Toto sú najznámejší svetoví hackeri, ktorí sa zapísali do histórie: Čím sa preslávili a kde sú dnes?

Nie je hacker ako hacker. Niektorí sa do technologickej histórie zapísali viac ako iní. Pozrite si preto zoznam TOP svetových hackerov.

Hacker_uvodny obrazok
Zdroj: Wikimedia, Vosveteit.sk

Nie všetci hackeri konajú zlo. Povolanie hacker je dokonca regulárna práca. Dobrí hackeri sú mimoriadne dôležití najmä pre veľké firmy. Tie pomocou nich vedia objaviť rôzne bezpečnostné diery, za čo následne dostanú odmenu.

No existujú aj zlí hackeri, ktorí využívajú preniknutie do systému firiem na svoje obohatenie nelegálnou cestou. Aj napriek tomu, že ich spoločnosť považuje za zlých ľudí, tak majú títo hackeri zaujímavé príbehy a mnoho ľudí s nimi sympatizuje. Možno budete po prečítaní článku jedným z nich. Na informáciu upozornil web makeuseof.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kevin Mitnick

Na pomyslenom čele svetoznámych hackerov je Kevin Mitnick. Americké ministerstvo spravodlivosti ho označilo za najhľadanejšieho zločinca v histórii USA. Jeho príbeh bol tak zaujímavý, že bol podľa neho natočený celovečerný film s názvom Track Down. Často sa pritom argumentuje, že Mitnick bol najlepším svetovým hackerom všetkých čias.

Po preniknutí do siete Digital Equipment Corporation si Mitnick odsedel tri roky v base, čo ho ale nezastavilo. Po prepustení pokračoval ďalej. K jeho úspechom patrí napríklad prelomenie varovného systému národnej obrany, či krádež podnikových tajomstiev. Následne bol znovu chytený. Po piatich rokoch v chládku sa stal konzultantom v oblasti počítačovej bezpečnosti.

Jonathan James

Príbeh Jonathana Jamesa, ktorý vystupoval pod prezývkou c0mrade je tragický. S hackovaním začal už v mladosti, kedy sa mu podarilo nabúrať do niekoľkých komerčných a vládnych sietí, za čo bol poslaný do väzenia. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí nabúranie sa do siete NASA, odkiaľ stiahol dostatok zdrojového kódu na to, aby zistil, ako funguje Medzinárodná vesmírna stanica. NASA preto musela na tri týždne vypnúť svoju sieť.

V roku 2007 sa viacero významných spoločností stalo obeťou škodlivých sieťových útokov. Medzi podozrivými bol aj James, ktorý svoju vinu popieral. Následne v roku 2008 James spáchal samovraždu, pretože sa obával ďalšieho pobytu vo väzení, tentokrát za činy, ktoré údajne nespáchal.

Albert Gonzalez

Gonzalez začínal ako vodca hackerskej skupiny ShadowCrew. Tí sa zameriavali na kradnutie údajov platobných kariet. Okrem toho vyrábali falošné podvodné pasy, či karty zdravotného poistenia. Svoju slávu dosiahol vďaka nadobudnutiu 170 miliónov čísel kreditných kariet v období dvoch rokov. Taktiež sa nabúral do databáz spoločností TJX a Heartland Payment, odkiaľ taktiež ukradol čísla kreditných kariet. Momentálne je Gonzalez vo väzení a jeho prepustenie sa očakáva v roku 2025.

Kevin Poulsen

Poulsen, ktorý vystupoval pod prezývkou Dark Dante, si svojich 15 minút slávy zaslúžil využitím svojich znalostí o telefónnych systémoch. V jeden moment hackol telefónne linky rozhlasovej stanice a sám sa vyhlásil za výhercu nového Porsche. Na zoznam hľadaných osôb FBI sa ale dostal vďaka nabúraniu do federálnych systémov, odkiaľ ukradol informácie z odpočúvania. Odsúdený bol na 51 mesiacov.

Po jeho prepustení v roku 1995 zmenil svoje správanie a stal sa novinárom. Dnes je redaktorom portálu Wired.

Gary McKinnon

McKinnon vykonal útok, ktorý je údajne najväčším vojenským hackom všetkých čias. Počas 13-mesačného obdobia medzi februárom 2001 a marcom 2002 mal McKinnon nelegálny prístup k 97 počítačom, ktoré patrili americkým ozbrojeným silám a NASA. Údajne iba hľadal údaje o UFO, no podľa amerických údajov vymazal množstvo kritických súborov a znefunkčnil viac než 300 počítačov.

Hacker známy pod prezývkou Solo sa úspešne vyhýbal americkej vláde až do roku 2005, kedy čelil vydaniu. Vtedajšia britská premiérka Theresa Mayová ale zablokovala jeho vydanie kvôli tomu, že bol vážne chorý a jeho vydanie by bolo nezlučiteľné s jeho ľudskými právami.

Robert Tappan Morris

Morris prebral mnoho znalostí o počítačoch od svojho otca, ktorý bol počítačovým vedcom. Syn počítačového vedca sa ale vydal iným smerov. Morris sa totiž považuje za tvorcu prvého počítačového červa, čo znepríjemnilo prácu s počítačom mnohým používateľom. V roku 1988, keď Morris študoval na Cornell University, vytvoril červa, ktorého pomenoval Morris Worm. Tento program bol určený na meranie veľkosti internetu, no mal chybu. Počítače vedeli byť týmto programom infikované viackrát a pri každej ďalšej infekcii boli o čosi viac spomalené. Znefunkčnených tak bolo viac ako 6000 počítačov.

Dnes je Morris profesorom na Massachusetts Institute of Technology. V roku 1989 bol ale odsúdený za počítačové podvody na dobu troch rokov, k čomu ako bonus dostal 400 hodín verejnoprospešných prác a taktiež pokutu 10 050 dolárov.

Loyd Blankenship

Blankenship, taktiež známy ako The Mentor, bol hackerom už od 70. rokov minulého storočia. Bol členom mnohých hackerských skupín, najmä Legion of Doom. Blankenship po svojom zatknutí v roku 1986 napísal esej s názvom Posledné slová mentora, ktorá sa pokladá za akýsi základný kameň hackerskej kultúry.

V roku 1989 bol najatý firmou Steve Jackson Games preto, aby pracoval na vývoji GURPS Cyberpunk. Americká tajná služba ale vykonala raziu v jeho dome v roku 1990 a skonfiškovala pravidlá hry. Tie považovali za príručku pre počítačovú kriminalitu. Odvtedy sa vzdal hackovania a dnes je vedúcim produktového výskumu a dizajnu v McAfee.

Julian Assange

Assange začal s hackovaním už keď mal 16 rokov. Podarilo sa mu získať prístup k rôznym vládnym sieťam – vrátane Pentagonu či NASA. V roku 2006 vytvoril Assange sieť WikiLeaks, ktorá slúžila na zverejňovanie únikov správ a tajných dokumentov z anonymných zdrojov. V roku 2010 bolo voči Assangeovi začaté vyšetrovanie ohľadom špionáže. Assange následne dlhé roky prebýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, no azyl mu skončil. Dnes sedí vo väzení v Spojenom kráľovstve, odkiaľ ho ale nechcú do Spojených štátov vydať.

Guccifer 2.0

Prvá osoba alebo skupina osôb v tomto zozname, pri ktorej nie je úplne známa ich identita. Svojim pomenovaním vzdávajú hold rumunskému hackerovi Gucciferovi, ktorý sa zameriaval na rôznych významných politických predstaviteľov. Guccifer 2.0 stojí za napadnutím siete Demokratického národného zhromaždenia počas konania prezidentských volieb v USA v roku 2016. Od tohto incidentu sme o Gucciferovi 2.0 nepočuli.

Anonymous

No a na záver tu máme zrejme najznámejšiu hackerskú skupinu s názvom Anonymous. Ide o decentralizovanú skupinu hackerov bez skutočného členstva alebo hierarchie. Ktokoľvek tak môže konať v mene Anonymous. Vznik tejto skupiny sa datuje do roku 2003. Odvtedy na ich konto pribudli rôzne útoky na Amazon, PayPal, či Sony. Anonymous dodnes pokračujú v hacktivizme, príkladom môže byť aktívny boj proti Rusom napríklad zverejňovaním ich hesiel.

Takíto hackeri sa väčšinou zameriavajú na tie najväčšie vlády a spoločnosti. Bežný používateľ sa ich preto nemusí báť. No menších hackerov je na internete mnoho. Pozrite si napríklad ich najčastejšie metódy na získanie vašich údajov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre