NávodyZariadenia

Trápi vás pomalý internet? 8 jednoduchých trikov, ako dostanete z vášho routera čo najviac

Pomalý internet niekedy nemusí byť chyba dodávateľa, ale zlého nastavenia routera.

Dobrý router môže dramaticky zvýšiť rýchlosť vášho internetu. V tomto prípade ale existujú dve možnosti: Buď investujete do nového zariadenia, alebo môžete použiť tieto tipy na to, aby ste z vášho routera vyťažili maximum.

Nastavte si pravidelný reštart routera

Väčšina moderných zariadení si reštart nevyžaduje, no iste viete, že keď z času na čas čelíte výpadku internetu, stačí router vypnúť a zapnúť, potom už „fičí“ tak, ako má. Samozrejme, môže nastať aj situácia, kedy router reštartujete pravidelne. Vtedy je vhodné pohľadať možnosť automatického reštartovania zariadenia.

Ide o funkciu, ktorú majú takmer všetky zariadenia. Nastavte si reštart na čas, kedy normálne spíte a problém s vypadávaním internetu zmizne, zatiaľ čo vy si nič nevšimnete.

Zainvestujte do novej antény

Jednoduchý trik, ako zrýchliť váš router. Pravdou je, že väčšina antén, ktoré prichádzajú s routermi telekomunikačných spoločností, sú naozaj hrozné. Nová anténa dokáže lepšie zachytávať signál a tým pádom sa zvýši kvalita a rýchlosť prenosu. Antény prichádzajú v dosť širokej cenovej škále, ktorá sadne naozaj každému.

Vypnite staršie bezdrôtové protokoly

Niekedy váš router funguje na protokoloch, ktoré tak povediac „vyšli z módy.“ To znamená, že samotné zariadenie síce môže byť rýchle, no brzdí ho starší softvér. Zariadenia, ktoré bežia na protokole 802.11g, by mali byť odpojené, pretože ide o starú a pomalú verziu protokolu.

Najrýchlejšou verziou je tá, ktorá má na konci ac. Potom idú protokoly s koncovkou n, g, b.

Zmeňte šírku pásma

Najlepšie nastavenie routera si vyžaduje úpravu šírky pásma, čím širšie pásmo máte, tým viac sú staršie zariadenia vystavované rušeniu.

Updatujte router

Jedna z najprehliadanejších vecí, ktoré vplývajú na správnu funkciu routera. Zaistite, aby bol váš router vždy na aktuálnej verzii a môžete postrehnúť aj väčšie prenosové rýchlosti. V prípade, ak by ste potrebovali s tým pomôcť, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti návod, kde e sa venovali téme, ako na to.

Skúste router uložiť na iné miesto

Môžete mať ten najnadupanejší router na svete, no aj tak bude fungovať podpriemerne, ak ho umiestnite na zlé miesto. Je preto dôležité nájsť si čas na to, aby ste našli to správne miesto. Lenže prečo je poloha taká dôležitá? Router totiž súperí so všetkými zariadeniami, ktoré vysielajú na 2.4, alebo 5 GHz. Veľkú úlohu v šírení signálu hrajú aj steny. Betónové steny sú známe tým, že sa cez ne ťažšie šíri Wi-Fi signál.

Skúste iný kanál

Svoj router môžete prepnúť na iný kanál, kde bude čeliť menším ruchom. Na internete existuje množstvo programov, ktoré vám pomôžu nájsť ten správny, na ktorom bude váš router fungovať ešte lepšie. Kanál môžete zmeniť v nastaveniach routera. Ak potrebujete s týmto pomôcť, tak vám dávame do pozornosti návod ako na to.

Zmeňte si meno a heslo

Ak ste len nedávno zistili, že vám internet nejde tak, ako kedysi, dôvod môže byť vcelku prostý a ľudský. Niekto sa vám pripojil na vašu Wi-Fi. Samozrejme, že nemusí ísť len o suseda. Hackeri totiž dnes dokážu prelomiť relatívne zabezpečené siete. Ako sa proti tomu brániť? Jednoducho, zmeňte si meno siete, ale aj heslo a je možné, že vám internet pôjde rýchlejšie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close