ANDROIDBezpečnosť

Toto si hneď zapnite! Táto funkcia v Chrome vám vie pomôcť predísť tomu, aby vám hackli účty v rôznych službách!

Tvorba kvalitného hesla je niečo, čo mnoho ľudí podceňuje. Ak sa ale heslo stane súčasťou úniku dát, tak treba konať rýchlo.

O bezpečnosti mobilných zariadení sa hovorí čoraz častejšie. Využívame ich totiž omnoho viac, než stolné počítače. Aj práve kvôli tomuto dôvodu je stále viac útokov cielených práve na používateľov smartfónov. Mnoho užívateľov si tento fakt neuvedomuje a bezpečnosť nielen svojho smartfónu podceňuje.

Jednoduchá kontrola hesiel

Už od nepamäti je výber kvalitného hesla jedným zo základných pilierov kvalitnej ochrany akéhokoľvek účtu. Štandardy hesiel sa ale neustále zvyšujú, čo určite neprospieva jednoduchosti hesla. To sa čím ďalej ťažšie zapamätáva. Na pomoc nám ale prichádzajú rôzni správcovia hesiel, pričom jeden z nich je dostupný priamo v jednom z najpopulárnejších prehliadačov – Google Chrome. Ten si za vás zapamätá heslá, ktoré vám vie aj sám navrhnúť a vy sa tak nemusíte o nič starať. Problém ale nastáva vtedy, keď heslo nejakým spôsobom unikne na internete.

Únik jedného hesla vie spôsobiť radu problémov. Prístup útočníka k jednému účtu mu vie otvoriť dvere aj do vašich ostatných účtov. O to viac, ak používate rovnaké heslo. Aj v takýchto prípadoch nám správca hesiel v prehliadači Chrome pomáha a to ako v smartfóne, tak aj na počítači. Ak vaše heslo bolo súčasťou nejakého úniku, tak vás na to Chrome upozorní pri vypĺňaní takéhoto hesla. Takéto varovanie by ste rozhodne nemali iba vypnúť ale mali by ste daný problém riešiť. Ináč sa problémy vedia nakopiť a ich riešenie už nemusí byť také jednoduché.

chrome heslá 2
Zdroj: vosveteit.sk

Takéto úniky hesiel si viete skontrolovať aj sami v správcovi hesiel. V mobilnej aplikácii kliknite na nastavenia a následne na možnosť Heslá. Na počítači viete otvoriť menu po kliknutí na profilovú ikonu a následne kliknite na ikonu kľúča.

Zdroj: vosveteit.sk

Rady na zabezpečenie zariadenia

Vyhnutie sa rôznym útokom nie je nič zložité, ak sa o svoje zariadenie staráte. Ideálne je zabezpečenie heslom, v prípade smartfónov alebo niektorých notebookov je vhodné použiť aj zabezpečenie pomocou biometrie (snímanie tváre, odtlačok prsta). Tak viete zabezpečiť, že sa do vášho smartfónu nedostane len tak hocikto.

Pri zabezpečovaní účtov v online svete je okrem kvalitného hesla vhodné využívať aj iné dostupné bezpečnostné prostriedky, ako napríklad dvojfaktorové overovanie. Pozor si treba dávať aj pri inštalácii aplikácií. Tie totiž požadujú rôzne povolenia, ktoré niekedy ani nepotrebujú. Najmä pri týchto povoleniach by ste mali zbystriť pozornosť a určite by ste ich nemali brať na ľahkú váhu.

Vhodná je taktiež pravidelná kontrola zariadenia. Je potrebné si všímať akékoľvek nezvyčajné správanie. Zistiť to viete aj napríklad pomocou týchto znakov.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close