Tragédia, ktorá zmenila tvár Aljašky: Výskumníci približujú najväčšie vymieranie živočíchov v modernej histórii

Výskumníci popisujú najväčšie vymieranie jedného druhu, aké sme v modernej histórii zaznamenali. Odohralo sa na Aljaške a týka sa norcov štíhlozobých.

Výskumníci popisujú najväčšie vymieranie, aké sme v modernej histórii zaznamenali
Zdroj: Pixabay (b0red), Unsplash (Rod Long), Úprava: Vosveteit.sk

Biológovia špecializujúci sa na morských vtákov sa stretli z vážnym problémom, ktorý podľa ich slov “zasiahne všetky tvoje zmysly”. Na Aljaške vymrelo obrovské množstvo norcov štíhlozobých, pričom ich vymieranie je najväčšie svojho druhu, aké biológovia popisovali, informuje portál U.S. Fish and Wildlife Service.

Ak by si sa dostal blízko ku kolónii norcov, všimnúť si môžeš to, že spravidla ide o veľmi hlasnú a zapáchajúcu kolóniu. V rámci novej štúdie ale výskumníci vysvetľujú, že od roku 2015 je časť Aljašky, kde norce štíhlozobé zvykli prebývať, znepokojivo tichá.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vymieranie si všimli výskumníci, ktorí prišli v lete monitorovať týchto živočíchov. Namiesto kolónie o veľkosti tisícov vtákov našli len hŕstku z nich.  

“Spočiatku sme si mysleli, že chýbajúce vtáky len tento rok neprišli aby sa rozmnožovali, no vrátia sa na budúci rok. Neskôr sme však museli upraviť naše protokoly, pretože na miesto prišlo len veľmi malé množstvo jedincov a samice nepoložili takmer žiadne vajíčka,” vysvetľuje Brie Drummond, jedna z biológov, ktorí monitorujú norce štíhlozobé.  

Hoci spočiatku výskumníci nevedeli čo sa deje, všetko sa ukázalo na jeseň, keď sa na pláže Aljašky začali vyplavovať stovky tiel norcov. Biológovia okamžite vedeli, že toto vymieranie prebehlo v škále, akú sme ešte nevideli. Za umieranie s najväčšou pravdepodobnosťou môže fenomén, ktorý výskumníci nazývajú “škvrna”.  

globalne oteplovanie titulka teplota oceanov
Zdroj: Linus Nylund z Unsplash a Olesia_O / Shutterstock.com (teplomer), úprava redakcie

Skutočná škála problému vyšla najavo až po rokoch

Škvrna je útvar, ktorý sa vyformoval v oceáne koncom roka 2014. Ide o obrovskú bublinu neobvykle teplej vody, ktorá pokrýva dva veľké ekosystémy, Aljašský záliv a východnú časť Beringovho mora. Táto vodná teplotná vlna pretrvávala celé dva roky bez prestávky, čím narušila morský potravinový reťazec. Norce štíhlozobé sa špecializujú na lov malých rýb tým, že sa ponárajú pod vodnú hladinu. Kvôli teplej bubline ale nedokázali nájsť dostatok potravy na prežitie.  

Do konca roka 2016 výskumníci a dobrovoľníci objavili viac ako 62-tisíc mŕtvych tiel norcov, ktoré boli vyplavené na plážach Aljašky. Vedci ale vedeli, že toto je len zlomok z celkového množstva mŕtvych vtákov. Väčšina z nich, ktoré umrú na mori, sa nikdy nedostanú na súš. Celkovo sa predpokladá, že umrelo okolo pol milióna až milión norcov.  

Toto je príbeh, ktorý sa odohral pred pár rokmi, no až nedávno vedci odhalili skutočnú škálu tohto problému. Najviac ich zarazilo, keď začali odhaľovať kde všade došlo k umieraniu norcov.  

“Geografická škála problému nás skutočne šokovala. Objavili sme miesta vzdialené státisíce kilometrov, ktoré vyzerali rovnako. Nedokázali sme povedať, či norce vymreli, presťahovali sa alebo jednoducho nemali dostatok energie na rozmnožovanie sa,” tvrdí Drummond.

Masové vymieranie počas neskorého devónu nás učí o globálnom otepľovaní
Zdroj: Unsplash (Yannis Papanastasopoulos), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Predčasné varovanie

Niekoľko rokov po bubline teplej vody výskumníci pozorovali, že sa norce vrátili na svoje miesta aby sa rozmnožovali, no tentokrát ich bolo oveľa menej. Následne sa množstvo jedincov v kolónii postupom rokov výrazne menilo. Niektoré kolónie sa dokázali rozrásť, iné upadali.  

Až sedem rokov po prvom pozorovaní vymierania dokázali vedci získať dostatočné množstvo dát, aby dospeli k temnému záveru. Kolónie norcov štíhlozobých nevykázali jedinú známku, ktorá by ich presvedčila, že sa kolónie dokážu dostať na svoj pôvodný počet.  

K tomuto smutnému záveru výskumníci dospeli v roku 2023, keď analyzovali dáta z 13 kolónií norcov pokrývajúcich oba zasiahnuté ekosystémy. Koncom roka 2024 výskumníci oficiálne publikovali štúdiu, v ktorej priblížili túto katastrofickú stratu. Konečný verdikt znie, že vymieraním prišlo o život približne 4-miliónov norcov, čo predstavuje polovicu populácie Aljašky.  

Vymieranie bolo až štvornásobne väčšie, než ukazovali prvotné odhady. Zároveň ide o najväčšie vymieranie z radov jedného druhu, aké, sme zaznamenali v modernej histórii. Vymieranie ale naznačovalo oveľa širšie narušenie morského ekosystému Aljašky. Výskumníci varujú, že vymieranie morských vtákov spravidla značí predčasné varovanie pre oceánske ekosystémy.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre