Toto sú štyri najčastejšie spôsoby, ako ti hacker môže ukradnúť WhatsApp účet. Ak ti príde takáto správa, daj si pozor!
Pozri sa najčastejšie štyri spôsoby, ako ti hacker môže ukradnúť tvoj WhatsApp účet.
WhatsApp patrí medzi najpoužívanejšie komunikačné platformy na svete, a práve jeho popularita ho robí atraktívnym cieľom pre hackerov a kybernetických zločincov. Bezpečnosť tvojich správ, kontaktov a osobných údajov by mala byť prioritou, pretože prípadná strata kontroly nad účtom môže mať vážne následky. Ak si chceš ochrániť svoje súkromie a vyhnúť sa nepríjemnostiam, je nevyhnutné poznať najčastejšie metódy, ktoré hackeri využívajú na prienik do účtov, a zároveň vedieť, ako sa proti týmto hrozbám účinne brániť. Na tému upozornil web makeuseof.com.
Ako sa ti hackeri vedia dostať do WhatsApp účtu?
Malware: Tichý špión v tvojom telefóne
Malware dokáže sledovať tvoju aktivitu bez tvojho vedomia. Medzi najčastejšie typy patria napríklad keyloggery (teda typ malwéru ktorý zaznamenáva všetko, čo píšeš, vrátane správ, hesiel a ďalších citlivých údajov) alebo malware, ktorý dokáže priamo prenášať tvoje správy alebo využíva funkciu nahrávania obrazovky. Ak práve komunikuješ cez WhatsApp, hackeri môžu vidieť obsah tvojich rozhovorov. Ako sa teda chrániť? Nainštaluj si do zariadenia kvalitný a spoľahlivý antivírus, neklikajte na podozrivé odkazy a nesťahuj neoverené aplikácie.
Zneužitie presmerovania hovorov
Hackeri dokážu využiť funkciu presmerovania hovorov na získanie kódu na prihlásenie do tvojho účtu. Tento typ útoku časť zahŕňa použitie MMI kódu (Man-Machine Interface, teda Rozhranie človek-stroj). Útočník ťa môže presvedčiť, aby si zadal kód, ktorý presmeruje prichádzajúce hovory na jeho telefón.
Potom si vyžiadajú hlasový hovor s 2FA kódom, ktorý WhatsApp pošle na ich zariadenie. Najlepšou ochranou proti takémuto typu útoku je nikdy nezadávať neznáme kódy obsahujúce znaky ako #,*, < alebo >. Taktiež je vždy dobré si dvakráť premyslieť, aké pokyny ti niekto dáva cez telefón alebo správy.
Sociálne inžinierstvo a krádež kódov
Útočníci sa ťa môžu pokúsiť oklamať, aby si im poskytol svoj šesťmiestny kód na prihlásenie. Často predstierajú, že ide o niečo iné, napríklad prístup k dôležitému video hovoru alebo inej službe.
Neprehliadni
Najlepšou ochranou proti takýmto útokom je nikdy nezdieľať tvoj kód na prihlásenie, ani ak osoba tvrdí, že zastupuje WhatsApp, a vždy si prečítať sprievodnú správu k SMS, ktorá uvádza, že kód je určený len pre teba.
Falošné QR kódy pre WhatsApp Web
Pri používaní WhatsApp Web je potrebné naskenovať QR kód, aby si sa prihlásil. Hackeri vytvárajú falošné webstránky, ktoré vyzerajú ako originál, no ich QR kód ťa presmeruje na účet útočníka. Najspoľahlivejšou ochranou je vždy navštevovať len oficiálnu stránku web.whatsapp.com a pri používaní vyhľadávača si dôsledne skontrolovať URL adresu, aby si sa vyhol podvodným webom.
Rady, ako zostať v bezpečí
Základným pravidlom je nikdy neposkytovať svoje kódy ani údaje. Ak sa ti zdá niečo podozrivé, over si informácie priamo u poskytovateľa.
Dávaj si pozor na podozrivé pokyny. Ak ti niekto odporučí vykonať neštandardné kroky, najprv ich dôkladne zváž. Taktiež je potrebné si zabezpečit telefón, použi spoľahlivý antivírus a aktualizuj operačný systém. Dôveruj len oficiálnym zdrojom, neklikaj na podozrivé odkazy a nepoužívaj alternatívne aplikácie.
Chrániť svoje údaje na WhatsApp-e nie je ťažké, ak vieš, na čo si dávať pozor. Dodržiavaním týchto jednoduchým pravidiel sa vyhneš problémom a udržíš svoje konverzácie v bezpečí.
Komentáre