Toto je prvýkrát, kedy sa podarilo zachytiť na video, ako opice v Japonsku cielene lovia ryby, aby sa najedli

Vedcom sa podarilo zachytiť na kameru, ako japonské makaky v regióne Kamikochi cielene lovia ryby, aby si zaobstarali obživu.

opice lovia ryby
Zdroj: YouTube (信州大学 理学部)

Darwinova teória evolúcie hovorí, že každý živý tvor si prešiel postupným vývojom. K tomuto vývoju dochádza, keď prechádzajú gény z jednej generácie na druhú a je to spôsobené drobnými mutáciami génov. Nejde ale o náhle zmeny, ale postupné, ktoré môžu trvať tisíce až milióny rokov. Vedci z japonskej univerzity Shinshu po prvýkrát zaznamenali, ako miestne makaky v regióne Kamikochi cielenie lovia ryby.

Evolúcia v priamom prenose

Konzumácia rýb u opíc sa považuje za zriedkavý jav, no vedci vedeli, že sa tak deje. Naznačovali to analýzy trusu makakov. Vedcom sa v minulosti podarilo dokonca odhaliť i to, že opice nepojedali len mŕtve alebo umierajúce ryby, ale aj čerstvé. To viedlo vedcov k tomu, aby tento jav preskúmali podrobnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci spolu s japonským filmovým štúdiom NHK zaznamenali toto jedinečné správanie na video.

Vedci zistili, že makaky nelovia ryby pre zábavu, ale preto, aby si zaobstarali obživu. Celkovo zaznamenali štrnásť prípadov naprieč tromi skupinami opíc, čo naznačuje, že nejde o ojedinelé správanie jednotlivca alebo jednej skupiny makakov. Pri ďalších 6 opiciach zaznamenali neúspešné pokusy o lov.

„Tieto prípady boli zdokumentované medzi najmenej tromi rôznymi skupinami makakov,..“ hovoria výskumníci.

Vedci hovoria, že japonské makaky sa zapájajú do lovu počas drsných zimných mesiacov, kedy majú k dispozícii obmedzené zdroje obživy.

„Zdá sa, že toto správanie pri chytaní a kŕmení je rozšírením existujúceho zdokumentovaného správania sa kŕmenia vegetáciou, ktorá rastie nad povrchom snehu,..“ vysvetľujú výskumníci. Ďalej dopĺňajú: „Videoanalýza tiež ukázala, že počas tohto správania, keď sú ryby nablízku, ich pozornosť je presmerovaná na ryby.“

Vedci si myslia, že táto zmena ich správania súvisí s nehostinnými podmienkami, v ktorých žijú. No hovoria, že nateraz nevedia povedať, ako sa toto správanie naprieč komunitou opíc šíri. Ako ďalej ale vysvetľujú, tak toto správanie nie je typické pre všetkých členov komunity. Časť makakov si ryby vôbec nevšímala.

„Po získaní dôkazov o tom, že japonské makaky v Kamikochi chytajú a jedia živé ryby, bude ďalším krokom zistiť, ako sa toto správanie pri pojedaní rýb šíri v rámci skupiny makakov – Je to genetické? Je to druh kultúry, ktorá môžu byť prenášané v rámci skupiny?“

Vedci v závere publikovanej správy hovoria, že sa budú snažiť identifikovať vzťahy založené na týchto jednotlivcoch, ktorí lovia ryby, aby zistili, ako sa môže toto správanie prenášať aj na ďalších členov skupiny.

Konzumácia rýb zohrala významnú úlohu v evolúcii ľudí

V súvislosti s touto témou treba povedať, že v prípade skorých ľudí konzumácia rýb zohrala významnú úlohu. Vedci nedávno odhalili, že naši predkovia jedli približne 780-tisíc rokov dozadu tepelne spracované ryby. Živiny obsiahnuté v rybách, ako sú napríklad omega-3 mastné kyseliny, zinok, jód a podobne, podľa výskumníkov prispeli k vývoju mozgu. Konzumácia mäsitého jedla tiež znamenala, že naši predkovia boli schopní získať viac energie pri menšom úsilí, čo viedlo k ďalšiemu rozvoju spoločenstva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre