Toto sú 3 najčastejšie typy podvodov na sociálnych sieťach, ktoré tvoria až 70 percent všetkých finančných podvodov v online

Sociálne siete sú zlatou baňou pre podvodníkov. Tieto typy podvodov sú najvýnosnejšími!

Facebook upozornenie hacker
Zdroj: Vosveteit.sk

Rôzne, najmä finančné podvody na sociálnych sieťach stále prekvitajú. Podvodníci sú v tejto oblasti mimoriadne kreatívni a vďaka dosahu sociálnych sietí vedia obalamutiť človeka z akéhokoľvek kútu sveta. Práve na ľudský faktor sa zameriavajú najviac, pretože bezpečnosť systémom sa mimoriadne zvýšila. Aj preto sa treba pred takýmito podvodníkmi mať na pozore.

Viac než štvrtina obetí finančných podvodov totiž priznala, že celý proces sa začal na sociálnej sieti. Podvodníci sa pritom zameriavajú aj na trendy, no často využívajú aj zaužívané praktiky. Na tému upozorňuje NBÚ prostredníctvom sociálnej siete Twitter s odvolaním sa na prieskum FCC.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kryptomeny, ale aj tajná láska

Popularita kryptomien sa odzrkadlila aj v oblasti podvodov. Vidina veľkého a rýchleho zisku namotala mnohých. Ľudia tak posielali peniaze fiktívnym obchodníkom, ktorí garantovali doslova až nereálne zisky. Svoje peniaze ale už nikdy nevideli. Preto ak chcete investovať peniaze, tak vyhľadajte overeného odborníka, prípadne si čo to naštudujte sami a neinvestujte bezhlavo.

„Minulý rok sa najviac darilo investičným podvodom, ktoré zahŕňali aj kryptomeny. Ľudia posielali svoje peniaze a očakávali obrovské, až nereálne, návraty. To sa však nikdy nestalo,“ píše NBÚ v príspevku na Facebooku.

Kryptomeny hacker
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia.org

Druhým najvýnosnejším podvodom je stará známa láska cez internet. Podvodníci sa zo začiatku snažia o zblíženie s obeťou, v ktorej vytvoria pocit nájdenia životnej lásky. Po čase ale nastanú isté komplikácie, ktoré si samozrejme vyžadujú finančné riešenie.

Na túto tému upozornil hlavne dokument z dielne Netflixu The Tinder Swindler. V tomto dokumente podvodník posunul svoje klamstvá na úplne inú úroveň, ktorá by vedela oklamať mnohých. No a vieme, že keď je človek zamilovaný, vie toho prehliadnuť mnoho.

Pomyselný víťazný stupienok podvodov dopĺňajú klasické nákupné podvody. Tie často investujú do výborne vyzerajúcej reklamy na produkt, ktorý práve potrebujete. Svoje tu totiž zohrávajú aj prispôsobiteľné reklamy, na ktorých sociálne siete zarábajú nemalé peniaze.

printscreen podvodnej sutaze_facebook
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej súťaže

Mnohé z týchto výrobkov sa ale ku svojmu kupcovi nikdy nedostanú a peniaze sa samozrejme vytratia tiež. Aj preto by ste nemali nakupovať z neoverených zdrojov.

Celkovo táto trojica podvodov tvorila až 70 percent všetkých finančných podvodov v online prostredí. Aj preto by ste si mali dávať pozor na to, ako využívate svoje sociálne siete. Dbať by ste mali hlavne na svoje súkromie a prípadnému podvodníkovi by ste nemali poskytnúť mnoho informácií. Určite si preto skontrolujte svoje nastavenia súkromia na Facebooku, prípadne skryte svoju online aktivitu v Messengeri. Mnoho podvodov prebieha taktiež cez WhatsApp, kde vám taktiež odporúčame skontrolovanie nastavení súkromia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre