Toto leto bude na Marse rušno. Tri krajiny plánujú štart svojich rakiet

Aj napriek celosvetovej pandémii sa odlety uskutočnia

planeta Mars (1)
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill)

Zhruba každých 26 mesiacov sa Zem a Mars dostanú do vhodnej polohy. Vesmírne agentúry, sa snažia naplánovať lety presne na túto chvíľu, pretože na úspešnú cestu treba menej paliva  než zvyčajne.

Nie len Američania

NASA už má prax v plánovaní misií na Mars a málokedy toto okno premešká. Za posledných osem období štartovali americké rakety šesťkrát. Toto leto nastane nová príležitosť a k americkej vesmírnej agentúre sa pridá aj Čína a Spojené arabské emiráty, prvá arabská krajina, pokúšajúca sa o planetárnu misiu, píše portál airspacemag.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Americká vesmírna agentúra sa pokúsi spustiť prvú časť dvojdielnej misie, ktorá sa zameria na zber vzoriek marťanskej pôdy a následnú prepravu späť na Zem. Naplánovaný bol aj let misie Exomars, ktorá vznikla v spolupráci s európskou a ruskou vesmírnou agentúrou. Let sa však musel odložiť kvôli technickým ťažkostiam a koronavírusu. Nová pandémia aj naďalej vnáša neistotu do plánov vesmírnych agentúr. Komplikuje logistické plány, finálne testovania a prepravu na štartovaciu plochu. Podľa najnovších správ sú tri spomínané krajiny pripravené na odlet.

Misie na Mars

Arabské emiráty plánujú vyslať misiu s názvom Hope, ktorá má za cieľ dostať sondu na obežnú dráhu okolo Marsu. Tam bude skúmať niekoľko miest počas rôznych fáz dňa, počas jedného marťanského roka. Následne začne študovať nízku atmosféru a počasie na Marse, vrátane prašných búrok.

Plány Číny sú ambiciózne. Tam kde iné krajiny postupovali postupne a metodicky, Čína posiela na povrch Marsu rover a aj satelit, hneď  na prvý pokus. Po príchode ku červenej planéte sa rover oddelí od zvyšku rakety a zostúpi na povrch v ochrannom obale. Následne pristávací modul zosadne na povrch a rover bude skúmať povrch planéty pomocou radaru, ktorý dokáže vidieť pod Zem. Bude to zároveň prvýkrát, čo bude takáto technológia použitá na červenej planéte.

NASA rover Preservence_vytrvalost
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

17. júla odštartuje najpokročilejšia misia americkej NASA s názvom Perseverance. Tá sa pokúsi zodpovedať otázku, či bol Mars niekedy v minulosti obývaný. Momentálne neexistujú žiadne definitívne biologické stopy, ktoré by nám pomohli identifikovať život na inej planéte. Rover Perseverance sa bude venovať analýze skál a pôdy. V prípade sľubného nálezu zozbiera vzorky, ktoré si vyzdvihne nasledujúca misia v roku 2026.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre