SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Tragický koniec hviezdneho páru: Prvá sústava svojho druhu prezrádza svoju násilnú minulosť

Astronómovia objavili jedinečnú trojitú sústavu, ktorá v minulosti vyzerala úplne inak.

Astronómom sa podarilo objaviť sústavu, ktorá nemá obdoby. Ide o sústavu troch masívnych hviezd, ktoré obiehajú okolo seba oveľa bližšie, než je pre podobné sústavy typické. Astronómovia sa zároveň domnievajú, že v sústave existovala ešte jedna hviezda, ktorú jedna z trojice neskôr pohltila, informuje Livescience.

Sústava sa označuje ako TIC 470710327 a našiel ju satelit TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite). V trojitej sústave okolo seba obiehajú dve najmasívnejšie hviezdy, zatiaľ čo tretia obieha okolo centrálneho páru. Americká NASA tvrdí, že trojité sústavy ako také nie sú vo vesmíre ničím výnimočným. Podľa ich údajov by až 10% hviezdnych sústav mohlo byť trojitých. Minulý rok sa im dokonca v takejto sústave podarilo objaviť exoplanétu. Tento objav naznačuje, že aj v takýchto hviezdnych usporiadaniach môže potenciálne existovať život.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Novoobjavená sústava sa ale od väčšiny odlišuje svojou veľkosťou a tvarom. Hviezdy, ktoré v nej nájdete sú oveľa masívnejšie, než typické hviezdy trojitej sústavy.

„Ide o prvú sústavu, ktorá sa môže pýšiť touto nezvyčajnou charakteristikou,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Alejandro Vigna-Gomez.

Centrálny pár má dokopy hmotnosť 12-násobku hmotnosti Slnka a hviezdam trvá približne deň, kým okolo seba obehnú. Tretia hviezda má hmotnosť 16-násobku Slnka a okolo páru obehne raz za 52 dní. Vedúci štúdie poznamenáva, že to je mimoriadne rýchlo vzhľadom na ich veľkosť. Pôvodne sústavu objavil amatérsky astronóm, ktorý sa prehrabával publikovanými dátami zo satelitu TESS hľadajúc zvláštnosti.

Tragický koniec

Sústavu si nemenovaný astronóm všimol kvôli neobvyklej jasnosti, čo je logické, keďže má sústava tri hviezdy. To však spočiatku jasné nebolo, pretože viacero hviezd v sústave objavili až profesionálni astronómovia. Po správnom charakterizovaní trojitej sústavy a obrovských hmotností hviezd, astronómovia začali rozmýšľať nad tým, ako mohla takáto sústava vzniknúť.

Existuje niekoľko možností. Podľa prvej vznikla masívnejšia hviezda skorej a neskôr vznikol centrálny menší pár. To je však nepravdepodobné, pretože väčšia hviezda by zabránila vzniku menších hviezd. Druhou možnosťou je, že trojica vznikla samostatne a vplyvom rôznych faktorov skončili všetky hviezdy v jednej sústave. To tiež nie je veľmi pravdepodobné, pretože v takomto prípade by masívnejšia hviezda bola v centre sústavy.

Poslednou možnosťou ostáva, že sústava vznikala ako štvoritá zložená z dvoch párov. Jeden pár sa nachádzal v centre sústavy, zatiaľ čo druhý obiehal okolo neho. Vonkajší pár však skončil tragicky – jedna hviezda pohltila tú druhú. To mohlo viesť k vytvoreniu jedného masívnejšieho objektu. Túto možnosť potvrdili aj neskoršie simulácie.

Vedci stále pokračujú v pátraní po podobných neobvyklých sústavách. Je možné, že sa v dátach satelitu TESS ukrýva ešte viac zvláštnych štruktúr.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close