smartfóny a tablety. Po novom budú musieť spĺňať prísnejšie ekologické požiadavky, ktoré predĺžia ich životnosť a znížia negatívny dopad na životné prostredie. Okrem toho nové regulácie pomôžu optimalizovať využitie vzácnych surovín a podporia udržateľnejšiu výrobu.

Nové pravidlá pre smartfóny a tablety

Nové nariadenie EÚ sa týká smartfónov, tlačidlových telefónov, bezdrôtových telefónov a takzvaných slate tabletov. Do tejto kategórie však nepatria tablety s flexibilnou obrazovkou, špeciálne bezpečnostné smartfóny a zariadenia, ktoré sa svojím operačným systémom podobajú skôr počítačom. Cieľom je zlepšiť odolnosť zariadení, predĺžiť ich životnosť a znížiť množstvo elektronického odpadu, ktorý každoročne rastie.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Medzi hlavné zmeny patrí vyššia odolnosť voči pádom, poškriabaniu, prachu a vode. Zariadenia budú musieť prejsť prísnymi testami, ktoré overia ich životnosť v náročných podmienkach. Okrem toho sa zavádza povinnosť, aby batérie zvládli aspoň 800 nabíjacích cyklov pri zachovaní minimálne 80 % svojej pôvodnej kapacity. To znamená, že batérie vydržia dlhšie a spotrebitelia nebudú musieť tak často meniť zariadenia kvôli ich zníženej výdrži.

bateria mobilu_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Výrobcovia budú musieť zabezpečiť dostupnosť náhradných dielov minimálne 7 rokov po ukončení predaja konkrétneho modelu a garantovať dlhšiu podporu aktualizácií operačného systému, najmenej 5 rokov od ukončenia predaja. Toto opatrenie má zabezpečiť, že zariadenia zostanú použiteľné a bezpečné dlhšie. Okrem toho sa kladie dôraz na zabezpečenie jednoduchšej opraviteľnosti zariadení, čo znamená, že autorizovaní opravári budú mať prístup k potrebnému softvéru a firmvéru na opravy.

pad telefonu rozbity displej_2
Zdroj: unsplash.com (Ali Abdul Rahman)

Energetický štítok a opraviteľnosť

Nový energetický štítok poskytne jasné informácie o energetickej triede zariadenia (A-G), výdrži batérie, odolnosti voči pádom a dostupnosti náhradných dielov. Pomôže spotrebiteľom lepšie sa rozhodnúť pri kúpe a podporí zodpovednejšiu spotrebu. Prvýkrát zobrazí aj skóre opraviteľnosti, ktoré ukáže, ako ľahko sa dá zariadenie opraviť a aké náklady to prinesie.

Štítok bude obsahovať aj QR kód, ktorý umožní rýchly prístup k podrobným informáciám v Európskom registri produktov pre energetické označovanie (EPREL). Zvýši sa tak transparentnosť a spotrebitelia budú môcť ľahšie porovnať rôzne modely na trhu.

Nové pravidlá prinesú výrazné úspory. Európska komisia odhaduje, že do roku 2030 sa ušetrí až 14 terawatthodín primárnej energie ročne, čo predstavuje tretinu súčasnej spotreby týchto zariadení. K zníženiu spotreby prispejú nielen úspornejšie zariadenia, ale aj ich dlhšia životnosť, vďaka čomu sa zníži dopyt po nových produktoch.

Spotrebitelia ušetria až 20 miliárd eur. Hoci opravy a údržba môžu mierne zdražieť, stále budú lacnejšie ako kúpa nového zariadenia. Tento krok podporí dlhšiu životnosť elektroniky, čo zníži množstvo elektronického odpadu a celkovú ekologickú stopu výroby.

Nové opatrenia sú súčasťou širšej stratégie EÚ na podporu udržateľnej spotreby a šetrenie prírodných zdrojov. Ak plánuješ kúpu smartfónu alebo tabletu, od júna 2025 sleduj nové štítky. Pomôžu ti vybrať udržateľnejší model a prispieť k ochrane životného prostredia.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre