ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávody

Toto je ďalší nástroj, pomocou ktorého môžete odhaliť potenciálne škodlivé aplikácie vo vašom Androide!

Aplikácia App Detective je schopnou odhaliť mnoho užitočných informácií o softwary, ktorý máte nainštalovaný v smartfóne.

Škodlivý software je stále čoraz aktuálnejšou témou. Dôvodom je, že mnohé aplikácie o nás zbierajú kvantá informácií, pričom o tom riadne neinformujú používateľov. Zatiaľ, čo tie menej škodné aplikácie len zbierajú informácie a ďalej ich predávajú, tak mnohé zo škodlivých aplikácií sú schopné používateľov dokonca prihlasovať k rôznym prémiovým službám, prípadne kradnúť prihlasovacie údaje k bankovým, či iným aplikáciám.

V minulosti sme vám ukázali, ako môžete identifikovať, ku akým častiam smartfónu pristupujú jednotlivé aplikácie pomocou niekoľkých kliknutí. Za týmto účelom sme využili aplikáciu Exodus, ktorá je schopnou spraviť analýzu oprávnení nainštalovaných aplikácií v smartfóne. 

Ako zistiť, či ste si do smartfónu omylom nenainštalovali malware?

V posledných týždňoch sme mohli byť svedkami šírenia rôzneho škodlivého softwaru. Napríklad prostredníctvom WhatsAppu sa šírila podvodná súťaž, ktorá sľubovala „darčeky zadarmo“. Táto podvodná správa sa šírila rýchlosťou blesku. Dôvodom je, že zneužila dôveryhodnosť značky známeho potravinového reťazca, čo pomohlo v jej distribúcii. Háčik bol v tom, že ako ste klikli na odkaz, tak krok po kroku, aby ste si mohli nárokovať výhru, tak ste museli do svojho smartfónu nainštalovať aplikáciu, ktorá následne robila v telefónoch problémy.

Potom, ako sme vás informovali o tejto podvodnej súťaži, tak sme dostali mnoho dotazov zo strany používateľov, ako majú identifikovať podvodnú aplikáciu. Problém s jej identifikáciou mali najmä používatelia, ktorí mali vo svojom smartfóne desiatky ďalších aplikácií.

Najlepším riešením v tomto prípade je, pozrieť sa na posledné nainštalované aplikácie. Tu existuje niekoľko spôsobov, ako to môžete zistiť. Jedným z nich je pomocou nastavení smartfónu. Problémom však je, že mnoho výrobcov smartfónov prostredníctvom svojich nadstavieb, neponúka možnosť zoradenia aplikácií podľa dátumu inštalácie. V praxi to znamená, že sa musíte prelúskať každou aplikáciou zvlášť, aby ste sa dostali k tejto informácií.  Rovnako treba povedať, že mnohé podvodné aplikácie sa schovávajú za názvy a logá regulárnych aplikácií. Inými slovami, ak to chcete skontrolovať poriadne, či ste si omylom nenainštalovali malware do smartfónu, tak musí ísť aplikáciu za aplikáciou.

Túto aplikáciu neprehliadajte. Vie vám odkryť mnoho užitočných informácií!

S pomocou identifikácie dátumu a času inštalácie vám vie pomôcť aplikácia App Detective, ktorá je dostupná v obchode Google Play zadarmo. Ide o šikovný nástroj, ktorý je schopným čítať takzvané metada aplikácií. V zjednodušenej podobe, ide o dáta, ktoré popisujú iné informácie.

App Detective
App Detective
Developer: zmarties
Price: Free

Po otvorení aplikácie uvidíte po krátkej chvíli zoznam aplikácií, ako môžete vidieť na obrázku nižšie.

Aplikacia App Detective_1
Zdroj: Vosveteit

Teraz, ak chcete zistiť čas inštalácie jednotlivých aplikácií, tak kliknite na možnosť „All“ a potom na „Name“. V prvom prípade ponechajte nastavené All, teda všetky. Rovnako však táto ponuka nastavení umožňuje zobraziť napríklad len aplikácie nainštalované z iných zdrojov, ako je obchod Google Play. Alebo zobraziť len systémové aplikácie a podobne. Následne kliknite na možnosť Name a zvoľte možnosť „Install date“, teda dátum inštalácie. Potom sa vám zobrazia zoradené aplikácie podľa dátumu inštalácie.

Hotovo, práve ste zoradili zoznam aplikácií podľa toho, kedy boli nainštalované. Rovnako vám dávame do pozornosti aj ikony pod názvom aplikácií. Tie znázorňujú informácie, ku ktorým častiam smartfón aplikácie pristupujú.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close