Toto sú najhoršie heslá za poslednú dekádu. Prelomiť ich trvá sekundy. Používate ich aj vy?

Toto sú heslá, ktoré používame najčastejšie. Ak ste si medzi nimi našli i to svoje, tak si ho zmeňte, jeho prelomenie trvá sekundy.

ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

Nie tak dávno sme vám priniesli zoznam najhorších hesiel pre rok 2021, kde dominovali heslá ako „123456“, „123456123456789“, „picture1“, „password“ a ďalšie. Všetky tieto heslá sú hackeri schopní prelomiť v priebehu sekúnd. Otázkou zostáva, používali sme obdobné heslá i v minulosti, alebo je to len „výstrelok“ minulého roka? Na túto otázku prináša odpoveď spoločnosť cyberghostvpn.com, ktorá sa pozrela na tie najhoršie heslá za poslednú dekádu.

Toto sú najhoršie heslá za poslednú dekádu

Mnohé heslá, ktoré používame na dennej báze sa nám môžu zdať ako silné, častokrát je však opak pravdou. Obzvlášť ak používame ako heslo meno, dátum narodenia, meno nášho domáceho miláčika, či partnera a podobne. Inými slovami, častokrát sa vystavujeme bezpečnostným rizikám a to zbytočne len preto, že si „uľahčujeme“ zadávanie a pamätanie hesiel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hackeri tiež často používajú algoritmy na prelomenie hesiel, pomocou ktorých počítače rýchlo hádajú jednoduché číselné sekvencie. Za pár sekúnd má kyberzločinec prístup k vášmu účtu. V podstate bojujete proti počítačovým spracovateľským schopnostiam – a nikdy nevyhráte.“

Spoločnosť Cyberghost vysvetľuje, že v dôsledku toho, že používame jednoduché heslá a častokrát ich používame i opakovane v rôznych účtoch, tak uľahčujeme hackerom ich prácu. Nehovor viac o tom, že v mnohých prípadoch používame rovnaké heslá, ako iní ľudia. Ide najmä o rôzne vzorce, či klávesové skratky a podobne.

Toto je 10 najbežnejších hesiel poslednej dekády

Zoznam hesiel nižšie patrí medzi najbežnejšie heslá na svete. Rovnako ide o heslá, ktorých hacknutie trvá menej ako sekundu.

„Najbežnejšie heslo je „123456“. V skutočnosti ide o najpoužívanejšie a najkompromitovanejšie heslo na svete, ktoré v roku 2019 bolo prelomené pri 23,2 miliónoch hacknutiach.“ hovoria analytici.

10 najcastejsich hesiel na svete
Zdroj: cyberghostvpn

Slovo heslo, skutočne nie je dobré heslo

Heslo značí niečo, čo obmedzuje prístup k informáciám. Použiť ho však i ako prihlasovací údaj, skutočne nie je dobrý nápad. Slovo „password“, teda heslo, bolo jedno z najčastejšie používaných hesiel poslednej dekády, ktoré bolo prítomné pri 3,6 miliónoch hacknutiach účtu v roku 2019.

10 najcastejsich hesiel na svete_slovo heslo
Zdroj: cyberghostvpn

Vzorce na klávesnici sú rovnako populárne a to aj medzi hackermi

Ďalšou kategóriou často používaných hesiel sú vzorce na klávesnici. Ak používate sled po sebe nasledujúcich písmen, napríklad „qwerty“, „asdf“ a podobne, tak by ste mali zvážiť zmenu hesla. Analytici uvádzajú, že napríklad v roku 2019, typ týchto hesiel bol prítomný pri 4 miliónoch únikoch prihlasovacích údajov.

10 najcastejsich hesiel na svete_vzorce na klavesnici
Zdroj: cyberghostvpn

Toto sú najčastejšie heslá, kde nachádzame inšpiráciu v autách

Asi každý z nás, teda najmä muži, túžia po parádnom aute. Nuž, častokrát našu obľúbenú značku používame aj ako heslo. Toto sú „top“ heslá, ktoré súvisia so značkou automobilov.

10 najcastejsich hesiel na svete_znacky aut
Zdroj: cyberghostvpn

Tieto heslá sú v IT oblasti najčastejšími

Za posledných 10 rokov sme videli veľký počet falošných účtov vytvorených vývojármi na testovanie aplikácií a webových stránok, píšu analytici. Heslá ako „test“, „admin“, „master“ a „login“ sa od roku 2019 stali bežnejšími, vrátane mnohých rôznych variácií, pri ktorých sa písmená zamieňajú za čísla a pridávajú sa symboly.

10 najcastejsich hesiel na svete_IT oblast
Zdroj: cyberghostvpn

Pri týchto heslách sa často necháme inšpirovať i filmami

Každý z nás si rád pozrie dobrý film, či seriál. V mnohých prípadoch nás tento obsah zaujme natoľko, že sa nám vryje do pamäti. Či už ide o názov filmu, alebo o meno hlavnej postavy. Nižšie si môžete pozrieť najčastejšia heslá z tejto oblasti.

10 najcastejsich hesiel na svete_film a serialy
Zdroj: cyberghostvpn

Len pre zaujímavosť, heslo Ninja v tomto rebríčku je prítomné od roku 2012, kedy sa do kín dostal film Teenage Ninja Turtles. Od roku 2014 je dlhodobou stálicou zas „starwars“ a ako už asi tušíte, ide o rok kedy sa do kín dostal film Star Wars: The Force Awakens.

Používate niektoré z hesiel vyššie i vy? Ak áno, tak by ste mali zvážiť ich zmenu. Dôvodom je, že ich prelomenie trvá len sekundy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre