Toto sú znaky, keď by si mal vymeniť starý Wi-Fi router za nový
Pozri sa na znaky toho, kedy by si mal zvážiť výmenu tvojho starého Wi-Fi routera za nový. Ak ich spozoruješ, výmenu dlho neodkladaj.
Máš problémy so svojím routerom a už si vyskúšal rôzne tipy, ako vyriešiť danú situáciu? Ak nič z tipov nebolo účinné, možno bude potrebné pristúpiť k radikálnemu rozhodnutiu a to ku kúpe nového routera. Pomocou týchto tipov zistíš, že je čas na to vymeniť svoj starý router za nový.
Poďme sa pozrieť na najčastejšie dôvody spolu s portálom makeuseof.com, kedy by si mal vymeniť router za nový.
Kedy nastal čas, aby si vymenil starý Wi-Fi router za nový?
Znížená rýchlosť internetu
Ak má tvoj router problémy s činnosťami, ktoré kedysi bežne a bez akýchkoľvek problémov vykonával, môže to indikovať, že je čas router vymeniť. Môže ísť o činnosti ako online hovory alebo pokojne načítanie bežnej webovej stránky či sledovanie videí.
Pri výbere nového routera je dôležité zvážiť konkrétne potreby, ktoré máš ty a ostatní členovia domácnosti. Ak máš veľký dom, je lepšie zvoliť router s vyšším výkonom. Ak často pozeráš filmy či videá vo vysokom rozlíšení alebo hráš online hry, budeš rovnako potrebovať výkonnejší router. Ak si len prezeráš webové stránky a sem si pozrieš nejaké video, tak investovať do routera nemusíš tak veľa. Rovnako dôležité je vedieť, koľko zariadení máš aktívne pripojených do siete. Možno si to nevedel, ale aj počet pripojených zariadení má vplyv na to, ako ti funguje Wi-Fi a internet.
Pozor na mŕtve zóny
Nedostaneš rýchlosť, za ktorú platíš
Staršie routre nepodporujú najnovšie Wi-Fi štandardy a nemajú potrebný hardvér na dosiahnutie vyšších rýchlostí. V tom prípade je najlepšie vymeniť router za nový. S týmto problémom sa môžeš často stretnúť, keď si niekoľko rokov u toho istého poskytovateľa internetu, ktorý ťa každý rok či dva láka na lepšie rýchlosti, no nejako zabúda na výmenu routeru. Ak ho nevymeníš, tak bude rýchlosť pripojenia obmedzená na maximálnu rýchlosť tvojho starého routera.
Fyzické poškodenie
Možno si povieš, že poškodený kryt alebo port, nemusí mať vplyv na chod tvojho routera. Vedz ale, že tomu tak celkom nie je. Ak máš napríklad poškodené porty, praskliny na anténach a podobne, tak by si mal zbystrieť, lebo to môže spôsobovať problémy s internetom, ktoré máš.
Nedostávaš firmvérové aktualizácie
Bez pravidelných firmvérových aktualizácií sa router stáva zraniteľným voči bezpečnostným rizikám. Pravdepodobne sa stretneš s chybami a poruchami, ktoré ovplyvňujú výkon tvojho routera, a nebudeš mať prístup k novým funkciám. Ak tvoj router už nepodporuje alebo nedostáva firmvérové aktualizácie, je to jasné znamenie, že je čas na jeho výmenu.
Tvoj router sa často prehrieva
Tvoj router, rovnako ako iné zariadenia, sa môže prehrievať. Ak ho nemáš napríklad na parapete okna, kde na neho praží slnko, tak nemá dôvod, aby sa prehrieval. Môže to byť spôsobené rôznymi vecami, napríklad, že tam máš vírus alebo nejaký proces pracuje chybne. Ak preinštaluješ softvér a reštartuješ ho, a stále sa ti bude prehrievať bez toho, aby mal na to dôvod, tak je možné, že jednoducho je preťažený a nestíha tvojim požiadavkám. Kľudne ale mohlo dôjsť aj k opotrebovaniu nejakého jeho komponentu, čo spôsobuje prehrievanie. Vo všeobecnosti, keď je tvoj router prehriatý, tak má tendenciu znížiť výkon, aby nedošlo k poškodeniu jednotlivých jeho súčiastok, prípadne sa vypne.
Má viac než 5 rokov
Ak má tvoj router viac než 10 rokov, je nesmierne zastaralý a mal by byť vymenený. Zastarané routery nemusia byť vybavené rôznymi funkciami, keďže ide o staršie modely a tým sú viac zraniteľnými pred hrozbami, než kedy je router nový.
Ide o funkcie napríklad ako MIMO. Táto funkcia umožňuje viacerým zariadeniam prijímať dáta súčasne, čím sa urýchľuje daný proces. QoS uprednostňuje aplikácie, ako sú hry, aby zabezpečil, že dostanú dostatočnú šírku pásma pred menej náročnými úlohami. Napríklad beamforming zlepšuje silu signálu.
Komentáre