Trh s akciami ovplyvňuje kryptomeny viac ako sa predpokladalo: Na čo reagujú najviac?

Dlhú dobu sa predpokladalo, že krypto a trh s akciami ovplyvňujú rozličné faktory. Nemusí to byť však pravda, dokazuje nová štúdia.

kryptomeny
Zdroj: unsplash.com (Traxer)

Kryptomeny sú vrtkavé, no ako dokázal nový výskum, akciový trh vplýva na digitálne meny vo väčšej miere, ako akékoľvek zmeny na trhu kryptomien, informuje portál HSE.

V posledných rokoch sa digitálne meny, ako napríklad bitcoin alebo ethereum, stali neoddeliteľnou súčasťou portfólia rôznych investorov. Vo svojej podstate však môžeme hovoriť o podstatnejšie vrtkavom trhu, ako je tradičné obchodovanie s akciami. Ekonómovia sa preto už dlhú dobu snažia pochopiť ako kryptomeny fungujú a aké faktory ovplyvňujú ich hodnotu. Zároveň prichádzajú na to, akým spôsobom sú krypto a akciové trhy prepojené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia analyzovala takmer 2-tisíc kryptomien a sledovala ich dennú cenu v rozmedzí rokov 2014 a 2020. V rámci práce autori zahrnuli aj výšky či pády jednotlivých kryptomien a zmeny, ktoré sa odohrali počas prvého roku pandémie. Štúdia preto odzrkadľuje reálne trendy a nejde len o krátkodobé fluktuácie trhu.

„Naša práca obsahuje komparatívnu analýzu oboch trhov, teda kryptotrhu a tradičného akciového trhu. V rámci porovnávania skúmame napríklad nestálosť trhov spolu s ďalšími charakteristikami spoločnými pre oba trhy. Zistili sme, že trh kryptomien nie je až tak izolovaný od akciového trhu, ako sme predpokladali.“, tvrdí Victoria Dobrynskaya, spoluautorka štúdie.

Kryptomeny sa vyznačujú obrovskou volatilitou. Znamená to, že v rámci jedného týždňa môže ich hodnota klesnúť na nulu alebo naopak vzrásť až o viac ako 7000%. Na rozdiel od akciového trhu kryptomeny ponúkajú väčšiu návratnosť. Ročne je to až 88 či 73%, podľa toho či ide o priemernú alebo mediálnu návratnosť. Návratnosti akciového trhu sa pohybujú od 12 až do 20%.

Volatilný trh

Výskum dokázal, že kryptomeny reagujú viac na pokles akciového trhu ako na jeho rast. Autori práce ale nenašli žiadnu významnú spojitosť medzi návratnosťou kryptomien a ďalšími faktormi akciového trhu, ako sú veľkosť trhu, hodnota, ziskovosť či nestálosť akcií.

„Kryptotrh je relatívne mladý, no už dnes máme množstvo vedeckej literatúry, ktorá vysvetľuje jednotlivé faktory, ktoré tento trh ovplyvňujú. Sú to faktory, špecifické pre tento konkrétny trh. V našej práci sme sa pozreli na faktory špecifické pre trh s kryptomenami a faktory, ktoré sa najčastejšie objavujú pri akciovom trhu. Pomocou týchto faktorov sme sa pokúsili vysvetliť návratnosť kryptomien,“ tvrdí Dobrynskaya.

Štúdia teda dokázala, že zmeny v cenách kryptomien môžeme lepšie vysvetliť rizikami, ktoré sa spájajú s tradičným akciovým trhom, nie faktormi, špecifickými pre trh s kryptomenami. Ako sme už písali, tieto dva trhy spolu súvisia viac ako sa v minulosti predpokladalo. Autori zistili aj to, že portfólio, ktoré investuje do malých kryptomien a predáva najväčšie má v priemernú ročnú návratnosť 61%.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre