Toto sú 3 najčastejšie metódy útočníkov na Facebooku, Instagrame a iných sociálnych sieťach, ako okrádajú nič netušiace obete
Pozri sa na tri najčastejšie spôsoby online podvodníkov na sociálnych sieťach, ako sú Facebook, Instagram TikTok a ďalších, ako sa snažia okradnúť obete.
Určite sa zhodneme na tom, že naraziť na online podvod v dnešnom svete, nie je vôbec náročné. Podvodníci nám nielenže píšu pravidelne správy, ale čoraz častejšie aj telefonujú a aktívne s nami komunikujú.
Podvody na sociálnych sieťach ako sú Facebook, Instagram a TikTok, sú kategóriou samou o sebe. Nedávno sme napríklad upozorňovali na to, že na sociálnej sieti môžeš naraziť na kvantum falošných reklám, na ktoré ak naletíš, tak môžeš prísť o peniaze.
Dnes by sme ti chceli dať tri najčastejšie typy podvodov, s ktorými sa môžeš stretnúť na sociálnych sieťach. Tieto techniky, ktoré využívajú útočníci, je dobré poznať, aby si predišiel tomu, že ti niekto vybieli bankový účet alebo ukradne citlivé údaje, resp. tvoj účet.
Toto sú najčastejšie podvody na sociálnych sieťach
Pozor na falošné účty a účty priateľov
Pri prvom podvode útočníci využívajú sociálne inžinierstvo. Väčšinou ti napíšu z falošného účtu vydávajúc sa za tvojho starého priateľa či známeho. Nemenej často ti môžu ale napísať aj z účtu tvojho priateľa, ktorému ukradli prihlasovacie údaje.
Zväčša s tebou chvíľku komunikujú a potom ťa požiadajú o láskavosť. Napríklad, aby si za nich zahlasoval v súťaži. Prípadne, že ti omylom poslali kód, ktorý potrebujú, no znova už nejde preposlať. Akonáhle budeš tento kód s nimi zdieľať, tak ti ukradnú účet. Slúži totiž na obnovenie prístupu do tvojho účtu.
Neprehliadnite
Pozor na kvízy a dotazníky
Jednou z ďalších metód, ako získať tvoje citlivé údaje, je, aby si ich sám vyplnil. Možno teraz krútiš hlavou a hovoríš si, že nie je šanca, aby ťa k tomu prinútili.
Podvodníci za týmto účelom vytvárajú rôzne kvízy či dotazníky. Akonáhle si zahráš hru, prípadne zodpovieš pár otázok, tak útočník získa o tebe údaje. Niekedy aj nevinné otázky môžu mať katastrofálne následky. Čerešničkou na torte je, že častokrát ako absolvuješ takýto kvíz, tak sa jeho výsledky zdieľajú na tvojej nástenke. Ak na neho narazí tvoj priateľ, tak ho môže rovnako vyskúšať a podvod sa následne „točí“ ďalej. Nemenej často ťa podvodníci na konci kvízu presmerujú na falošný web, cez ktorý sa môžu pokúsiť infikovať tvoj počítač alebo ukradnúť ti citlivé údaje, napríklad z bankovej karty a podobne.
Falošné reklamy
Treťou a nemenej častou taktikou je, že útočníci vytvárajú falošné reklamy. Napríklad, aby si investoval do známych firiem, pričom ti sľubujú rozprávkové zárobky. Častokrát zneužívajú za účelom, aby ťa presvedčili, aj deepfake technológiu, kedy do úst známym ľuďom dávajú slová, ktoré nikdy nepovedali. V našich končinách je napríklad známa (podvodná) reklama na investície do SPP.
Maj preto na pamäti, že k reklamám na sociálnych sieťach (ale aj všade inde na internete) by si mal pristupovať skepticky a slepo im neveriť.
Mimochodom, ak by ťa téma falošných reklám zaujímala viac, tak nám dovoľ, dať ti do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako Facebook (ne)pracuje s týmto typom reklám. Sociálnej sieti sme nahlásili desiatky reklám, no všetky ponechala bežať ďalej. Sociálna sieť ich vyhodnotila, že neporušujú jej pravidlá.
Komentáre