Toto povolenie pre aplikácie v Android smartfóne je nočnou morou pre tvoju online bezpečnosť. Skontroluj si, ktoré aplikácie ho majú

Vedel si, že niektoré aplikácie môžu bez tvojho vedomia inštalovať do tvojho mobilu ďalší softvér? Pozri sa, ako ich môžeš identifikovať.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

S veľkou pravdepodobnosťou tvoj mobil nevyužívaš len na telefonovanie či písanie správ. Smartfóny dnes bežne používame na to, aby sme cez ne pristupovali k sociálnym sieťam, e-mailovým účtom, bankovým aplikáciám a podobne. Nehovor viac o tom, že v nich máme kvantum citlivých údajov a informácií. Môže ísť napríklad o fotografie, doklady a ďalšie.

Asi si sa už stretol s tým, že si si stiahol do telefónu aplikáciu, a tá ťa požiadala o udelenie povolení. Aplikácie tak robia, aby mohli riadne fungovať.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

V niektorých prípadoch aplikácie ale tieto povolenia zneužívajú. Ak nevieš, čo sú to povolenia, tak ide o privilégia, ktoré umožňujú aplikáciám pristupovať rôznym častiam mobilu a vykonávať v ňom zmeny. Napríklad, ak pridelíš aplikácii možnosť pristupovať k úložisku mobilu, tak môže prehľadávať fotografie v tvojom zariadení.

Útočníci môžu povolenia zneužiť, aby získali na tvoj úkor výhodu

Niektoré povolenia sú ale viac nebezpečne ako iné. Hackeri často napríklad zneužívajú povolenie prekrývania obrazovky. Pomocou tejto finty častokrát nad regulárnou aplikáciou, napríklad bankovou, zobrazia falošné prihlasovacie okno, kde ak vyplníš údaje, tak ako už asi tušíš, tak tieto informácie sa dostanú do rúk útočníka. Nejde ale o jediné nebezpečné privilégium, ktoré môžeš v nevedomosti aplikácii udeliť.

Pozor na aplikácie, ktoré môžu inštalovať do tvojho mobilu ďalší softvér

Jedno z najnebezpečnejších povolení, ktoré si aplikácia môže vyžiadať, je schopnosť inštalovať ďalšie aplikácie do tvojho zariadenia. Útočníci napríklad často distribuujú aplikácie cez regulárny obchod, no pomocou tohto privilégia neskôr ti do telefónu stiahnu vírus. Táto metóda sa volá dropper. V kombinácii s ďalšími povoleniami, ako je napríklad funkcia dostupnosti, ide o smrtiacu kombináciu. Dôvodom je, že funkcia dostupnosti umožňuje útočníkovi simulovať kliknutia v tvojom mobile.

Cesta k tomu, ako zistíš, ktoré aplikácie sú schopné inštalovať softvér do tvojho zariadenia, môže byť rôzna v závislosti od toho, od akého výrobcu máš smartfón.

Napríklad v prípade telefónov z kuchyne Xiaomi, sa k tomuto nastaveniu dostaneš pomocou cesty nižšie.

  • Otvor si Nastavenia smartfónu a nájdi možnosť Zabezpečenie, ochrana súkromia.
  • Z ponuky vyber možnosť Ďalšie zabezpečenie a ochrana súkromia.
  • Teraz klikni na možnosť Špeciálne povolenia.
  • Otvor teraz kartu Inštalácia neznámych aplikácií.
  • Ak nájdeš v zozname aplikácií také, ktoré disponujú týmto povolením, tak zváž odobratie tohto privilégia.

Ak by si potreboval vidieť návod vyššie na snímkach obrazovky, tak ti ich prikladáme nižšie.

Ak máš smartfón od iného výrobcu, tak ti odporúčame vyhľadať toto povolenie cez našepkávač v nastaveniach. Napíš do neho „Špeciálne povolenia“, resp. „Špeciálny prístup“ (pozn. toto povolenie nenájdeš medzi bežnými povoleniami, no od výrobcu k výrobcovi, sa táto karta, kde ho nájdeš, volá inak) alebo „Inštalovať neznáme aplikácie“. Následne by ti smartfón mal zobraziť odkaz na toto privilégium.

Ako otvoríš kartu, ktorú ti mobil ponúkol, tak by si mal vidieť zoznam aplikácií, ktoré môžu inštalovať ďalší softvér do tvojho zariadenia.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre